Trwa ładowanie...
dhwlsfm

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 14 lutego, 17.00

...
Share
dhwlsfm

14.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Bułgaria zawiesza ratyfikację umowy handlowej o zwalczaniu obrotu towarami podrobionymi ACTA do chwili wypracowania przez państwa unijne jednolitego stanowiska - poinformował we wtorek minister gospodarki, energetyki i turystyki Trajczo Trajkow.

- Ok. 30 osób związanych z Zielonymi manifestowało we wtorek pod siedzibą PE w Strasburgu przeciwko umowie ACTA, która ich zdaniem chroni duże firmy, a nie artystów. Także socjaldemokraci apelują o nową umowę. Chadecy i liberałowie nie zajęli jeszcze stanowiska.

dhwlsfm

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel zasygnalizowała we wtorek, że UE nałoży nowe sankcje na Syrię, gdzie dochodzi do gwałtownych starć między siłami prezydenta Baszara el-Asada a jego przeciwnikami. Wydarzenia w Syrii były głównym tematem wtorkowego spotkania Merkel z sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej Nabilem al-Arabim w Berlinie.

- Chiny są gotowe w większym stopniu zaangażować się w znalezienie rozwiązania kryzysu zadłużenia w Europie - ogłosił we wtorek chiński premier Wen Jiabao, otwierając szczyt UE-Chiny w Pekinie.

- W Rosji przywódcy niezarejestrowanej Partii Wolności Narodowej (Parnas) Michaił Kasjanow, Borys Niemcow i Władimir Ryżkow zaproponowali we wtorek powołanie do życia nowej formacji demokratycznej - partii lub koalicji - która skonsolidowałaby opozycję.

- Grupa młodych posłów niemieckiej chadecji zaproponowała wprowadzenie specjalnego podatku na stabilizację systemu ubezpieczeń społecznych, którego wysokość byłaby uzależniona od liczby dzieci. Opozycja krytykuje: To kara dla osób bezdzietnych! Jak informuje we wtorek dziennik "Die Welt", propozycja nowego podatku została już przedstawiona niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

dhwlsfm

- Około 300 czeskich intelektualistów podpisało się pod apelem do premiera Petra Neczasa, w którym wzywają szefa rządu do podpisania paktu fiskalnego. "Prosimy przestać lawirować i podpisać pakt fiskalny" - zaznaczono w dokumencie. Pakt fiskalny, czyli Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej ma zostać podpisany w marcu przez 25 krajów UE, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Czech. Ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, przy założeniu, że do tego czasu będzie ratyfikowana przez 12 z 17 państw strefy euro.

- Serbowie z północy Kosowa biorą od wtorku udział w dwudniowym referendum w sprawie uznawania kosowskich instytucji państwowych na tym terytorium. Przeciwko głosowaniu wypowiedziały się zarówno władze Serbii jak i Kosowa. Referendum zorganizowano kilka dni przed czwartą rocznicą proklamowania przez Albańczyków w Kosowie, dawnej serbskiej prowincji, niepodległości, której ani kosowscy Serbowie, ani Serbia nie uznają.

- Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko nie poddała się we wtorek badaniom medycznym międzynarodowego zespołu lekarzy, żądając usunięcia z niego specjalistów z ukraińskiego ministerstwa zdrowia - przekazała Państwowa Służba Penitencjarna w Kijowie.

- Sprawozdawca PE rekomenduje odrzucenie umowy UE z Marokiem ws. liberalizacji handlu produktami rolnymi, która ma być ratyfikowana w czwartek. Uważa, że jest szkodliwa dla rolników z UE, zwłaszcza producentów pomidorów w Hiszpanii oraz katastrofalna dla Maroka.

dhwlsfm

- Kary czterech i pół roku więzienia zażądała we wtorek prokuratura w Kijowie dla byłego szefa MSW Ukrainy Jurija Łucenki w dobiegającym końca procesie, w którym występuje on jako oskarżony o nadużycia popełnione w czasie sprawowania urzędu ministra. Opozycyjny polityk i jeden z bohaterów pomarańczowej rewolucji 2004 roku stanął przed sądem za to, że będąc szefem MSW w rządzie Julii Tymoszenko z pominięciem prawa przyznał swemu kierowcy dodatek emerytalny w wysokości 40 tys. hrywien (ok. 17 tys. złotych).

- Rosja dostarczy Algierii i Turkmenistanowi 150 czołgów T-90 o łącznej wartości 500 mln dolarów - podał we wtorek moskiewski dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródła zbliżone do państwowej firmy rosyjskiej handlującej uzbrojeniem.

- Wina i inne alkohole produkowane we Francji osiągnęły w ubiegłym roku historyczny rekord eksportowy; jego wartość przekroczyła 10 mld euro (10,5 proc. więcej niż w 2011 roku) - poinformowała we wtorek francuska Federacja Eksporterów Win i Spirytualiów (FEVS).

- Trumna z ciałem Whitney Houston jest już w Newark, rodzinnym mieście zmarłej w sobotę gwiazdy muzyki pop. Według rodziny pogrzeb najpewnie odbędzie się w piątek. Houston urodziła się w Newark, a wychowała w pobliskim East Orange.

(PAP)

amp/ asa/

dhwlsfm

Podziel się opinią

Share
dhwlsfm
dhwlsfm