Trwa ładowanie...
d39jfhh

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 30 listopada, 17.00

...

d39jfhh
d39jfhh

30.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zawetował we wtorek kodeks podatkowy, przeciwko któremu od ponad tygodnia protestują przedstawiciele ukraińskiego małego i średniego biznesu. Decyzja szefa państwa nie oznacza, że protesty zostaną zakończone. Przedstawiciel przedsiębiorców Ołeksandr Danyluk poinformował PAP, że akcje protestacyjne będą trwały do czasu realizacji postulatów, dotyczących dymisji rządu i rozwiązania obecnego parlamentu.

- Białoruska Centralna Komisja Wyborcza wystosowała oficjalne ostrzeżenia wobec Witala Rymaszewskiego i Mikoły Statkiewicza - polityków opozycji, którzy startują w wyborach prezydenckich 19 grudnia. Drugie ostrzeżenie oznacza ich eliminację z wyborów. Komisja uznała, że kandydaci naruszyli ordynację wyborczą i przepisy o organizacji zgromadzeń podczas mityngu na Placu Październikowym w Mińsku 24 listopada. CKW powołała się na artykuł ordynacji, który pozwala władzom lokalnym wyznaczać miejsca do agitacji wyborczej i na wydany przez władze stolicy zakaz agitacji na Placu Październikowym.

- Nowy parlament Kirgistanu ustalił we wtorek, że koalicja rządząca zostanie sformowana przez trzy z pięciu partii, które w październikowych wyborach zdobyły miejsca w parlamencie.

d39jfhh

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył we wtorek, że mimo trudnych warunków zewnętrznych, Rosja zdołała ustabilizować swoją gospodarkę - jej wzrost wyniesie w tym roku około 4 procent PKB. Miedwiediew powiedział to na Kremlu w dorocznym orędziu do Zgromadzenia Federalnego, czyli dwóch izb parlamentu Rosji: wyższej - Rady Federacji i niższej - Dumy Państwowej.

- Opozycjonista w dawnej NRD, obecnie dziennikarz Roland Jahn, który w 1982 r. trafił do więzienia za manifestację poparcia dla polskiej Solidarności, ma być nowym szefem niemieckiego urzędu ds. akt Stasi. Jego kandydaturę zaproponował we wtorek rząd w Berlinie. Nowy federalny pełnomocnik ds. akt Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa d. NRD zostanie powołany przez niemiecki Bundestag wiosną przyszłego roku. 14 marca upływa kadencja kierującej urzędem od 10 lat Marianne Birthler.

- Komisja Europejska wszczęła we wtorek śledztwo, czy internetowy potentat Google nie wykorzystuje swojej dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek, zaniżając w wynikach wyszukiwania miejsce swoich potencjalnych konkurentów. Oni sami poskarżyli się na to KE.

- Wtorek był we Włoszech kolejnym dniem protestów studentów przeciwko reformie szkolnictwa wyższego, przewidzianej w ustawie, nad którą pracuje parlament. W wielu miastach manifestująca młodzież zablokowała ruch uliczny, a także tory i drogi. Związek Studentów poinformował, że w całym kraju na ulice wyszło 400 tysięcy osób.

d39jfhh

- Ok. 2 tys. osób demonstrowało we wtorek pod ratuszem w czeskiej Pradze przeciw tzw. wielkiej koalicji radnych. Kilkuset protestujących wdarło się do sali, gdzie rajcy mieli wybrać prezydenta stolicy. Posiedzenie rady miasta przerwano.

- Greccy dziennikarze przystąpili we wtorek do 24-godzinnego strajku: nie są nadawane dzienniki w radiu i telewizji, ani aktualizowane informacyjne strony internetowe; nie wyszły też gazety. Związki zawodowe domagają się lepszych warunków pracy i protestują przeciwko reformie pracy w Grecji.

- Stolica Bangladeszu, Dhaka, została we wtorek sparaliżowana na skutek strajku generalnego, zorganizowanego przez główną partię opozycyjną, która sprzeciwia się wyrzuceniu z domu byłej premier Chaledy Zii. Wiele sklepów, fabryk, urzędów i szkół zostało zamkniętych. W całym kraju rozmieszczono ponad 10 tysięcy policjantów.

d39jfhh

- Klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane przez człowieka kosztowały światową gospodarkę około 222 mld dolarów w 2010 roku - ponad trzykrotnie więcej niż rok wcześniej - podało we wtorek szwajcarskie towarzystwo reasekuracyjne Swiss Re. Koszty były tak wysokie zwłaszcza ze względu na trzęsienie ziemi na Haiti i powodzie w Pakistanie. W 2009 roku straty spowodowane klęskami żywiołowymi wyniosły 63 mld dolarów.

- Chiny odłożyły na czas nieokreślony rozmowy z Norwegią w sprawie finalizacji umowy o wolnym handlu - poinformował we wtorek norweski rząd. Jak oceniono, decyzja ma związek z przyznaniem Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi Liu Xiaobo.

- Iran zgodził się na wznowienie negocjacji na temat swojego programu nuklearnego - oświadczył we wtorek rzecznik szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton. Rozmowy odbędą się 6 i 7 grudnia w Genewie.

d39jfhh

- Phenian przyznał we wtorek, że buduje reaktor lekkowodny i ma "tysiące wirówek". Również we wtorek do Pekinu przybył przedstawiciel władz Korei Płn. - poinformowała agencja KCNA.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew miał szantażować prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, by jego kraj nie uznał Wielkiego Głodu na Ukrainie z lat 1932-33 za ludobójstwo - podały we wtorek ukraińskie media, powołując się na materiały portalu Wikileaks. Z dokumentów ujawnionych przez amerykański portal wynika, iż informację o tym Alijew przekazał brytyjskiemu księciu Andrzejowi. Administracja prezydenta Azerbejdżanu zaprzeczyła tym rewelacjom.

- Poufna depesza dyplomatyczna, ujawniona we wtorek przez portal Wikileaks, głosi, że prezydent Afganistanu Hamid Karzaj uwolnił niebezpiecznych aresztantów i ułaskawił podejrzanych o handel narkotykami, gdyż mieli powiązania z zasłużonymi ludźmi. Depesza, która potwierdza liczne oskarżenia o korupcję w rządzie Karzaja, mówi też o tym, że mimo powtarzanych napomnień ze strony amerykańskich przedstawicieli w Kabulu prezydent i prokurator generalny zatwierdzili uwolnienie aresztowanych.

d39jfhh

- Ujawnione przez portal Wikileaks dokumenty związane z Litwą to tylko szczegóły nieodzwierciedlające rzeczywistej sytuacji, nie będą więc miały wpływu na dalsze stosunki z partnerami Wilna - oświadczyło litewskie MSZ. Wśród ujawnionych przez portal Wikileaks poufnych depesz, 882 dotyczą Litwy. Zdecydowana większość pochodzi z lat 2004-2010 i została wysłana z ambasady USA w Wilnie.

- Założyciel Wikileaks Julian Assange złożył ponowną apelację w sprawie wydania przez władze Szwecji nakazu aresztowania go w związku z oskarżeniami o gwałt i molestowanie seksualne. Rzeczniczka Sądu Najwyższego Szwecji Tove Levelind powiedziała, że apelacja wpłynęła we wtorek.

- NATO potępiło opublikowanie przez portal internetowy Wikileaks informacji dotyczących szczegółów rozmieszczenia amerykańskiej taktycznej broni nuklearnej w Europie. Rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu określiła te publikacje jako "nielegalne i niebezpieczne". Z ujawnionych amerykańskich dokumentów dyplomatycznych wynika, że większość z około 200 bomb atomowych USA rozmieszczonych w Europie znajduje się w Belgii, Holandii i Niemczech, a także w Turcji.

d39jfhh

- Ekwador jest gotów przyjąć na swoim terytorium poszukiwanego międzynarodowym listem gończym założyciela portalu Wikileaks Australijczyka Juliana Assange'a - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Ekwadoru Kintto Lucas.

- Kolejną ofiarą przecieków na portalu Wikileaks będzie na początku 2011 roku wielki bank amerykański - powiedział założyciel portalu Julian Assange w wywiadzie opublikowanym we wtorek na stronie internetowej magazynu "Forbes".

- Do blisko dwóch tysięcy wypadków doszło w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek rano na śliskich i pokrytych śniegiem drogach w Niemczech. Zginęły co najmniej trzy osoby. Pogoda utrudnia także pracę lotnisk oraz komunikację kolejową.

- Odwołane pociągi, połamane drzewa i wypadki drogowe przyniósł w Czechach wtorek, kolejny dzień listopadowego ataku zimy. Słowacja ostrzega przed powodziami.

- Temperatura w centrum i na północnym wschodzie Francji spadła we wtorek rano nawet do 15 stopni Celsjusza poniżej zera, utrudniając sytuację na drogach. W związku z ryzykiem opadów śniegu w kilkunastu departamentach obowiązuje stan alarmowy.

- Wstrząs o sile 6,9 st nawiedził we wtorek wyspy u płudniowych wybrzeży Japonii; trzęsienie odczuto w znacznej części kraju, a w centrum Tokio zatrzęsły się budynki - poinformowały japońskie służby meteorologiczne.

- Na karę trzech i pół roku więzienia skazał we wtorek sąd w Bonn byłego pracownika koncernu Deutsche Telekom w związku ze skandalem szpiegowskim w niemieckim gigancie telekomunikacyjnym. 60-letni Klaus Trzeschan wziął na siebie całą odpowiedzialność za aferę.

- 44 mafiosów aresztowała we wtorek włoska policja w dwóch wielkich operacjach przeciwko sycylijskiej cosa nostrze i klanowi neapolitańskiej kamorry. (PAP)

amp/

d39jfhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39jfhh