Trwa ładowanie...
d4jx3vs

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 26 kwietnia, 17.00

...
Share
d4jx3vs

26.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydenci Ukrainy i Rosji, Wiktor Janukowycz i Dmitrij Miedwiediew złożyli we wtorek hołd ludziom, którzy uczestniczyli w likwidacji następstw katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku. 26 kwietnia 1986 roku w wyniku wybuchu czwartego reaktora czarnobylskiej elektrowni skażeniu uległo 150 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni Ukrainy, Białorusi i Rosji. Dzień po katastrofie z okolic Czarnobyla wysiedlono 120 tys. osób. Ludzie ci już nigdy nie powrócili do swych domów. Strefa wokół Czarnobyla do dziś pozostaje zamknięta.

- Na majowym szczycie krajów G8 Rosja zaproponuje inicjatywy, które mają poprawić bezpieczeństwo nuklearne na świecie - poinformował prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew we wtorek, kiedy przypada 25. rocznica katastrofy w Czarnobylu.

d4jx3vs

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz odznaczył ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego wysokim odznaczeniem ukraińskim, Orderem Księcia Jarosława Mądrego - podała we wtorek administracja szefa państwa w Kijowie. Tego dnia na Ukrainie trwają obchody 25. rocznicy katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu, do której doszło 26 maja 1986 roku.

- Około 300 osób protestowało w Wilnie we wtorek, w 25. rocznicę katastrofy w Czarnobylu na Ukrainie, przeciwko budowie siłowni atomowych na Litwie, Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim.

- Odbudowa japońskich miejscowości, zniszczonych 11 marca przez katastrofalne trzęsienie ziemi i falę tsunami, może potrwać dekadę - taka jest ocena rządowego panelu doradczego, powołanego z zadaniem przygotowania projektu odbudowy.

- Premier Włoch Silvio Berlusconi i prezydent Francji Nicolas Sarkozy porozumieli się we wtorek w Rzymie w sprawie konieczności wspólnego rozwiązania kryzysu powstałego w związku z masowym napływem imigrantów, a także dokonania zmian w układzie z Schengen. Obaj przywódcy postanowili wystosować list do Unii Europejskiej z apelem, by włączyła się w rozwiązanie problemu imigracji, głównie fali uciekinierów z Tunezji.

d4jx3vs

- Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek zmiany w kodeksie dotyczącym układu z Schengen, które rozwieją wątpliwości, kiedy kraje mogą czasowo przywracać kontrole na wewnętrznych granicach w UE. To odpowiedź na francusko-włoski spór o imigrantów z Tunezji.

- Unijny urząd statystyczny Eurostat poinformował we wtorek, że deficyt budżetowy Grecji wyniósł w 2010 roku 10,5 proc. PKB, a dług publiczny 142,8 proc. PKB. Jesienią prognozowano deficyt na poziomie 9,6 proc., a KE szacowała dług publiczny na 140,2 proc.

- Chińscy planiści opublikowali we wtorek szczegółową listę gałęzi przemysłu, które będą wspierane przez rząd lub pomoc dla których będzie ograniczana. Według Reutera założenia te mogą mieć wpływ na działalność inwestycyjną w Chinach w ciągu najbliższych lat.

- Władze Iranu podniosły o 20 proc. ceny chleba. To druga podwyżka w ciągu ostatnich miesięcy, wynikająca z próby zmniejszenia dotacji rządowych do żywności i energii, gdy kraj odczuwa konsekwencje międzynarodowych sankcji ekonomicznych. Gubernator ostanu (prowincji) Teheran Nematollah Torki powiedział, że nowe ceny obowiązują od wtorku - poinformowała państwowa agencja IRNA.

d4jx3vs

- Ponad połowa Egipcjan chce anulowania traktatu pokojowego z Izraelem - wynika z najnowszego sondażu amerykańskiego Pew Research Center. Za zerwaniem układu z Izraelem z 1979 roku opowiedziało się 54 proc. ankietowanych. Jego utrzymania chce natomiast 36 proc. Egipcjan.

- Większość Egipcjan uważa, że Koran powinien być źródłem prawa - wynika z sondażu przygotowanego przez amerykański ośrodek badania opinii publicznej Pew Research Center.

- Szefowie trzech najważniejszych instytucji UE: przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek będą 1 maja na beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie. Informacje te PAP uzyskała od służb prasowych przewodniczących unijnych instytucji w poniedziałek.

- W czasie beatyfikacji Jana Pawła II zostanie wystawiona mała ampułka z krwią papieża - ogłosił we wtorek Watykan.

d4jx3vs

- W Sejmie Litwy zabrakło we wtorek głosów, by przyjąć rezolucję "W sprawie 220. rocznicy Konstytucji 3 Maja oraz aktu Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów". Została powołana komisja redakcyjna do dalszego opracowywania tekstu dokumentu. Przeciwko projektowi rezolucji, który zaproponował przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Emanuelis Zingeris, głosowało 11 posłów w 141-osobowym parlamencie, 40 było za, a 53 wstrzymało się od głosu.

- Ponad 200 rolników, poszkodowanych w wyniku skażenia radioaktywnego pochodzącego z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I, protestowało we wtorek przed siedzibą operatora tej siłowni, firmy TEPCO, przeciwko energii atomowej.

- Afgańskie władze schwytały co najmniej 65 więźniów z grupy ok. 500, którzy uciekli w nocy z niedzieli na poniedziałek z głównego więzienia w Kandaharze na południu Afganistanu. Zdecydowana większość uciekinierów to talibowie.

- Władze Moskwy po raz pierwszy zezwoliły na zorganizowanie w mieście parady homoseksualistów; wydarzenie jest przewidziane na koniec maja - poinformował we wtorek organizator parady Nikołaj Aleksiejew, szef stowarzyszenia GayRussia.

- Do trzęsienia ziemi o sile 6,3 w skali Richtera doszło we wtorek w pobliżu miasta Cilacap w indonezyjskiej prowincji Jawa Środkowa - poinformowały miejscowe służby geologiczne, dodając, że nie ma zagrożenia tsunami.

amp/

d4jx3vs

Podziel się opinią

Share
d4jx3vs
d4jx3vs