Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 6 lipca, 20.00

...

06.07.2010 | aktual.: 06.07.2010 20:23

06.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Po wielomiesięcznych rokowaniach niemiecka koalicja rządowa chadeckiego bloku CDU/CSU i liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) porozumiała się w sprawie reformy trapionego deficytem systemu ubezpieczeń zdrowotnych - poinformowała we wtorek agencja dpa, powołując się na kręgi rządowe.

- W sześciu miastach Włoch: Rzymie, Mediolanie, Turynie, Perugii, Brescii i Bolzano kolejny dzień obowiązuje trzeci, najwyższy stopień alarmu z powodu upałów. Odczuwalna temperatura, ze względu na wysoką wilgotność powietrza przekracza 40 stopni Celsjusza. Rekordowe temperatury mają potrwać do niedzieli.

- Tysiące włoskich rolników i hodowców z całego kraju manifestowało we wtorek przy przełęczy Brenner na granicy z Austrią w obronie rodzimej żywności. Protest zorganizowano w związku ze skandalem niebieskiej mozzarelli z Niemiec, sprzedawanej we Włoszech.

- Prezydent Czech Vaclav Klaus oświadczył we wtorek, że powoła nowy rząd koalicji centroprawicowej, z premierem Petrem Neczasem na czele, na początku przyszłego tygodnia. Jako najbardziej prawdopodobny termin wymienia się 13 lipca.

- Przywódcy czterech partii centroprawicowych na Słowacji porozumieli się we wtorek w sprawie utworzenia rządu w następstwie wyborów parlamentarnych z 12 czerwca.

- Tysiące Tybetańczyków świętowało we wtorek w Dharamśali (północ Indii) 75. urodziny swego przywódcy duchowego Dalajlamy XIV.

- Iran skierował do szefowej dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton list, w którym stawia warunki prowadzenia rozmów o swoim programie nuklearnym, a także żąda od Unii gwarancji, że celem rozmów nie będzie zastraszanie - podała we wtorek telewizja państwowa.

- Rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ramin Mehmanparast zaprzeczył we wtorek, by irańskim samolotom odmawiano tankowania na lotniskach w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA).

- Kilkadziesiąt tysięcy ludzi towarzyszyło we wtorek przeniesieniu do meczetu ulicami Bejrutu trumny z ciałem wielkiego ajatollaha Libanu Mohammeda Husejna Fadlallaha. Rząd Libanu ogłosił wtorek dniem narodowej żałoby.

- Choć decyzja o wieku emerytalnym należy do kompetencji krajowych, Komisja Europejska opowiada się za przesunięciem wieku odchodzenia na emeryturę w UE, alarmując, że obecne systemy są "nie do utrzymania". Takie ostrzeżenie znalazło się w dokumencie KE (tzw. Zielona Księga), który oficjalnie zostanie opublikowany w środę i ma rozpocząć debatę na temat przyszłości emerytów w Europie.

- Żydowskie osiedla zajmują ponad 42 procent Zachodniego Brzegu Jordanu, a większość ziemi została odebrana palestyńskim właścicielom wbrew zakazowi wydanemu przez Sąd Najwyższy Izraela - poinformowała we wtorek izraelska organizacja praw człowieka B'Tselem. Ustalenia organizacji potwierdzają to, czego w przeszłości obawiali się przeciwnicy żydowskiego osadnictwa na tym terenie - pisze AP. Osiedla rozrosły się poza swoje granice i zdarza się, że Palestyńczykom odbierana jest ich prywatna ziemia. Kwestia budowy osiedli żydowskich jest od lat punktem spornym, który uniemożliwia porozumienie między Żydami i Palestyńczykami. Osadnicy utrzymują, że dane te są błędne. Ich zdaniem raport jest politycznie motywowany. Władze izraelskie nie komentują publikacji. B'Tselem podkreśla, że w raporcie wykorzystano rządowe dokumenty: mapy wojskowe oraz wojskowe dane dotyczące osadnictwa.

- Belgijska policja przesłuchała we wtorek w Brukseli byłego prymasa Belgii, kardynała Godfrieda Danneelsa, w sprawie nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych katolickich wobec osób niepełnoletnich. Emerytowanemu arcybiskupowi Mechelen-Brukseli, który w Belgii jednocześnie jest prymasem, zarzuca się, że zataił przypadki pedofilii w Kościele, chociaż wiedział, że dochodziło do nadużyć na tle seksualnym.

- Rząd Tajlandii ogłosił we wtorek przedłużenie stanu wyjątkowego w stołecznym Bangkoku i 18 prowincjach, co oznacza łącznie około jednej trzeciej powierzchni państwa. Jako powód tej decyzji podano groźbę wszczynania zajść przez przeciwników rządu. Do tej pory stan wyjątkowy obowiązywał w stolicy i 23 prowincjach. W kwietniu i maju bieżącego roku w starciach sił bezpieczeństwa ze zwolennikami odsuniętego tajlandzkiego premiera Thaksina Shinawatry zginęło 90 osób, a blisko 2 tys. odniosło obrażenia.

- Szwedzkie feministki spaliły podczas grillowania 100 tys. koron szwedzkich (13 tys. dolarów) w proteście przeciwko nierównym płacom mężczyzn i kobiet w ich kraju - poinformowała we wtorek agencja Associated Press. Zdaniem członkiń partii pod nazwą Inicjatywa Feministyczna ilość pieniędzy, jaka poszła z dymem podczas pikniku na Gotlandii, pokazuje, ile tracą w każdej minucie kobiety w Szwecji, jeśli porównamy ich wynagrodzenie z płacami mężczyzn.

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel pogratulowała Bronisławowi Komorowskiemu wyboru na urząd prezydenta Polski, życząc mu sukcesu i szczęścia wobec czekających go zadań.

- Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite ma spotkać się z polskim prezydentem elektem Bronisławem Komorowskim w przyszłym tygodniu - poinformowała we wtorek agencja BNS.

- Badania genetyczne embrionów, powstałych w wyniku sztucznego zapłodnienia, nie są karalne - orzekł we wtorek niemiecki Trybunał Federalny.

- Czterech żołnierzy NATO zginęło w poniedziałek w Afganistanie - poinformowały we wtorek dowodzone przez Sojusz Północnoatlantycki Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF).

- Wielotysięczny biało-czerwony tłum zainaugurował we wtorek w Pampelunie, na północy Hiszpanii, dziewięciodniowe uroczystości ku czci świętego Fermina. Słyną one w świecie głównie za sprawą gonitw z bykami po ulicach miasta.

- Ponad pół tony kokainy o wartości 60 mln dolarów skonfiskowali w porcie w Odessie ukraińscy celnicy. Jest to największa konfiskata tego narkotyku w historii Ukrainy - poinformowała we wtorek agencja AP, powołując się na ukraińskie służby celne. (PAP)

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)