Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 29 czerwca, 17.00
...
29.06.2010 | aktual.: 29.06.2010 17:38
29.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Parlament Węgier wybrał we wtorek na nowego prezydenta kraju Pala Schmitta, dyplomatę i dwukrotnego mistrza olimpijskiego w szermierce - poinformowały media węgierskie. Otrzymał on 263 spośród 322 ważnych głosów.
- Izraelski minister spraw zagranicznych Awigdor Lieberman powiedział we wtorek, że "nie ma szans", by do 2012 roku powstało państwo palestyńskie.
- Sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa w Afganistanie jest niepewna, a talibska rebelia utrzymuje się - oświadczył we wtorek podczas przesłuchania w Senacie USA nominowany na nowego dowódcę wojsk amerykańskich i NATO w Afganistanie generał David Petraeus.
- Południowokoreański parlament głosował we wtorek za legalizacją chemicznej kastracji jako kary dla pedofilów. Aby ustawa mogła wejść w życie, potrzebny jest teraz podpis prezydenta.
- Do 21 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych powodzi, które od tygodnia nękają Rumunię - podał we wtorek rzecznik urzędu ds. sytuacji nadzwyczajnych Alin Maghiar. Jedna osoba jest zaginiona. Poprzedni bilans mówił o 16 ofiarach śmiertelnych i dziewięciu zaginionych.
- Jedenasty domniemany członek siatki szpiegowskiej pracującej na rzecz Rosji został we wtorek zatrzymany na Cyprze, a następnie zwolniony za kaucją - poinformował rzecznik tamtejszej policji. Robert Christopher Metsos jest jedenastą osobą podejrzewaną przez władze amerykańskie o przynależność do siatki szpiegowskiej, która rekrutowała źródła polityczne na rzecz Rosji i gromadziła informacje dla rządu rosyjskiego. Ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało w poniedziałek o zatrzymaniu w Stanach Zjednoczonych przez FBI dziesięciu domniemanych agentów rosyjskiego wywiadu, którzy prowadzili "zakonspirowaną, długoterminową" akcję wywiadowczą na rzecz rządu Rosji.
- Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że zarzuty strony amerykańskiej dotyczące rzekomych szpiegów rosyjskich są bezpodstawne i nieodpowiednie. Ogłoszenie informacji o zatrzymaniu tych ludzi określono mianem działania z czasów zimnej wojny.
- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zażądał we wtorek od USA wyjaśnień w sprawie zatrzymania w Stanach Zjednoczonych domniemanych agentów rosyjskiego wywiadu.
- Grecka policja użyła we wtorek gazu łzawiącego przeciwko demonstrantom w centrum Aten, którzy rzucali kamieniami, butelkami i kijami podczas marszu protestacyjnego przeciwko posunięciom oszczędnościowym socjalistycznego rządu. W Grecji trwa we wtorek kolejny strajk generalny. Na kilka godzin porzucili pracę kierowcy autobusów, motorniczowie metra i tramwajów. Lotniska pozostały otwarte i trasy międzynarodowe są obsługiwane normalnie, natomiast odwołano prawie 100 proc. lotów krajowych. Strajkują też dziennikarze. Nie są nadawane dzienniki radiowe i telewizyjne, nie ukaże się środowa prasa. Strajk zorganizowały związki zawodowe sektora prywatnego i publicznego, przeciwne rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego i zmniejszenia kosztów, ponoszonych przez firmy, które zwalniają pracowników.
- Strajkujący drugi dzień pracownicy we wtorek doprowadzili do zamknięcia madryckiego metra. Protestują oni przeciwko cięciom płac, które są częścią rządowego planu reform oszczędnościowych, służących zmniejszeniu gigantycznego deficytu budżetowego.
- Większość Niemców (51,4 proc.) pragnie powrotu do marki niemieckiej po ośmiu latach członkostwa w strefie euro - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu instytutu Ipsos. Częściej powrotu marki chcą Niemcy z zachodniej części kraju (52 proc.) niż ze wschodu (48 proc.).
- Sąd apelacyjny w Palermo podtrzymał we wtorek wyrok skazujący senatora Marcello Dell'Utriego, bliskiego współpracownika Silvio Berlusconiego, za powiązania z mafią, ale zmniejszył mu karę z 9 do 7 lat więzienia.
- Chiny i Tajwan podpisały we wtorek porozumienie handlowe, przewidujące znaczną redukcję taryf celnych i inne bodźce, sprzyjające zacieśnieniu współpracy gospodarczej.
- Ambasador RP na Litwie Janusz Skolimowski wręczył we wtorek polskie odznaczenia grupie litewskich działaczy walczących o niepodległość Litwy w latach 80. i ściśle współpracujących z polskim środowiskiem niepodległościowym. (PAP)
amp/ jtt/