Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 1 grudnia, 20.00

...

01.12.2009 | aktual.: 01.12.2009 20:30

01.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Liczba bezrobotnych spadła w listopadzie w Niemczech o 13 tysięcy i wyniosła 3 mln 215 tys., co jednak oznacza, że była o 227 tys. wyższa niż przed rokiem. Komentując te opublikowane we wtorek dane agencja dpa pisze o "zaskakująco silnym" rynku pracy w Niemczech w czasach kryzysu gospodarczego.

- Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny nakazał we wtorek władzom Berlina ograniczenie handlu w niedzielę. Niezgodne z ustawą zasadniczą jest - zdaniem sędziów - zezwolenie przez władze stolicy Niemiec na prowadzenie handlu w cztery kolejne niedziele przed świętami Bożego Narodzenia.

- Niemcy podejmą decyzję w sprawie ewentualnego wysłania dodatkowych wojsk do Afganistanu po międzynarodowej konferencji na temat tego kraju, która odbędzie się pod koniec stycznia - oświadczyła we wtorek niemiecka kanclerz Angela Merkel.

- Prezydent USA Barack Obama ogłosi we wtorek o godz. 20 (czasu lokalnego, o 2 nad ranem czasu polskiego) plan wysłania do Afganistanu dodatkowych wojsk w liczbie 34 tysięcy żołnierzy. Obama przedstawi ten plan w przemówieniu w Akademii Wojskowej West Point, transmitowanym bezpośrednio przez telewizję.

- Parlament Węgier przyjął w poniedziałek oszczędnościowy budżet państwa na 2010 rok, przewidujący m.in. deficyt wysokości 3,8 proc. PKB - poinformowały we wtorek media węgierskie.

- Większość Litwinów zamierza w tym roku wydać mniej pieniędzy na święta Bożego Narodzenia niż w roku ubiegłym - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu instytutu badań opinii społecznej "Spinter", który został przeprowadzony na zamówienie banku Swedbank.

- Dla przeciętnego Szweda Warszawa jest najtańszą stolicą Europy oraz jednym z miast o najniższych cenach na świecie - wynika z ogłoszonego we wtorek w Sztokholmie raportu firmy Pricerunner.

- Yukiya Amano - nowy szef mającej siedzibę w Wiedniu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) - rozpoczął we wtorek urzędowanie. Ten 63-letni japoński dyplomata zastąpił na tym stanowisku Egipcjanina Mohameda ElBaradeia, który szefował agencji przez 12 lat.

- Turecki rząd zaaprobował plan otwarcia pierwszego w kraju uniwersyteckiego wydziału filologii kurdyjskiej w ramach pojednawczych działań wobec Kurdów. Decyzja, będąca krokiem w kierunku uznania języka kurdyjskiego, została opublikowana we wtorek w "Dzienniku Urzędowym".

- Wielką operację przeciwko kilku klanom mafii z Apulii, na południu Włoch, przeprowadziło we wtorek nad ranem około tysiąca funkcjonariuszy policji i Gwardii Finansowej - podały włoskie media. Wśród zatrzymanych jest dwóch bossów zwalczających się gangów z Bari. Skonfiskowano mafijny majątek o łącznej wartości 220 milionów euro.

- Rząd Korei Południowej wysłał we wtorek policję, by skłonić do przerwania protestu strajkujących od sześciu dni pracowników kolei, którzy domagają się podwyżek płac i przywrócenia do pracy zwolnionych osób.

- Roman Polański nie wyjdzie z aresztu ekstradycyjnego przed piątkiem, gdyż potrzebuje więcej czasu na wpłacenie kaucji wysokości 4,5 mln franków szwajcarskich (3 mln euro) - poinformował we wtorek rzecznik szwajcarskiego ministerstwa sprawiedliwości Folco Galli.

- Rosyjskie Centrum Kontroli Lotów podało we wtorek, że astronauci z Kanady i Belgii i kosmonauta rosyjski wylądowali bezpiecznie w Kazachstanie po sześciomiesięcznej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

- Unia Europejska może i powinna ograniczyć swoje emisje CO2 o 40 proc. do 2020 r. w porównaniu z rokiem 1990 - głosi opublikowany we wtorek w Brukseli raport Sztokholmskiego Instytutu Środowiska i obrońców środowiska z Friends of the Earth Europe. (PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)