Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 7 września, 20.00
...
07.09.2010 | aktual.: 07.09.2010 20:38
07.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Nikt zginął we wtorek podczas eksplozji w rafinerii meksykańskiego monopolisty naftowego Pemeksu - poinformowały lokalne służby ratunkowe w meksykańskim radiu.
- Rosja i Francja zaapelowały we wtorek po raz kolejny do Iranu o współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA). "Domagamy się od Iranu udowodnienia dobrej woli i spełnienia żądań MAEA" - powiedział szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.
- Na ulice całej Francji wyszło we wtorek, według różnych źródeł, od 1,1 mln do 2,5 mln przeciwników rządowej reformy emerytur. Największe manifestacje odbyły się w Paryżu, Bordeaux i Marsylii.
- Rządząca na Słowacji centroprawicowa koalicja porozumiała się w poniedziałek wieczorem w sprawie planowanej reformy systemu finansów publicznych. Jak poinformowała premier Iveta Radiczova, w pierwszej kolejności wzrośnie podatek VAT z 19 do 20 procent.
- Premier Grecji Jeorjos Papandreu ogłosił w nocy z poniedziałku na wtorek zmiany w swoim gabinecie. Stanowisko utrzymał minister finansów, natomiast wymienieni zostali szefowie innych resortów odpowiedzialnych za reformę pogrążonej w kryzysie gospodarki.
- Trzy partie holenderskie, które w zeszłym tygodniu zerwały rozpoczęte w sierpniu rozmowy w sprawie utworzenia centroprawicowego rządu, we wtorek zgłosiły gotowość powrotu do negocjacji, gdy dysydent z jednej nich postanowił odejść z parlamentu.
- Australijska Partia Pracy, kierowana przez premier Julię Gillard, uzyskała poparcie dwóch niezależnych parlamentarzystów i zdobyła większość w parlamencie, dzięki czemu będzie mogła utworzyć nowy rząd. Decyzja o poparciu Partii Pracy, ogłoszona we wtorek przez deputowanych Tony'ego Windsora i Robba Oakeshotta, daje ugrupowaniu 76 głosów w 150-osobowej Izbie Reprezentantów i pozwoli centrolewicowej partii sprawować władzę przez kolejną trzyletnią kadencję.
- W celu finansowania wielkich inwestycji infrastrukturalnych Komisja Europejska proponuje wprowadzenie obligacji emitowanych wspólnie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym - powiedział we wtorek w Parlamencie Europejskim przewodniczący KE Jose Manuel Barroso.
- Minister skarbu W.Brytanii George Osborne oznajmił we wtorek w Brukseli, że Europa traci czas, usiłując ponownie kwestionować brytyjski rabat, czyli ulgę we wpłatach do UE. Sens rabatu zakwestionował komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.
- Pierwszy z serii 24-godzinnych strajków w londyńskim metrze, z którego dziennie korzysta ponad 3,5 mln ludzi, powoduje we wtorek poważne utrudnienia w stolicy Wielkiej Brytanii - podało BBC. W godzinach szczytu kursowało 40 proc. pociągów.
- We Francji trwa we wtorek rozpoczęty dzień wcześniej ogólnokrajowy strajk pracowników sektora publicznego przeciw reformie emerytur. Mocno zakłócony jest ruch kolejowy, lotniczy i komunikacja miejska. Planowanych jest około 200 ulicznych manifestacji.
- Wbrew zapowiedziom prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie weźmie udziału w Forum Ekonomicznym w Krynicy, gdzie w środę miał się spotkać z prezydentem Bronisławem Komorowskim - poinformował we wtorek PAP rzecznik Janukowycza Denys Iwanesku.
- Prace nad odtajnieniem dokumentów archiwalnych dotyczących historii zostaną w Rosji przyspieszone - poinformował we wtorek szef Federalnej Służby Archiwalnej (Rosarchiw) Andriej Artizow. (PAP)
amp/ jtt/