Wydawniczy gigant zwalnia. "W wyniku bezkompromisowych działań rządu"
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne rozpoczynają proces zwolnień grupowych -
poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy firmy Jarosław Matuszewski.
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne rozpoczynają proces zwolnień grupowych - poinformował rzecznik prasowy firmy Jarosław Matuszewski. Decyzja związana jest z pracami nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty dotyczącą podręczników.
Jak zaznaczono w komunikacie rzecznika przekazanym PAP, "w związku z przewidywanymi efektami wprowadzenia nowego prawa, elementem procesu restrukturyzacji WSiP musi być redukcja zatrudnienia, polegająca na zwolnieniach grupowych". Zapowiedziano, że 19 maja 2014 rozpocznie się proces negocjacji ze związkami zawodowymi, a finalizacja rozmów przewidziana jest na pierwszą połowę czerwca 2014. W trakcie negocjacji zostanie ustalona liczba osób, które zostaną zwolnione oraz szczegółowe warunki zwolnień.
"Ta decyzja jest smutną, rynkową koniecznością. I jest to dopiero początek procesu, o którym i wydawcy, i zewnętrzne organizacje wielokrotnie wspominały: w wyniku bezkompromisowych działań rządu pracę w ciągu najbliższych lat może stracić nawet kilka tysięcy osób w całej branży wydawniczej" - ocenił cytowany w komunikacie prezes Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych Jerzy Garlicki.
Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy, resort edukacji będzie zobowiązany do stopniowego wyposażenia uczniów klas I-III szkół podstawowych w bezpłatne podręczniki oraz do zapewnienia dotacji celowej na zakup podręczników dla uczniów klas IV-VI i gimnazjalistów. Docelowo do 2017 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mieli zapewnione darmowe podręczniki, które będą własnością szkół wypożyczaną szkołom.
W projekcie zapisano także, że nauczyciele klas I-III będą mogli skorzystać z innego niż rządowy podręcznik (napisany i wydany na zlecenie MEN), pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje prowadząca szkołę gmina; szkoła nie będzie mogła domagać się od rodziców zakupu podręczników.
Projekt procedowany jest w Sejmie w trybie pilnym. W środę będzie przedmiotem prac Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W niedawnej rozmowie z PAP rzeczniczka MEN Joanna Dębek podkreśliła, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie likwiduje rynku wydawniczego.
"W tym momencie przygotowujemy podręczniki dla pierwszej klasy szkoły podstawowej, w kolejnych latach dla drugiej i trzeciej. Podręczniki dla pozostałych klas szkoły podstawowej i gimnazjum nadal będą kupowane na rynku. Co więcej, sytuacja w ogóle nie zmieni się w przypadku podręczników w szkołach ponadgimnazjalnych (...). Ministerstwo nie monopolizuje i nie likwiduje rynku wydawniczego" - tłumaczyła Dębek.
MEN przekonuje, że wprowadzenie bezpłatnych podręczników poprawi realizację konstytucyjnego prawa do nauki oraz powszechnego i równego dostępu do wykształcenia. W ocenie resortu edukacji wydawnictwa utrudniają uczniom korzystanie z podręczników, wyznaczając za nie zbyt wysokie ceny.
W uzasadnieniu do wcześniejszej, przyjętej w lutym przez Sejm rządowej nowelizacji ustawy o systemie oświaty, umożliwiającej przygotowanie podręcznika dla klas I-III, rząd zwracał jednak uwagę, że nowela ta może być szkodliwa dla wydawnictw. "Wejście w życie ustawy może pociągać za sobą ograniczenie zatrudnienia w branży wydawniczej i wzrost zatrudnienia w innych branżach" - napisano.
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne są największym i najstarszym polskim wydawcą edukacyjnym. WSiP oferują książki i inne materiały dydaktyczne zarówno w tradycyjnym, jak i elektronicznym formacie dla wszystkich segmentów rynku - od przedszkola po szkoły średnie. W ostatnich latach WSiP poszerzyły swoją ofertę o najnowocześniejsze na rynku rozwiązania edukacyjne oparte o internetowe narzędzia diagnostyczne i treningowe. WSiP są twórcą portali edukacyjnych WSiPnet.pl i egzamer.pl