Wyłom w tajemnicy bankowej. Urzędnik sprawdzi stan naszego konta

Ośrodki pomocy społecznej dostaną do dyspozycji ważne narzędzie pozwalające im ograniczyć, przynajmniej w teorii, wyłudzanie zasiłków.

Wyłom w tajemnicy bankowej. Urzędnik sprawdzi stan naszego konta
Źródło zdjęć: © Fotolia | styleuneed

Ośrodki pomocy społecznej dostaną do dyspozycji ważne narzędzie pozwalające im ograniczyć, przynajmniej w teorii, wyłudzanie zasiłków. Do konsultacji trafił właśnie projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który ma umożliwić pracownikom opieki społecznej sprawdzanie, ile wnioskujący o pomoc ma oszczędności na koncie. Nowelizacja miałaby zacząć obowiązywać na początku 2015 roku.

Zmiany oznaczałyby, że pracownicy socjalni mogliby kontrolować stan konta swoich podopiecznych lub osób ubiegających się o zasiłki. Dzięki temu zasiłków nie dostawałyby osoby, które na niego nie zasługują z powodu wystarczają­ce­go majątku lub dochodów pochodzących z nierejestro­wa­nych w Polsce źródeł.

- Dzięki zmianom będzie nam łatwiej wykryć nadużycia. Pomoc społeczna jest udzielana tylko wtedy, gdy wnioskujący nie jest w stanie sam sobie poradzić w trudnej sytuacji życiowej. Mieliśmy przypadek, że o zasiłek zwróciła się osoba, która ma kilkaset tysięcy złotych oszczędności. Nie powinna dostać wsparcia – powiedział "Rzeczpospolitej" Andrzej Przybyłowicz, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gorlicach.

Łatwo sobie jednak wyobrazić sposoby na omijanie tej kontroli. Poczynając od trzymania zasobów finansowych tylko w gotówce, na przyjmowaniu pieniędzy na konta zaufanych osób. Nowelizacja byłaby w takiej sytuacji niedogodnością dla niektórych, względnie straszakiem.

Zmiana ustawy pozwoli też na łatwiejsze sprawdzenie, czy ubiegający się o pomoc nie złożył niezgodnego z prawdą oświadczenia o dochodach. Gminom będzie też łatwiej kontaktować się z świadczenio­bior­ca­mi poprzez platformę Empatia, do której przyłączyła się już połowa polskich gmin. Empatia to portal dla ubiegających się o pomoc, który pozwoli na załatwianie spraw związanych z pomocą społeczną przez internet.

Oczywiście, zmiana ustawy nie podoba się bankowcom, krytykującym kolejny wyłom w tajemnicy bankowej. Tymczasem lista podmiotów, od których pomoc społeczna będzie mogła pozyskiwać dane, ma być rozszerzona także o SKOK-i oraz ZUS czy KRUS. Pomoc społeczna będzie mogła też uzyskiwać dane od pracodawców.

Dla OPS-ów ma być dostępna też elektroniczna baza beneficjentów umożliwiająca, na przykład, sprawdzanie czy w jednej rodzinie świadczenia rodzinne pobiera tylko jedna czy więcej osób. Pozwoli to uszczelnić system pomocy społecznej.

Warto pamiętać, że podstawowe progi dochodowe uprawniające do ubiegania się o pomoc społeczną są w Polsce ustawione bardzo nisko. O pomoc społeczną może ubiegać się osoba, której dochód nie przekracza 542 złotych miesięcznie lub rodziny, w których dochód nie przekracza 456 złotych miesięcznie na głowę członka rodziny.

bankipomoc społecznamops

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (138)