Trwa ładowanie...
d4csj8w

Wynik netto Warimpeksu wyniósł minus 35,3 mln euro w ub.r. wg wstępnych danych

Warszawa, 15.04.2015 (ISBnews) - Wynik finansowy netto Warimpeksu za 2014 rok, według wstępnych danych, będzie zdecydowanie niższy od oczekiwań, tj. będzie ujemny i wyniesie minus 35,3 mln euro wobec 7,1 mln euro rok wcześniej. To efekt ujemnych różnic kursowych, spowodowanych słabym rosyjskim rublem, niższej wyceny nieruchomości w Rosji oraz słabszych wyników operacyjnych w szczególności tych hoteli, które odwiedzają głównie goście z Rosji i Ukrainy, podała spółka.

Share
d4csj8w

"Prowadzenie działalności w Rosji jest ostatnio niezwykle trudne. Pomimo to warto zauważyć, że obłożenie hoteli Warimpexu nawet w Rosji w dalszym ciągu utrzymuje się na stałym poziomie i wraz z zakończeniem kryzysu należy znowu spodziewać się wzrostów. Od dnia bilansowego wartość rubla, wynosząca aktualnie ok. 55 RUB/EUR, już znacząco wzrosła. Na dzień 30.12.2014 kurs wynosił zaledwie 68 RUB/EUR" - powiedział prezes Franz Jurkowitsch, cytowany w komunikacie.

Wynik z działalności finansowej spadł w porównaniu z rokiem 2013 i wyniósł -31,6 mln euro, zaś wynik finansowy był także ujemny i wyniósł -35,3 mln euro wobec 7,1 mln euro w 2013 r.

Spółka podała, że działalność operacyjna hoteli na rynkach niedotkniętych kryzysem rosyjskim przebiegała w roku 2014 pozytywnie, a hotele te wykazały z reguły dobre wyniki.

d4csj8w

"Uporządkowanie portfolio w wyniku sprzedaży praskich pięciogwiazdkowych hoteli wywarło również pozytywny efekt. Widać to po wzroście wskaźnika NOP na jeden dostępny pokój o 2% w odniesieniu do całego portfela hoteli" - czytamy także.

Jednak skutki kryzysu rosyjskiego oraz spadku wartości rubla odbiły się na wynikach niektórych hoteli, które zanotowały znaczne spadki obrotów w ub. roku. Na skutek braku gości rosyjskich i ukraińskich przychody hotelu Dvorak w czeskich Karlovych Varach spadły o 20%. Przychody ze sprzedaży w trzech rosyjskich hotelach były w euro o ok. 10% niższe niż w ub. roku, czego powodem było nie tyle mniejsze obłożenie, co raczej słaby rubel, a co za tym idzie niższe ceny pokoi, wskazuje spółka.

"W związku z tymi spadkami obrotów, których nie udało się wyrównać wzrostem przychodów w innych hotelach oraz na skutek sprzedaży hoteli w Pradze i związanej z tym niższej liczby pokoi, przychody ze sprzedaży w segmencie hoteli w porównaniu z rokiem ubiegłym spadły łącznie o 11% do 61,6 mln euro - przy proporcjonalnym ujęciu joint ventures o 5%" - czytamy także.

Przychody grupy ze sprzedaży spadły o 18 % do 73,8 mln euro. Wskaźnik EBITDA spadł o 9% do 17,1 mln euro. Spółka tłumaczy, że główną przyczyną takiego spadku jest brak zysków ze sprzedaży nieruchomości, ponieważ praski hotel Savoy został sprzedany w czerwcu 2014 r. niemal w wartości bilansowej. Z kolei dokonana ostatnio sprzedaż dwóch biurowców w AIRPORTCITY St. Petersburg została sfinalizowana dopiero w marcu 2015 r.

d4csj8w

"Dokonana ostatnio udana sprzedaż Jupitera w Airportcity St. Petersburg również pokazała, że nawet w tak trudnych czasach potrafimy zawierać i realizować transakcje w Rosji. Jeśli spojrzymy na nasze nierosyjskie aktywa, to wyniki są w dalszym ciągu stabilne, a w Berlinie, Krakowie i Budapeszcie planowane są nowe projekty, częściowo znajdujące się już w fazie realizacji"- podkreślił Jurkowitsch.

Wskaźnik EBIT spadł w sumie z 35,7 mln euro w roku 2013 do -5,2 mln euro ze względu na nadzwyczajne odpisy amortyzacyjne oraz ujemny wynik z wyceny nieruchomości biurowych, ujmowanych w bilansie od 2013 roku według wartości rynkowych.

Odpisy aktualizacyjne dotyczą głównie nieruchomości rosyjskich. Wynik z działalności joint ventures, pomimo spadku o 31%, jest dodatni i wynosi 1,5 mln euro.

Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG jest spółką - zarejestrowaną w Austrii - zajmującą się zarządzaniem i obrotem nieruchomościami komercyjnymi, skupioną głównie na sektorze nieruchomości hotelowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Ostateczne wyniki za 2014 rok spółka opublikuje 29 kwietnia.

(ISBnews)

d4csj8w

Podziel się opinią

Share
d4csj8w
d4csj8w