Trwa ładowanie...
d1wj0pi

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 19 lipca, 17.00

...
Share
d1wj0pi

19.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Ambasadorowie krajów UE mają zgodzić się w środę na upoważnienie Komisji Europejskiej do negocjowania z Turkmenistanem i Azerbejdżanem umów na dostawy gazu dla gazociągu Nabucco - poinformowało we wtorek w Brukseli źródło unijne.

- Niemcy będą przejściowo potrzebować więcej gazu w związku z planowaną rezygnacją z energii atomowej - przyznała we wtorek niemiecka kanclerz Angela Merkel. Zastrzegła, że o tym, czy Niemcy kupią dodatkowy gaz z Rosji zdecyduje przede wszystkim cena.

d1wj0pi

- Specjalny szczyt strefy euro w najbliższy czwartek nie przyniesie ostatecznego i spektakularnego rozwiązania problemów Grecji i wspólnej europejskiej waluty - oceniła we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Szefowie dyplomacji Litwy, Łotwy i Estonii wystąpili do Komisji Europejskiej z solidarnym sprzeciwem wobec zwolnienia z aresztu w Wiedniu byłego oficera sowieckiego KGB, ściganego za udział w tłumieniu wystąpień niepodległościowych Litwinów w 1991 roku.

- Prokurator generalny Litwy Darius Valys zwrócił się do unijnej organizacji Eurojust z wnioskiem o wyjaśnienie przyczyn zwolnienia w Wiedniu b. oficera sowieckiego KGB, ściganego przez Wilno na podstawie europejskiego nakazu aresztowania.

- Sąd w Mińsku odrzucił we wtorek apelacje złożone przez dwóch byłych kandydatów w zeszłorocznych wyborach prezydenckich: Dźmitryja Wusa i Mikoła Statkiewicza, skazanych odpowiednio na sześć lat oraz 5,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym reżimie.

d1wj0pi

- Ukraina chce jeszcze w tym roku zakończyć negocjacje z UE w sprawie umowy stowarzyszeniowej - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji Kostiantyn Hryszczenko w opublikowanej we wtorek rozmowie z niemieckim dziennikiem "Financial Times Deutschland".

- Iran instaluje nowe wirówki do wzbogacania uranu, by nadać swemu programowi nuklearnemu szybsze tempo - poinformowało we wtorek irańskie MSZ, co może nasilić obawy Zachodu przed uzyskaniem przez Teheran broni jądrowej.

- Rząd Japonii wprowadził we wtorek całkowity zakaz wywozu wołowiny z prefektury Fukushima po tym, gdy wysłano stamtąd mięso z krów, karmionych radioaktywną paszą.

- Usuwanie zużytego paliwa z basenów chłodzących w uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I rozpocznie się najpóźniej w 2015 roku - poinformował we wtorek rząd Japonii.

d1wj0pi

- Do dwóch eksplozji doszło we wtorek nad ranem w Sofii przed siedzibami dwóch bułgarski partii opozycyjnych: Porządek, Prawo i Sprawiedliwość oraz Demokraci na rzecz Silnej Bułgarii - poinformowało radio publiczne.

- Uzbrojeni napastnicy zaatakowali w nocy z poniedziałku na wtorek rezydencję prezydenta Gwinei, Alphy Conde, zabijając jedną osobę. Conde nie odniósł obrażeń i jest bezpieczny - poinformowały źródła prezydenckie i świadkowie.

- Zurab Kurcikidze, fotoreporter europejskiej agencji EPA, przyznał się do szpiegostwa na rzecz Rosji, podobnie jak uczynili to wcześniej dwaj jego koledzy - poinformował we wtorek przedstawiciel gruzińskiego MSW.

- Benedykt XVI przyjął dymisję arcybiskupa Filadelfii, kardynała Justina Rigalego, ze względu na osiągnięty przez niego wiek emerytalny - podał we wtorek Watykan. Prasa amerykańska twierdzi, że powodem dymisji jest zarzut tuszowania przypadków pedofilii.

d1wj0pi

- Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew leczy się w jednym ze szpitali w Hamburgu - podaje we wtorek niemiecki wysokonakładowy dziennik "Bild". Nie wiadomo, co dolega 71-letniemu przywódcy.

- Właściciel imperium medialnego News Corp. Rupert Murdoch powiedział we wtorek w czasie przesłuchania w komisji śledczej Izby Gmin, że nie ma dowodów na zakładanie podsłuchów rodzinom zamachów 11 września 2001 roku.

- Przed komisją śledczą brytyjskiej Izby Gmin rozpoczęło się we wtorek przesłuchanie magnata medialnego Ruperta Murdocha i jego syna Jamesa w związku z aferą podsłuchową, w której główną rolę odegrał tabloid należący do imperium medialnego Murdocha.

- Pod koniec czerwca w Chinach było 485 mln internautów, co stanowi 36,2 proc. mieszkańców kraju - poinformowało we wtorek centrum informacji o internecie w Chinach (CNNIC), dodając, że choć liczba ta wciąż rośnie, to jednak coraz wolniej.

- Ostatni amerykański prom kosmiczny Atlantis odłączył się we wtorek od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jego załoga przygotowuje się do powrotu na Ziemię. Po dwóch dniach lotu wahadłowiec ma wylądować w czwartek na Przylądku Canaveral na Florydzie. (PAP)

amp/

d1wj0pi

Podziel się opinią

Share
d1wj0pi
d1wj0pi