Trwa ładowanie...
d3iuaxi

Wynik prowokacji dziennikarskiej: weterynarz przyjął prezent od zakładów "Viola"

Reporterzy "Uwagi!" ujawnili, że powiatowy lekarz weterynarii, który kontrolował zakłady mięsne "Viola", gdzie dochodziło przez lata do poważnych nieprawidłowości, przyjął od firmy prezent w postaci smartfona iPhone. Lekarz zaprzecza, jednak prowokacja dziennikarska potwierdziła ustalenia. Lekarz został zawieszony.
Share
Wynik prowokacji dziennikarskiej: weterynarz przyjął prezent od zakładów "Viola"
Źródło: AFP/JOHN MACDOUGALL
d3iuaxi

Przedsiębiorca z branży mięsnej przyznał anonimowo, że aby ułatwić sobie pracę w tym biznesie trzeba opłacać weterynarzy. - Dwa - trzy tysiące co jakiś czas - dodał biznesmen.

Pytany o przyszłość zawieszonego powiatowego lekarza weterynarii ze Świecia, główny lekarz weterynarii Janusz Związek wymienił trzy możliwości: dyscyplinarne zwolnienie, odpowiedzialność karną i odpowiedzialność zawodową.

Zakłady "Viola" w miejscowości Lniano (woj. kujawsko-pomorskie) dodawały do produktów wędliny i mięso wycofywane ze sklepów. Proceder trwał od lat. Towar wysyłano też za granicę - do Irlandii, Wielkiej Brytanii, Litwy i Niemiec - ujawnili dziennikarze TVN "Uwaga!"

d3iuaxi

- Z receptur, które do nas dotarły, wynika, że tzw. wysort handlowy był dodawany między innymi do kiełbasy popularnej, zwyczajnej, śląskiej oraz mielonki - wyjawił dziennikarz TVN "Uwaga!" Grzegorz Kuczek.

Jak odświeżano mięso

- Cały udziec świński uwędzony, upieczony, w zeszłym tygodniu stał na magazynie. Owinęli go folią, w środku była woda, zrobił się grzyb taki biały. Umyli to, podgrzali i jest jak świeży - taką opowieść pracownika zakładu zarejestrowały ukryte kamery reporterów.

Na nagraniu widać, jak zwracane ze sklepów mięso jest segregowane tak, by jak największa część odrzutów trafiła do ponownej sprzedaży. Nawet towar z bardzo krótkim terminem ważności jest przerabiany na mielonki, wędliny i kiełbasy. Proceder odbywał się na wielką skalę. - Miesięcznie sklepy zwracały nawet po kilka ton towaru - mówi informator.

d3iuaxi

Nie na każdym mięsie można było jednak ponownie zarobić. Sklepy zwracały nawet ewidentnie zepsute produkty: śliskie, cuchnące. - Jeśli takie rzeczy wprowadza się na teren zakładu, to one zakażają stoły, posadzki. Bakteria, chodzi tutaj o listerię, zakaża najczęściej wędliny - twierdzi informator dziennikarzy TVN.

O skandalicznych praktykach zarejestrowanych w zakładzie dziennikarze poinformowali Główny Inspektorat Weterynarii. – Ta żywność nie powinna trafiać do ludzi - mówi Jarosław Naze, Zastępca Głównego Inspektora Weterynarii. I wyjaśnia: - Zakład, który produkuje mięso, nie może przyjmować zwrotów.

Skoro tak, to jakim sposobem zakład, który jak twierdzi informator "Uwagi!", zwroty przyjmował, każdego dnia regularnie otrzymywał dobre oceny kontrolującego go lekarza weterynarii? - Kontrole najczęściej są zapowiedziane, wszyscy wiedzą o tym dzień wcześniej - mówi informator TVN "Uwaga!".

Kilka miesięcy temu w jednym z produktów firmy wykryto groźne dla zdrowia bakterie. Przyczyną zakażenia mogło być właśnie przyjmowanie towaru pochodzącego ze zwrotów. Produkowane w zakładzie mięso i wędliny trafiały do sklepów i jednostek wojskowych.

- Najbardziej bulwersuje mnie, że ten zakład znajduje się na liście tak zwanych zakładów zatwierdzonych, czyli powinna spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa weterynaryjnego. Zdobył wiele certyfikatów i nagród. Rocznie produkował około ośmiu tysięcy ton wędlin - mówi reporter TVN "Uwaga!", autor materiału, Grzegorz Kuczek.

d3iuaxi

Podziel się opinią

Share
d3iuaxi
d3iuaxi