Trwa ładowanie...

Wydatki Polaków. Dużo na alkohol, mało na gastronomię

Wydatki na żywność stanowią coraz mniej w portfelu przeciętnego Polaka. Pod tym względem coraz bardziej zbliżamy się do krajów zachodniej części UE. Statystyczny Polak wydaje za to bardzo dużo na leki, alkohol oraz na energię.

Wydatki Polaków. Dużo na alkohol, mało na gastronomięŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
dwdum8m
dwdum8m

16,3 proc. - tyle wydatków w portfelu statystycznego Polaka idzie na żywność. Jeszcze dwie dekady temu udział żywności w naszych wydatkach był dwa razy wyższy - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Dane Eurostatu mogą cieszyć - oznacza to bowiem, że pod tym względem jesteśmy już bardzo blisko unijnej średniej, która wynosi 14,5 proc.

A jak wygląda portfel przeciętnego Polaka w porównaniu z wydatkami Europejczyków? Okazuje się, że sporo wydajemy na alkohol - blisko 4 proc. pensji, a przeciętna unijna wynosi poniżej 2 proc. Sporo idzie także na energię elektryczną - u nas to prawie 9 proc. wszystkich wydatków, a w całej Unii - 6,2 proc.

500+ a wydatki na jedzenie. "Gdy mamy więcej pieniędzy, szukamy żywności lepszej jakości". Obejrzyj wideo:

Sporo wydaje się w Polsce na leki (u nas 4,4 proc., w Unii - 2,2) oraz na higienę osobistą (u nas 3,8 proc., w Unii 2,9).

dwdum8m

Przeciętny Polak niewiele wydaje za to na usługi gastronomiczne - średnia unijna to 7,4 proc., a średnia polska - 3,3. Jeszcze mniej przeznaczamy na wynajem mieszkań. Przeciętny Polak wydaje na to 1,3 proc. swoich dochodów, gdy przeciętny Europejczyk - aż 5,7 proc. Eksperci tłumaczą, że związane jest to z powszechnością posiadania mieszkań na własność nad Wisłą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwdum8m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwdum8m