Trwa ładowanie...

Wykluczenie Huaweia z kraju będzie kosztować Polskę 20 mld zł

Według analityków z firmy badawczej Assembly Research blokada na Huaweia w Polsce wygenerowałaby straty wielkości 4,8 mld euro, a to około 22 mld zł kosztów dla polskiej gospodarki.

Wykluczenie Huaweia z kraju będzie kosztować Polskę 20 mld złŹródło: GONZALO FUENTES / Reuters / Forum, fot: RM, GONZALO FUENTES / Reuters / Forum
d1qsacb

Usunięcie Huaweia z Polski bardzo mocno uderzyłoby w krajowych operatorów telefonii komórkowej. A to z kolei opóźni budowę sieci 5G.

Najbardziej ucierpiałby Play, który posiada największy udział urządzeń Huaweia spośród operatorów w kraju. W ciągu siedmiu lat firma poniosłaby straty w wysokości 900 mln zł.

Według analityków z Assembly Research, starty dla polskiej gospodarki, głównie wynikające z obniżenia konkurencyjności polskich firm, mogą wynieść około 22 mld zł w ciągu 3 lat.

d1qsacb

Jak przypomina portal wnp.pl, w Ministerstwie Cyfryzacji jest już projekt zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Znajduje się w nim propozycja przyznania działającemu przy rządzie Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa kompetencji do oceny ryzyka dostawców sprzętu lub oprogramowania wykorzystywanych przez operatorów telekomunikacyjnych.

Te firmy rekrutują. Potrzebni pracownicy z zagranicy

Jeśli okaże się, że Kolegium wyda negatywną ocenę, operator komórkowy nie będzie mógł zamawiać produktów u danego dostawcy. Dodatkowo, operator będzie miał 5 lat od ogłoszenia negatywnej oceny na całkowitą rezygnację z używanego sprzętu i oprogramowania od wskazanego dostawcy.

W praktyce rząd dostaje kompetencje, które pozwolą mu całkowicie wykluczać wybranych dostawców z polskiego rynku telekomunikacyjnego.

d1qsacb

Projekt Ministerstwa Cyfryzacji jest na razie na etapie konsultacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1qsacb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qsacb