Trwa ładowanie...
d23hhz8

Wyniki B.Handlowego lepsze dzięki wysokim zyskom z obligacji, kurs rośnie (opinia)

09.05. Warszawa (PAP) - Zysk netto grupy Banku Handlowego w pierwszym kwartale 2013 roku wzrósł do 355,4 mln zł i okazał się 66 proc. powyżej oczekiwań rynku. Lepsze od...

Share
d23hhz8

09.05. Warszawa (PAP) - Zysk netto grupy Banku Handlowego w pierwszym kwartale 2013 roku wzrósł do 355,4 mln zł i okazał się 66 proc. powyżej oczekiwań rynku. Lepsze od oczekiwanych wyniki bank zawdzięcza wysokim zyskom z obligacji. Kurs banku po rozpoczęciu czwartkowych notowań na GPW rośnie o 1,9 proc.

Analitycy spodziewali się, że zysk netto w I kwartale 2013 roku wyniesie 214,1 mln zł. Oczekiwania dwunastu biur maklerskich co do zysku netto za I kwartał wahały się od 190 mln zł do 250 mln zł.

Wynik z prowizji w I kwartale 2013 roku wyniósł 163,6 mln zł i był o 11 proc. lepszy od szacunków rynku, który spodziewał się 147,7 mln zł (oczekiwania wahały się od 140 mln zł do 154 mln zł). Wynik prowizyjny wzrósł 8 proc. rdr i 14 proc. kdk.

Bank podał, że wzrost wyniku z tytułu opłat i prowizji to efekt głównie wzrostu prowizji z tytułu działalności maklerskiej w związku z udziałem DM BH w transakcjach przyspieszonej sprzedaży pakietu akcji Banku Pekao i PKO BP oraz w ofercie wtórnej BZ WBK, a także w wyniku zwiększenia obrotów akcjami o 28,8 proc. rdr.

d23hhz8

MICHAŁ SOBOLEWSKI, DM IDM SA

"Spore zaskoczenie, znów ze względu na obligacje, tutaj bank przyzwyczaił przez ostatnie kilka kwartałów do dobrych wyników z tego źródła. Z drugiej strony pomijając działalność inwestycyjną, wyniki operacyjne też pozostają przyzwoite.

Przed wszystkim widać poprawę wynik prowizyjnego. Kontrybuują tutaj: lepsza działalność brokerska oraz działalność powiernicza. Widać, że odbicie na giełdach pomaga i dzięki tym liniom biznesowym bank zyskuje. To cieszy, bo przez ostatnie kwartały linie te były pod widoczną presją.

Wynik odsetkowy pod sporą presją, podobnie jak w innych bankach, tym bardziej, że wraz z realizacją zysków spadł portfel obligacji dostępnych do sprzedaży, co tylko potęguje efekt niższych stóp.

d23hhz8

Koszty operacyjne są zgodne z oczekiwaniami, nie ma tu niespodzianek.

Koszty ryzyka niskie. Jest to tendencja widoczna także w innych bankach.

Wynik przyzwoity, na pierwszy plan wysuwają się wysokie zyski na obligacjach. Bank zdecydował się zrealizować duże pozycje, bo portfel obligacji istotnie się zmniejszył kw/kw.

W działalności operacyjnej dobrym sygnałem są niskie koszty ryzyka i odbicie na wyniku prowizyjnym.

Reakcja może być pozytywna. Różnica pomiędzy wynikiem raportowanym a oczekiwaniami jest znaczna". (PAP)

seb/ osz/

d23hhz8

Podziel się opinią

Share
d23hhz8
d23hhz8