Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 7 czerwca, 20.00
...
07.06.2011 | aktual.: 07.06.2011 20:23
07.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Produkty roślinne prawdopodobnie nie są źródłem epidemii zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC - wynika ze wstępnych ustaleń Komisji Europejskiej, przedstawionych we wtorek ministrom rolnictwa UE - powiedział minister Marek Sawicki.
- Niemiecki minister zdrowia Daniel Bahr ocenił we wtorek, że są powody do ostrożnego optymizmu w sprawie epidemii zatruć pokarmowych wywołanych szczepem pałeczki okrężnicy EHEC. Jak wskazał, spada liczba nowych infekcji groźną bakterią.
- Chorwacja jest "bardzo bliska zakończenia negocjacji" akcesyjnych z UE - ocenił we wtorek szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Zasugerował, że już w piątek KE wyda pozytywną rekomendację rządom państw UE w tej sprawie.
- Prezydent Serbii Boris Tadić oświadczył we wtorek, że Belgrad jest gotowy na stopniową normalizację stosunków z Kosowem - dawną prowincją serbską, która w 2008 roku proklamowała niepodległość.
- Za warunek konieczny sprzedaży rosyjskiemu Gazpromowi kolejnych akcji Biełtransgazu władze białoruskie uznały we wtorek dostawy na Białoruś rosyjskiego gazu po niższych cenach, takich, jakie obowiązują w Rosji. 50 proc. akcji koncernu już należy do Gazpromu.
- Premier Rosji Władimir Putin we wtorek ponownie zaproponował Ukrainie, by przystąpiła do Unii Celnej i Wspólnego Obszaru Gospodarczego, dwóch struktur integracyjnych tworzonych przez Federację Rosyjską, Białoruś i Kazachstan.
- Najmniejsza partia czeskiej koalicji - Sprawy Publiczne (VV) - zagroziła we wtorek opuszczeniem rządu, jeśli jej dwaj partnerzy w rządzącej centroprawicy nie zgodzą się na wniesienie poprawek do zawartej przed blisko rokiem umowy koalicyjnej.
- Pokonamy naszych wrogów, zostaliśmy zmuszeni do tej walki - powiedział we wtorek przywódca Libii Muammar Kadafi w wystąpieniu audio, które na żywo transmitowała libijska telewizja. Nigdy nie zwyciężycie naszego narodu, nigdy się nie poddamy - dodał.
- Przywódca Libii Muammar Kadafi wezwał we wtorek, by walczyć do śmierci, po tym gdy siły NATO zintensyfikowały naloty na stolicę kraju, Trypolis. Libijska telewizja na żywo transmitowała jego wystąpienie audio.
- Libijski minister pracy Al Amin Manfur w czasie zgromadzenie Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie poinformował, że występuje przeciwko reżimowi dyktatora Libii Muammara Kadafiego - podała we wtorek libijska misja przy ONZ.
- Ponad 6,8 tys. uchodźców uciekających przed przemocą w Libii przekroczyło granicę tunezyjską między poniedziałkiem a wtorkiem; w tej grupie jest ponad 6 tys. Libijczyków - wynika z danych udostępnionych przez tunezyjskie ministerstwo obrony.
- Prezydent Syrii Baszar el-Asad traci tytuł do rządzenia krajem, musi zapoczątkować reformy, lub ustąpić - oświadczył szef brytyjskiego MSZ William Hague we wtorek w Izbie Gmin.
- Wszystkie cztery osoby, które zginęły w poniedziałek w wypadku dwóch awionetek blisko lotniska w Asturii na północy Hiszpanii, to Polacy - podała dyrekcja przedsiębiorstwa zarządzającego lotniskami, AENA. Jedna z ofiar to wybitny architekt Stefan Kuryłowicz.
- Żadna oferta mocarstw światowych, które negocjują z Teheranem w sprawie jego programu nuklearnego, nie przekona Irańczyków do wstrzymania wzbogacania uranu - oświadczył we wtorek prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad.
- Libijscy powstańcy odzyskali kontrolę nad miastem Jafran, położonym ok. 100 km na południowy zachód od stolicy Libii, Trypolisu. Wcześniej przez ponad miesiąc miasto kontrolowały oddziały Muammara Kadafiego, jednak zostały stamtąd wyparte.
- Austan Goolsbee, szef zespołu doradców ekonomicznych prezydenta USA Baracka Obamy, jesienią odejdzie ze stanowiska i powróci do pracy na uniwersytecie - powiadomił we wtorek Biały Dom w oświadczeniu.
- Niezadowolenie Amerykanów z polityki ekonomicznej prezydenta Baracka Obamy jest coraz większe, a frustracja z powodu powolnego wzrostu gospodarczego staje się coraz powszechniejsza - wynika z wtorkowego sondażu dla "Washington Post" i telewizji ABC.
- Al-Kaida i powiązane z nią grupy terrorystyczne pozostają największym zagrożeniem dla światowego bezpieczeństwa, pomimo zabicia przez Amerykanów Osamy bin Ladena - oświadczył we wtorek sekretarz generalny Interpolu, Ronald Noble.
- Rząd Grecji spodziewa się, że parlament zagłosuje nad rządowym średniookresowym planem oszczędnościowym do końca czerwca - poinformował we wtorek wysoki rangą przedstawiciel socjalistycznego rządu premiera Jeorjosa Papandreu.
- Decyzja o drugim pakiecie pomocowym dla Grecji prawdopodobnie opóźni się ze względu na opór niektórych państw strefy euro - napisał we wtorek niemiecki dziennik "Handelsblatt" w wydaniu internetowym.
- Na Słowacji zakończył się w nocy z poniedziałku na wtorek trwający od 21 maja spis powszechny 2011. Wzbudził wiele kontrowersji, a z pracy przy nim, m.in. z powodu gróźb, zrezygnowało wielu rachmistrzów spisowych.
- Co najmniej 15 osób, w tym dziewięciu wojskowych, zginęło podczas szturmu jemeńskiej armii na opanowane przez podejrzewanych o powiązania z Al-Kaidą rebeliantów miasto Zindżibar na południu kraju - podały we wtorek źródła wojskowe i medyczne.
- Białoruski państwowy koncern paliwowy Biełnieftiechim podniósł od 7 czerwca średnio o 30 proc. ceny na benzynę i olej napędowy - poinformowały we wtorek białoruskie media.
- Przyszły centroprawicowy premier Portugalii Pedro Passos Coelho zapowiedział we wtorek, że po dojściu do władzy powoła nową niezależną od rządu instytucję nadzorującą budżet państwa, co - w jego przekonaniu - ma uspokoić rynki finansowe.
- 14 czerwca w Luksemburgu odbędzie się kolacja ministrów finansów 27 państw UE oficjalnie poświęcona zarządzaniu gospodarczemu w UE, w tym rekomendacjom ws. koordynacji fiskalnej w UE. Nie można wykluczyć jednak, że pojawi się temat drugiego pakietu pomocy dla Grecji.
- Wszystkie loty zostały anulowane we wtorek na dwóch lotniskach w stolicy Argentyny, Buenos Aires, z powodu nadciągającej tam chmury pyłu z chilijskiego wulkanu Puyehue - poinformowała Aeropuertos Argentinos 2000, firma zarządzająca tymi portami.
- We wtorek po południu zmarł ksiądz prałat Józef Obrembski, najstarszy kapłan na Litwie, który w marcu ukończył 105 lat. Polacy na Litwie nazywali go patriarchą Wileńszczyzny.
- Bractwo Muzułmańskie, które od ponad 50 lat było zdelegalizowane w Egipcie, zarejestrowało swoje ugrupowanie polityczne, Partię Wolności i Sprawiedliwości - podały we wtorek egipskie media. Bractwo uważane jest za największa siłę opozycyjną w Egipcie.
- Niemcy są najmniej zabawną nacją na świecie, ich przeciwieństwem są Amerykanie, a najzabawniejszymi Europejczykami są Hiszpanie, wyprzedzający pod tym względem Włochów i Francuzów - wynika z globalnego sondażu.
(PAP)
pif/ jtt/ asa/