Wyjście z kryzysu będzie dłuższe niż w 2008/09 - NBP

...

21.01. Warszawa (PAP) - Wyjście z obecnego spowolnienia może być dłuższe niż w latach 2008/2009 - wynika z kwartalnego badania koniunktury przeprowadzonego przez NBP.

Z badania wynika, że wśród firm, które przewidują poprawę sytuacji w I kwartale tylko co trzecia spodziewa się jednocześnie, że problemy skończą się już na początku roku, pozostałe 2/3 są zdania, że ożywienie nastąpi po I półroczu tego roku, a są to jednocześnie najwięksi optymiści w próbie.

"Warto również porównać rozkład odpowiedzi na pytanie o termin poprawy koniunktury (pytanie zadano dwa razy w ciągu ostatnich czterech lat) z tymi z badania zrealizowanego w połowie 2009 r. Wtedy, w okresie nasilenia zjawisk kryzysowych, przedsiębiorstwa bardziej pesymistycznie oceniały swoją bieżącą sytuację (trudności nie odczuwał co czwarty podmiot w próbie, obecnie - co trzeci), ale z większym optymizmem prognozowały czas trwania kryzysu (niemal 28 proc. firm oczekiwało poprawy w ciągu pół roku, obecnie - tylko 12 proc.). I w istocie, optymizm ankietowanych firm okazał się uzasadniony - poprawa miała bowiem miejsce już pod koniec 2009 r. Tymczasem pod koniec 2012 r. lepszym ocenom bieżącym towarzyszy dłuższy czas oczekiwania na ożywienie koniunktury" - napisano w badaniu.

"Charakter i przejawy obecnego spowolnienia gospodarczego oraz nasilenia zjawisk kryzysowych z lat 2008/2009 były bowiem różne. Cztery lata temu obserwowaliśmy gwałtowną deprecjację złotego, straty na instrumentach finansowych, trudności w dostępie do kredytu, jak też drastyczny spadek zamówień eksportowych, przy jednak nadal rosnącej sprzedaży krajowej, w tym wpływających pozytywnie na koniunkturę przygotowaniach związanych z mistrzostwami EURO2012. Problemy pojawiły się gwałtownie i relatywnie szybko się skończyły. Obecnie mamy do czynienia przede wszystkim ze stopniowym obniżaniem się popytu zagranicznego oraz krajowego, w tym recesją na rynku budowlanym. Nowym zjawiskiem jest też spadek rentowności sektora przedsiębiorstw. Tego rodzaju trudności mogą mieć bardziej długofalowy charakter: narastały powoli i mogą zanikać w podobnym tempie" - dodano. (PAP)

map/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansebankinbp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)