Trwa ładowanie...
dvdmd2y
15-03-2017 10:31

Wynagrodzenie zarządu PKN Orlen w 2016 r. to 13,5 mln zł, tak samo, jak w 2015 r.

Wynagrodzenie zarządu PKN Orlen w 2016 r. wyniosło w sumie 13,5 mln zł, co oznacza, że było na tym samym poziomie co w 2015 r. Z kolei wynagrodzenie łączne rady nadzorczej spółki za 2016 r. osiągnęło poziom 1,4 mln zł, przy czym w 2015 r. było to 1,5 mln zł.

dvdmd2y

O wynagrodzeniach swego zarządu, rady nadzorczej i kierowniczego personelu płocki koncern poinformował w opublikowanym w środę sprawozdaniu finansowym spółki za 2016 r.

Według PKN Orlen, na łączne wynagrodzenie członków zarządu w 2016 r. złożyły się "wynagrodzenia i inne świadczenia" w wysokości 8,4 mln zł oraz premie za rok poprzedni w wysokości 5,1 mln zł. Kwoty w obu tych kategoriach, jak podała spółka, w 2015 r. wyniosły odpowiednio: 7,2 mln zł oraz 6,3 mln zł.

Wynagrodzenia i inne świadczenia pozostałego - poza zarządem - kluczowego personelu kierowniczego płockiego koncernu wyniosły w 2016 r. 44,4 mln zł, a w 2015 r. 37,1 mln zł.

Według płockiego koncernu, premie potencjalnie należne członkom zarządu "pełniącym funkcję w danym roku do wypłaty w roku kolejnym", według danych za 2016 r. to 7,9 mln zł, a w 2015 r. było to 6,7 mln zł. Spółka podała, że wynagrodzenia i inne świadczenia wypłacone byłym członkom zarządu spółki w 2016 r. osiągnęły poziom 4,3 mln zł, natomiast w 2015 r. było to 1,8 mln zł.

dvdmd2y

Jak wyjaśnił PKN Orlen, "świadczenia dla zarządu, rady nadzorczej i pozostałego kluczowego personelu kierowniczego obejmują krótkoterminowe świadczenia pracownicze, świadczenia po okresie zatrudnienia, pozostałe świadczenia długoterminowe oraz świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy wypłacone, należne lub potencjalnie należne".

Jednocześnie PKN Orlen przypomniał, że w styczniu tego roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) spółki podjęło uchwały w sprawie nowych zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządu oraz rady nadzorczej. W tej sprawie akcjonariusze płockiego koncernu przyjęli propozycje Skarbu Państwa reprezentowanego tam przez ministra energii.

NWZ PKN Orlen zdecydowało wówczas, że wynagrodzenie stałe zarządu, w tym prezesa spółki, stanowi od 7 do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Akcjonariusze podjęli też decyzje, że oprócz miesięcznego wynagrodzenia stałego, członkom zarządu płockiego koncernu przysługuje wynagrodzenie zmienne, uzupełniające za rok obrotowy spółki.

NWZ PKN Orlen postanowiło jednocześnie, że w przypadku wynagrodzenia członków rady nadzorczej jest to iloczyn przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, według GUS, oraz mnożnika: 2,2 dla przewodniczącego rady oraz 2 w przypadku pozostałych członków rady.

dvdmd2y

Według GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 r. wyniosło 4403,78 zł.

PKN Orlen jest największym podmiotem rafineryjno-petrochemicznym w Polsce i jednym z największych w tej branży w Europie. W 2016 r. zysk netto płockiego koncernu osiągnął rekordowy w historii tej spółki poziom 5,4 mld zł i był wyższy o 4,3 mld zł od uzyskanego w 2015 r.

dvdmd2y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvdmd2y