Trwa ładowanie...
d38lbs2

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 17 sierpnia, 20.00

...

d38lbs2

17.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Co najmniej 49 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych we wtorek w zamachu samobójczym na ośrodek werbunku irackiej armii w stolicy kraju Bagdadzie - poinformowały władze Iraku, na które powołuje się agencja Associated Press.

- Do 6 września Komisja Europejska przygotuje swoje stanowisko w sprawie listu dziewięciu państw UE, które z inicjatywy Polski wystąpiły o zmianę metodologii liczenia długu publicznego tak, by uwzględnić koszty przeprowadzonej reformy emerytalnej.

- Premier Australii Julia Gillard oświadczyła we wtorek, że nadszedł czas, by Australia stała się republiką. Jej zdaniem zmiana ustroju mogłaby nastąpić po śmierci królowej Elżbiety II, która jest obecnie dla Australii głową państwa.

d38lbs2

- Administracja prezydenta Baracka Obamy planuje ułatwić Amerykanom podróżowanie na Kubę, by zwiększyć kontakty między mieszkańcami obu krajów - pisze we wtorek "The New York Times", powołując się na anonimowych przedstawicieli Kongresu oraz administracji Obamy.

- Polscy strażacy, którzy od 10 sierpnia uczestniczą w gaszeniu pożarów lasów i torfowisk w obwodzie riazańskim, na południe od Moskwy, we wtorek kończą swoją pracę. W piątek wrócą do Polski.

- Ukraina zamierza ograniczyć, poprzez wprowadzenie kwot, eksport zboża do końca roku - oznajmił we wtorek minister rolnictwa Mychajło Prysiażniuk. Dodał, że kwoty mogą wynosić łącznie 2,5 mln ton ziarna. Rząd podejmie decyzję w tej sprawie w środę.

- Bukareszt uznał za osobę niepożądaną (persona non grata) jednego z dyplomatów rosyjskich pracujących w stolicy Rumunii - podało we wtorek rumuńskie MSZ.

d38lbs2

- Działania oszczędnościowe planowane przez rząd premiera Petra Neczasa są konieczne - uznał we wtorek prezydent Czech Vaclav Klaus w czasie spotkania z ministrem finansów i autorem programu radykalnych cięć budżetowych Miroslavem Kalouskiem.

- 20 listopada odbędzie się w Lizbonie szczyt UE-USA z udziałem prezydenta Baracka Obamy i przywódców Unii Europejskiej - podano we wtorek w Brukseli i Waszyngtonie. Do spotkania dojdzie przy okazji zaplanowanego już wcześniej szczytu NATO 19-20 listopada.

- Materiał wybuchowy znajdujący się w samochodzie eksplodował we wtorek w centrum Piatigorska w Kraju Stawropolskim na rosyjskim Kaukazie - poinformowała agencja ITAR-TASS. Władze mówią o 15 poszkodowanych, którzy znaleźli się w szpitalu.

- Co najmniej 36 osób zginęło, a 23 uznano za zaginione po kolejnej powodzi spowodowanej przez ulewne deszcze w poniedziałek w prowincji Gansu w północno-zachodnich Chinach - podała agencja Xinhua.

d38lbs2

- Co najmniej 19 osób zginęło, a pięć uznano za zaginione po poniedziałkowej eksplozji w fabryce sztucznych ogni w północno-wschodniej prowincji Heilongjiang - poinformowała we wtorek agencja Xinhua.

- Władze Chin i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podpisały porozumienie w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa nuklearnego w Azji Wschodniej - poinformowała MAEA przy okazji pierwszej wizyty szefa Agencji Yukiya Amano w Pekinie.

- Co najmniej 132 osoby poniosły śmierć, a 30 tys. zostało hospitalizowanych od 1 czerwca z powodu fali upałów w Japonii - poinformowały we wtorek japońskie źródła oficjalne.

- Francuski wymiar sprawiedliwości udzielił zgody na to, by 53-letnia kobieta poślubiła swego zmarłego przed trzema laty towarzysza życia - pisze we wtorek dziennik "Le Parisien". Do niezwykłej ceremonii doszło kilka dni temu na zachodzie kraju.

d38lbs2

- Były prezydent Włoch Francesco Cossiga zmarł we wtorek w wieku 82 lat w szpitalu Gemelli w Rzymie, gdzie został przewieziony przed tygodniem z powodu problemów z sercem.

- Policja brytyjska wykryła w minionym roku podatkowym ponad 6800 plantacji marihuany, której uprawy zakładane są w przeróżnych miejscach, od opustoszałych kin do nieczynnych banków - głosi opublikowane we wtorek sprawozdanie policji, przygotowywane co dwa lata.

- Google umożliwił we wtorek wypełnienie internetowego formularza tym Niemcom, którzy nie chcą, by ich domy były widoczne w ramach kontrowersyjnej aplikacji nawigacyjnej "Street View". Ruszy ona w Niemczech do końca roku i będzie początkowo obejmować 20 miast.

- Także w Hiszpanii firma Google ma kłopoty w związku z podejrzeniem nielegalnego zbierania danych o użytkownikach internetu w ramach przygotowań do uruchomienia usługi "Street View".

- Dyskryminacja homoseksualnych partnerów życiowych względem małżeństw przy ustalaniu wysokości podatku spadkowego jest sprzeczna z ustawą zasadniczą - głosi opublikowane we wtorek orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z siedzibą w Karlsruhe.

(PAP)

zdz/ asa/

d38lbs2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38lbs2