Wydatki Polaków. Dużo na alkohol, mało na gastronomię
Wydatki na żywność stanowią coraz mniej w portfelu przeciętnego Polaka. Pod tym względem coraz bardziej zbliżamy się do krajów zachodniej części UE. Statystyczny Polak wydaje za to bardzo dużo na leki, alkohol oraz na energię.
16,3 proc. - tyle wydatków w portfelu statystycznego Polaka idzie na żywność. Jeszcze dwie dekady temu udział żywności w naszych wydatkach był dwa razy wyższy - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Dane Eurostatu mogą cieszyć - oznacza to bowiem, że pod tym względem jesteśmy już bardzo blisko unijnej średniej, która wynosi 14,5 proc.
A jak wygląda portfel przeciętnego Polaka w porównaniu z wydatkami Europejczyków? Okazuje się, że sporo wydajemy na alkohol - blisko 4 proc. pensji, a przeciętna unijna wynosi poniżej 2 proc. Sporo idzie także na energię elektryczną - u nas to prawie 9 proc. wszystkich wydatków, a w całej Unii - 6,2 proc.
500+ a wydatki na jedzenie. "Gdy mamy więcej pieniędzy, szukamy żywności lepszej jakości". Obejrzyj wideo:
Sporo wydaje się w Polsce na leki (u nas 4,4 proc., w Unii - 2,2) oraz na higienę osobistą (u nas 3,8 proc., w Unii 2,9).
Czytaj też: Koniec z awokado, bananami, a nawet herbatą. Twardy brexit wyczyści sklepowe półki na Wyspach
Przeciętny Polak niewiele wydaje za to na usługi gastronomiczne - średnia unijna to 7,4 proc., a średnia polska - 3,3. Jeszcze mniej przeznaczamy na wynajem mieszkań. Przeciętny Polak wydaje na to 1,3 proc. swoich dochodów, gdy przeciętny Europejczyk - aż 5,7 proc. Eksperci tłumaczą, że związane jest to z powszechnością posiadania mieszkań na własność nad Wisłą.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl