Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 29 listopada, 17.00

...

29.11.2011 | aktual.: 29.11.2011 17:23

29.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Kilkudziesięciu irańskich manifestantów wtargnęło we wtorek na teren ambasady W.Brytanii w Teheranie. Demonstranci obrzucali koktajlami Mołotowa budynki placówki, wskutek czego jeden z nich stanął w płomieniach. Według mediów, personel uciekał tylnymi drzwiami.

- Sąd w stolicy Kenii - Nairobi wydał w poniedziałek nakaz aresztowania prezydenta Sudanu Omara el-Baszira, który oskarżony jest przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze o zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w Darfurze. W odpowiedzi Sudan polecił ambasadorowi Kenii opuszczenie kraju w ciągu 72 godzin. Ambasadorowi Sudanu w Kenii nakazano powrót do kraju.

- Byli libijscy powstańcy wciąż przetrzymują około 7 tys. jeńców - ocenia opublikowany w poniedziałek raport ONZ. Jeńcy przetrzymywani są bez możliwości skorzystania z pomocy prawnej i bez kontaktu z organami wymiaru sprawiedliwości bowiem policja i sądy wciąż nie funkcjonują.

- Słowacki rząd w reakcji na masowy protest lekarzy, którzy zagrozili odejściem z pracy 1grudnia, wprowadził we wtorek stan wyjątkowy. Sytuacja dotyczy jednak tylko kilkunastu szpitali.

- Rozmowy Francji i Niemiec na temat modyfikacji zarządzania w strefie euro ukierunkowane są na ustanowienie większej dyscypliny budżetowej i na więcej solidarności - oświadczyła we wtorek rzeczniczka francuskiego rządu Valerie Pecresse.

- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow opowiedział się we wtorek za zaprzestaniem stawiania ultimatów Syrii i przejściem na grunt polityczny w celu rozwiązania jej problemów. Ławrow odrzucił też apele o embargo na dostawy broni do Syrii.

- Pakistan zbojkotuje międzynarodową konferencję ws. przyszłości Afganistanu, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w Bonn w Niemczech. Jak tłumaczyli przedstawiciele władz, Islamabad chce zaprotestować przeciwko incydentowi z udziałem NATO w Pakistanie.

- Chiński rząd, w trosce o dobro widzów i jakość emitowanych programów, zakazał przerywania reklamami seriali telewizyjnych i telenowel. Widzowie się cieszą, a stacje TV myślą, jak zminimalizować straty - poinformowała we wtorek agencja Xinhua.

- Dwaj psychiatrzy uznali sprawcę masakry w Oslo i na wyspie Utoya Andersa Behringa Breivika za niepoczytalnego - informuje we wtorek gazeta "VG" w wydaniu internetowym.

- Rząd Kazachstanu planuje nadanie tytułu bohatera narodowego prezydentowi Nursułtanowi Nazarbajewowi, aby - jak pisze we wtorek agencja AP - zogniskować wokół niego mitologię państwową. W grudniu Kazachstan będzie świętować 20. rocznicę niepodległości.

- Do potyczek z milicją doszło we wtorek w Kijowie podczas protestów przeciwko ograniczaniu rent i odbieraniu ulg socjalnych weteranom akcji ratowniczej po katastrofie w elektrowni atomowej w Czarnobylu i byłym żołnierzom ZSRR, walczącym w Afganistanie.

- Rozprawa apelacyjna skazanej na 7 lat więzienia b. premier Ukrainy Julii Tymoszenko odbędzie się dwa tygodnie wcześniej niż planowano - poinformował we wtorek obrońca opozycyjnej polityk, Serhij Własenko.

- Właściciel linii lotniczych American Airlines, firma AMR Corp, złożyła wniosek o ochronę przed wierzycielami - poinformowała agencja AP.

- Rosja uruchomiła we wtorek w Kaliningradzie stację radiolokacyjną, co, jak powiedział obecny na otwarciu prezydent Dmitrij Miedwiediew, sygnalizuje gotowość Rosji do dania adekwatnej odpowiedzi na zagrożenie ze strony amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

- Niemcy nie zamierzają zdominować UE, która opiera się na partnerstwie równych krajów - zapewnił we wtorek szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle, odpierając zarzuty części komentatorów, jakoby Berlin chciał narzucić UE rozwiązania w walce z kryzysem.

- Ponad 51,5 tys. policjantów i wojskowych podległych MSW zmobilizowano w Moskwie na mające odbyć się w niedzielę wybory do Dumy Państwowej (izby niższej parlamentu) - poinformował we wtorek przedstawiciel moskiewskiej policji.

- W Osetii Południowej - separatystycznym regionie gruzińskim - anulowano we wtorek wyniki wyborów prezydenckich, których druga tura odbyła się w niedzielę i które wg wstępnych danych wygrała Ałła Dżiojewa, pokonując kandydata mającego poparcie Kremla.

- Spośród 221 miast świata najlepiej żyje się w Wiedniu, zaś najgorzej w Bagdadzie - wynika z opublikowanego we wtorek tegorocznego rankingu miast pod względem jakości życia, według firmy konsultingowej Mercer. Warszawa znalazła się na 84. miejscu. (PAP)

zdz/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)