Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 24 stycznia, 17.00

...

24.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Zadłużona Grecja i przeciągające się rozmowy z prywatnymi wierzycielami stały się głównym tematem na poniedziałkowym szczycie strefy euro. Mówiono m.in. także o pakcie fiskalnym. Jego obecna wersja to dobra podstawa do dalszej debaty - ocenił szef eurolandu.

- Ustawa o karaniu osób negujących ludobójstwo Ormian przez Turcję w latach 1915-1917 to "hańba i niesprawiedliwość" - ocenił w poniedziałek turecki minister sprawiedliwości Sadullah Ergin. Ustawa zaważy na i tak nie najlepszych stosunkach Ankary z Paryżem.

- Szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe wezwał we wtorek władze Turcji, aby zachowały zimną krew po przyjęciu przez francuski parlament ustawy o karaniu za negowanie ludobójstwa Ormian. Ankara zagroziła Paryżowi sankcjami "we wszystkich dziedzinach".

- 3 World Trade Center - jeden z wieżowców, które staną w miejscu bliźniaczych wież zniszczonych w zamachach z 2001 roku - pomyślano jako 80-kondygnacyjny drapacz chmur. Być może pięter będzie jednak tylko siedem, bo deweloper... nie znalazł jeszcze najemców.

- Koń wyścigowy, skonfiskowany właścicielowi firmy winnej miliony włoskiemu fiskusowi, jest teraz w stajni Gwardii Finansowej i bierze udział w wyścigach. Dzięki jego zwycięstwom policja skarbowa wzbogaciła się już o 150 tysięcy euro.

- Chiński rząd oskarżył we wtorek "separatystyczne ugrupowania mające siedziby za granicą" o chęć zdyskredytowania władz przez oskarżenie policji o ostrzelanie w poniedziałek tybetańskiej manifestacji w prowincji Syczuan na południowym zachodzie Chin.

- Sąd w Mińsku utrzymał we wtorek w mocy wyrok 4,5 roku kolonii karnej dla szefa Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Alesia Bialackiego - poinformowało Radio Swaboda.

- Przywódca Hamasu Chaled Meszal jest oczekiwany w niedzielę z oficjalną wizytą w Ammanie, po raz pierwszy od roku 1999, gdy został wydalony z tego królestwa - poinformował jordański minister informacji.

- Wtorek jest drugim dniem paraliżującego Włochy strajku kierowców tirów, którzy protestują głównie przeciwko wzrostowi cen paliwa. Zablokowane są drogi, w niektórych rejonach kraju zaczyna brakować paliwa, a dostawy świeżej żywności do sklepów są zagrożone.

- Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) poinformowała we wtorek, że zdecydowała o wycofaniu swoich obserwatorów wchodzących w skład misji Ligi Arabskiej w Syrii. Wcześniej uczyniła to Arabia Saudyjska, która jest członkiem GCC.

- W hotelach, motelach, pensjonatach i podobnych placówkach na terenie Unii Europejskiej goście spędzili w 2011 roku rekordową liczbę 1,6 miliarda dób; był to wzrost o 3,8 proc. w porównaniu z rokiem 2010 - podał we wtorek Eurostat.

- Australia pójdzie w ślady Unii Europejskiej i także zakaże importu ropy naftowej z Iranu - ogłosił we wtorek australijski szef dyplomacji Kevin Rudd. W poniedziałek o embargu na irańską ropę zdecydowali ministrowie UE.

- Władze Pragi spłaciły już dług, przez który komornik zablokował jej majątek, w tym zabytki i turystyczne miejsca, jak Most Karola, rynek i ratusz Starego Miasta czy Plac Wacława - poinformował we wtorek ratusz czeskiej stolicy.

- Irańskie MSZ wezwało we wtorek ambasadora Danii, jako kraju sprawującego obecnie prezydencję w Radzie UE, żeby poskarżyć się na "nielogiczną decyzję", za jaką uznano wprowadzenie przez Unię embarga na irańską ropę - poinformowała irańska agencja IRNA.

- Francuscy policjanci zlikwidowali islamistyczną organizację o nazwie "Forsane Alizza", która rekrutowała swoich bojowników w internecie - podały we wtorek media. Jednocześnie MSW ogłosiło wydalenie z Francji jednego z radykalnych imamów.

- Ratownicy znaleźli we wtorek ciało 16. ofiary katastrofy statku Costa Concordia, którego wrak leży u wybrzeży wyspy Giglio w Toskanii. To starsza kobieta, która miała na sobie kamizelkę ratunkową.

- Setki zwolenników obalonego libijskiego lidera Muammara Kadafiego zajęły w poniedziałek wieczorem miasto Bani Walid i wywiesiło tam dawną zieloną flagę - poinformowała we wtorek agencja AP, powołując się na przedstawicieli władz.

- Premier Rumunii Emil Boc wykorzystał przypadające we wtorek święto narodowe, by wezwać do jedności, ale w tym samym czasie tysiące Rumunów, niezadowolonych z obniżania się standardu życia, demonstrowały, domagając się dymisji rządu.

- W Uzbekistanie władze odwołały koncerty i inne imprezy walentynkowe - pisze we wtorek agencja Associated Press, powołując się na prasę lokalną. Według AP w Uzbekistanie istnieje nieoficjalny zakaz imprez związanych z Dniem Zakochanych.

- Na kolejną wielotysięczną manifestację w Moskwie w obronie uczciwych wyborów zaproszeni zostali wszyscy kandydaci na prezydenta Rosji, którzy poparli żądania uczestników grudniowych protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów do Dumy Państwowej.(PAP)

zdz/ jtt/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)