Trwa ładowanie...
d923wwi

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 8 grudnia, 20.00

...
Share
d923wwi

08.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Co najmniej 127 osób zginęło, a 448 zostało rannych we wtorek w serii zamachów, w tym czterech samobójczych, w Bagdadzie - poinformowała agencja AFP, powołując się na irackie służby bezpieczeństwa.

- Rada prezydencka Iraku postanowiła, że następne wybory parlamentarne odbędą się 6 marca przyszłego roku - poinformowały we wtorek irackie władze. Wcześniej powszechnie oczekiwano, że datą wyborów będzie 27 lutego.

d923wwi

- Rosja i USA chcą jeszcze w grudniu zakończyć negocjacje na temat nowego układu w sprawie redukcji broni nuklearnej - powiedział we wtorek wysoki rangą przedstawiciel Kremla Arkadij Dworkowicz.

- Ponad połowa Rosjan (54 proc.) popiera nacjonalistyczny slogan "Rosja dla Rosjan" - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu przeprowadzonego przez niezależny ośrodek badania opinii publicznej, Centrum Jurija Lewady. Jedna trzecia respondentów (32 proc.) ma negatywne nastawienie do tej idei.

- Budowa nowej elektrowni atomowej na Litwie w miejsce zamykanej ignalińskiej rozpocznie się za trzy-cztery lata - zapowiedziała we wtorek prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

- Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej wezwali we wtorek do negocjacji w sprawie statusu Jerozolimy, tak by znaleźć rozwiązanie, które uczyni z tego miasta stolicę dwóch narodów: Izraela i przyszłego państwa Palestyny.

d923wwi

- Pięć wielkich amerykańskich wydawnictw prasowych poinformowało we wtorek o planach stworzenia internetowego "kiosku z gazetami". Mają to być multimedialne gazety "nowej generacji", dostosowane do mobilnych urządzeń, korzystających z internetu.

- Dwustu czterech demonstrantów aresztowano w Iranie podczas antyrządowych protestów studenckich - poinformował we wtorek w Teheranie generał policji Azizullah Radżabzadeh. W poniedziałek tysiące osób wzięły udział w protestach na kilkunastu uniwersytetach w całym Iranie, w tym w Teheranie. Doszło do starć z policją.

- Zaginiony w maju w Arabii Saudyjskiej irański naukowiec zajmujący się atomistyką Szahram Amiri został "przekazany przez Rijad Waszyngtonowi" - podał rzecznik irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast. Poinformowała o tym we wtorek irańska agencja Mehr.

- Serbski prezydent Boris Tadić został we wtorek ukarany grzywną za to, że w październiku po zwycięstwie reprezentacji Serbii w piłce nożnej nad reprezentacją Rumunii w ramach eliminacji mistrzostw świata wzniósł toast szampanem. Szef państwa złamał w ten sposób zakaz picia alkoholu na terenie obiektów sportowych.

d923wwi

- Do 118 osób wzrosła we wtorek liczba ofiar śmiertelnych pożaru, do którego doszło w piątek wieczorem w klubie nocnym w Permie na Uralu - poinformowało Ministerstwo Zdrowia i Rozwoju Społecznego Rosji. W ciągu minionej doby w szpitalach zmarło pięć osób. W pożarze obrażeń doznały 134 osoby. 116 rannych wciąż przebywa w szpitalach.

- Co najmniej 12 osób zginęło, a ponad 18 zostało rannych w zamachu bombowym dokonanym we wtorek w mieście Multan w środkowym Pakistanie - podały tamtejsze siły bezpieczeństwa. Większość ofiar to cywile. (PAP)

amp/ jtt/

d923wwi

Podziel się opinią

Share
d923wwi
d923wwi