Trwa ładowanie...
d2bkm0h
25-07-2014 08:41

Wykonawca terminalu LNG w Świnoujściu żąda kolejnego aneksu do umowy - prasa

Warszawa, 25.07.2014 (ISBnews) - Włoski wykonawca gazoportu w Świnoujściu - Saipem żąda kolejnego aneksu do umowy, wynika z informacji radiowej Jedynki. Pierwotnie, instalacja miała zacząć działać w czerwcu tego roku, termin zakończenia budowy został przesunięty na koniec tego roku.

d2bkm0h
d2bkm0h

Rzecznik Polskiego LNG Maciej Mazur poinformował, że nie ma obecnie groźby zerwania kontraktu. "Roboty postępują, mamy ponad 90% prac zrealizowanych. Dodatkowo w tej chwili nie mamy żadnych sygnałów ze strony wykonawcy o chęci zejścia z placu budowy" - powiedział Mazur, cytowany przez Polskie Radio.

Nie ujawnił jednak, jakie konkretne oczekiwania ma włoska firma.

"W tego typu inwestycjach rozmowy mogą dotyczyć tylko kwestii pieniędzy i terminu wykonania kontraktu" - powiedział Mazur.

Jedynka przypomina, że w ubiegłym roku w ramach podpisanego wtedy aneksu, polska strona zgodziła się dopłacić do inwestycji i zgodzi się na przesunięcie terminu zakończenia inwestycji. Zgodnie z umową, gazoport miał być gotowy do działania do końca tego roku.

d2bkm0h

Z kolei w maju wicepremier Janusz Piechociński informował, że gazoport, który ma wzmocnić niezależność energetyczną Polski powinien być gotowy w połowie 2015 roku, a wiec o rok później niż zakładano, dodatkowo koszt jego budowy wzrósł. Ponadto pod koniec czerwca Skarb Państwa przegrał z wykonawcą inwestycji spór o podatek VAT. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację konsorcjum budującym w Świnoujściu w sprawie 1 mld złotych rzekomo nie zapłaconego podatku.

Eksperci energetyczni oceniają, że zagrożona budowa Gazoportu w Świnoujściu to duży problem dla rządu.

Według eksperta Tomasza Chmala, rząd jest w trudnej sytuacji. Włochom jest łatwiej negocjować dodatkowe pieniądze, gdyż wiedzą, iż szukanie nowej firmy wiązałoby się z kolejnymi opóźnieniami budowy. Z kolei w ocenie Andrzeja Sikory z Instytutu Studiów Energetycznych, odpowiednio zawarta umowa blokowałaby możliwość zmiany warunków i dzięki temu Saipem nie mógłby szantażować polskiej strony.

Generalnym realizatorem inwestycji jest konsorcjum: Saipem S.p.A., Saipem S.A., Samprogetti Canada Inc. (obecnie Saipem Canada Inc.), Techint CompagniaTecnicaInternazionale S.p.A., PBG S.A., PBG Export sp. z o.o. (obecnie PBG Energia sp. z o.o.). Zobowiązało się ono zakończyć inwestycję w niecałe 50 miesięcy, tj. do 30 czerwca 2014 roku.

Terminal LNG w Świnoujściu to jedna z największych w tej części Europy inwestycji infrastrukturalnych. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3 rocznie.

(ISBnews)

d2bkm0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bkm0h