Trwa ładowanie...

Wydatki Polaków. Dużo na alkohol, mało na gastronomię

Wydatki na żywność stanowią coraz mniej w portfelu przeciętnego Polaka. Pod tym względem coraz bardziej zbliżamy się do krajów zachodniej części UE. Statystyczny Polak wydaje za to bardzo dużo na leki, alkohol oraz na energię.
Share
Na jedzenie wydajemy prawie tyle, ile przeciętni Europejczycy. Więcej idzie u nas jednak na leki i energię
Na jedzenie wydajemy prawie tyle, ile przeciętni Europejczycy. Więcej idzie u nas jednak na leki i energięŹródło: East News, Fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d1i4epa

16,3 proc. - tyle wydatków w portfelu statystycznego Polaka idzie na żywność. Jeszcze dwie dekady temu udział żywności w naszych wydatkach był dwa razy wyższy - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Dane Eurostatu mogą cieszyć - oznacza to bowiem, że pod tym względem jesteśmy już bardzo blisko unijnej średniej, która wynosi 14,5 proc.

A jak wygląda portfel przeciętnego Polaka w porównaniu z wydatkami Europejczyków? Okazuje się, że sporo wydajemy na alkohol - blisko 4 proc. pensji, a przeciętna unijna wynosi poniżej 2 proc. Sporo idzie także na energię elektryczną - u nas to prawie 9 proc. wszystkich wydatków, a w całej Unii - 6,2 proc.

500+ a wydatki na jedzenie. "Gdy mamy więcej pieniędzy, szukamy żywności lepszej jakości". Obejrzyj wideo:

Sporo wydaje się w Polsce na leki (u nas 4,4 proc., w Unii - 2,2) oraz na higienę osobistą (u nas 3,8 proc., w Unii 2,9).

d1i4epa

Czytaj też: Koniec z awokado, bananami, a nawet herbatą. Twardy brexit wyczyści sklepowe półki na Wyspach

Przeciętny Polak niewiele wydaje za to na usługi gastronomiczne - średnia unijna to 7,4 proc., a średnia polska - 3,3. Jeszcze mniej przeznaczamy na wynajem mieszkań. Przeciętny Polak wydaje na to 1,3 proc. swoich dochodów, gdy przeciętny Europejczyk - aż 5,7 proc. Eksperci tłumaczą, że związane jest to z powszechnością posiadania mieszkań na własność nad Wisłą.

Czytaj też: Sfałszowane jedzenie jest już w Polsce warte 44 miliardy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1i4epa

Podziel się opinią

Share
d1i4epa
d1i4epa