Trwa ładowanie...
d282abo
bogdanka

Wyniki górnictwa dodatnie dzięki Bogdance

Ok. 167 mln zł wyniosła w ubiegłym roku łączna strata netto polskiego górnictwa węgla kamiennego, bez uwzględnienia wyniku wprowadzonej w zeszłym roku na giełdę kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie.
Share
Wyniki górnictwa dodatnie dzięki Bogdance
Źródło: Jupiterimages
d282abo

Doliczając prognozowane wyniki częściowo sprywatyzowanej Bogdanki, można spodziewać się zysku sektora węgla kamiennego jako całości, w wysokości ok. 15-35 mln zł - wynika ze wstępnych danych monitorującej sytuację w górnictwie Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

Informację na temat kondycji górnictwa w ubiegłym roku przedstawił w czwartek Robert Marzec z ARP podczas seminarium zorganizowanego w ramach zorganizowanej w Krakowie 19. edycji Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

Według danych ARP, w ubiegłym roku przychody górnictwa wyniosły prawie 23 mld zł, z czego 19 mld zł to wpływy ze sprzedaży węgla. Koszty wyniosły ponad 18 mld zł, a wynik na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla, wyniósł 868,5 mln zł.

d282abo

Obciążenie wyniku na sprzedaży węgla dodatkowymi stratami na innych rodzajach działalności spowodowało, że strata należących (bezpośrednio lub pośrednio) do Skarbu Państwa górniczych spółek wyniosła ok. 167 mln zł. Przedstawiciel ARP zastrzegł, że są to wstępne wyniki, przed badaniem biegłych rewidentów.

Powołując się na informacje prasowe, Robert Marzec przypomniał, że ubiegłoroczny zysk kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie szacowany jest na ok. 180-200 mln zł, co w sumie dałoby dodatni wynik całego górnictwa rzędu 15-35 mln zł.

Według oficjalnych raportów, po trzech kwartałach 2009 r. Bogdanka miała 174,38 mln zł zysku netto. W październiku spółka podwyższyła prognozę zysku netto w całym 2009 r. do 178,07 mln zł, analitycy jednak sugerowali możliwość nieco większych zysków.

Według ARP w końcu ubiegłego roku łączne zobowiązania polskiego górnictwa sięgnęły 7,5 mld zł, z czego ok. 1 mld zł to objęte restrukturyzacją i spłacane w kwartalnych ratach stare długi sektora wobec ZUS. Realne zobowiązania to ok. 6,5 mld zł, a należności branży ok. 2 mld zł. Sektor na bieżąco płaci zobowiązania publicznoprawne.

d282abo

Do najważniejszych ubiegłorocznych problemów górnictwa ARP zalicza wysoki stan zapasów węgla na zwałach, zwiększony import węgla do Polski, stosunkowo niskie ceny tego surowca na rynkach światowych, załamanie się sprzedaży do koksowni, spadkową tendencję w sprzedaży do energetyki oraz spadek produkcji i zużycia energii elektrycznej z węgla.

Przed tygodniem, na podstawie wstępnych szacunków Ministerstwa Gospodarki, wiceminister w tym resorcie, Joanna Strzelec-Łobodzińska szacowała łączny zysk górnictwa za 2009 r., wraz z Bogdanką, na ok. 70 mln zł.

Według podanych wcześniej wstępnych informacji poszczególnych spółek, Jastrzębska Spółka Węglowa, najbardziej w branży dotknięta kryzysem rynkowym, zamknęła ubiegły rok stratą rzędu 340 mln zł, Katowicki Holding Węglowy wypracował ok. 87 mln zł zysku, a Kompania Węglowa zarobiła 38,4 mln zł.

Pozostałe zyski, w całościowym bilansie sektora równoważące stratę JSW i dające górnictwu dodatni wynik, wypracowały Południowy Koncern Węglowy z grupy Tauron oraz Bogdanka. Ich wyników oficjalnie dotychczas nie podano.

d282abo

Podziel się opinią

Share
d282abo
d282abo