Trwa ładowanie...

Wyniki kwartalne i decyzja RPP

Nasza giełda wchodzi wreszcie w sezon publikacji wyników kwartalnych, choć jak na nasze warunki, nie można mówić, że wyniki pojawiają się z dużym opóźnieniem.

Wyniki kwartalne i decyzja RPPŹródło: Open Finance
d134g4m
d134g4m

Dziś poznamy wyniki Banku Millennium, który tradycyjnie (za wyjątkiem wyników za IV kwartał) publikuje je jako pierwszy. Zawartość raportu jest pewnego rodzaju niewiadomą. Nie można nastawiać się na cuda - bank udzielał w przeszłości wielu kredytów we frankach i to z niską marżą. Ceną z pewnością będzie słabsza marża odsetkowa. Czy tylko to? Przekonamy się niebawem. Dziś poznamy także dynamikę sprzedaży detalicznej za marzec oraz stopę bezrobocia. To ostatnie ważne dane przed posiedzeniem RPP, która jednak najprawdopodobniej nie zdecyduje się na dalsze obniżki stóp. Decyzja w środę. We wtorek poznamy wyniki kwartalne TP SA oraz decyzję i komunikat Fed, a w środę wyniki BPH i BRE.

SYTUACJA NA GPW

Piątkowe notowania były do pewnego momentu bardzo podobne do sesji z czwartku. WIG20 spędził długie godziny w konsolidacji, z tą może istotną różnicą, że coraz częściej ocierał się o 1730 pkt i ani razu nie spadł niżej 1710 pkt. Przełom mieliśmy w ostatniej godzinie notowań. Inwestorzy poczuli się zachęceni do zakupów przez dane z USA, gdzie zamówienia na dobra trwałego użytku i sprzedaż domów na rynku pierwotnym okazały się wyższe od oczekiwań. W tej fazie sesji zaczęły też rosnąć obroty, a WIG20 znalazł się na końcowym fixingu najwyżej od sześciu sesji. Zarazem jednak niewiele poniżej poziomu 1800 pkt, który sprawiał inwestorom takie problemy w poświątecznym tygodniu. Warto też zwrócić uwagę, że choć obroty generalnie były wyższe na sesjach wzrostowych, to jednak w całym tygodniu wyniosły 6,7 mld PLN - o prawie 1 mld mniej niż w tygodniu poprzednim.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

W piątek amerykański indeks S&P 500 kończył sesję wzrostem o 1,7 proc. po publikacji wyników finansowych przez Microsoft i American Express, natomiast na minimalnych plusach finiszowały w poniedziałek japońskie indeksy. Na początku tygodnia z powodu dość ubogiego kalendarza publikacji makroekonomicznych, inwestorzy skoncentrują się prawdopodobnie na wynikach spółek oraz przeanalizowaniu założeń do testu amerykańskich banków, którego szczegóły poznamy 4 maja. Poniedziałkowa wyprzedaż akcji w Hong Kongu i Chinach wiąże się także z groźbą rozprzestrzeniania się odkrytej w Meksyku epidemii grypy. Nieco bardziej optymistycznymi nastrojami niż przed miesiącem pochwalili się rano niemieccy konsumenci, lecz o silnej deflacyjnej spirali przypomniał spadek cen importerów o 7,1 proc. r/r.

d134g4m

OBSERWUJ AKCJE

WIG20 - w ubiegłym tygodniu cztery spośród pięciu sesji kończyły się wzrostem indeksu dwudziestu największych spółek notowanych na GPW. Styl, w jakim byki udowadniają swoją siłę, może jednak budzić pewne wątpliwości, ponieważ obroty towarzyszące wzrostom były znacznie niższe niż na początku kwietnia i tylko raz przekroczyły 1 mld PLN. Wskaźnik MACD dał wprawdzie sygnał sprzedaży po spadkowej sesji z 21 kwietnia, lecz posiadaczy akcji przed wycofaniem z rynku powstrzymuje jeszcze korzystny układ średnich kroczących. Bardzo ważnym oporem jest poziom 1920 pkt., a wsparciem ok. 1660 pkt gdzie przebiega średnia z 20 notowań i można przypuszczać, że wyniki ich testowania będą miały w krótkim czasie największy wpływ na zachowanie indeksu WIG20.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Belvedere - spółka poinformowała o nawiązaniu współpracy z Brucem Willisem, który będzie promował markę Sobieski. "Wódka Sobieski zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie ze względu na wysoką jakość, autentyczność i przystępną cenę" - powiedział gwiazdor.
Centrostal - wydłużył czas zapłaty za udziały w Złomrex Stell Servivces do końca roku. Kwota 26,5 mln PLN zostanie spłacona w ratach.
Mieszko - na ZWZA zwołanym na 29 maja spółka chce uzyskać zgodę na zastawienie posiadanych nieruchomości.
Monnari - spółka podała informację o zamiarze ogłoszenia upadłości likwidacyjnej jej partnera handlowego. Monnari ma obligacje spółki Roy w kwocie 8,9 mln PLN oraz należności handlowe na 0,6 mln PLN i udzielone poręczenia i gwarancje na 3 mln PLN. Monnari utworzyła wcześniej rezerwy na te wierzytelności i likwidacja Roy nie będzie miała wpływu na dalsze pogorszenie wyników Monnari.
Trakcja Polska - konsorcjum, którego Trakcja jest członkiem, wygrało przetarg na modernizację linii kolejowej do Ciechanowa. Wartość złożonej oferty to 429 mln PLN netto.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Zwyżkę na amerykańskich parkietach mamy już zdyskontowaną, więc nie będzie ona dla nas impulsem do działania. W Azji indeksy spadały, co po części można tłumaczyć obawami o rozprzestrzenianie się nowego wirusa grypy, choć jak się zdaje, na tak nerwowe reakcje inwestorów jest jeszcze czas. U nas decydujący wpływ może mieć widoczne i kontynuowane osłabienie złotego oraz bliskość 1800 pkt jako poważnego poziomu oporu. Inwestorzy raczej nie zechcą kupować akcji w takich warunkach. Stąd możemy oczekiwać spadku cen akcji na dzisiejszej sesji. Publikowane dane makro raczej tego nie zmienią. Warto koncentrować się na zachowaniu obrotów - ich wzrost w czasie spadku byłby złą informacją.

WALUTY

Wicemister finansów Ludwik Kotecki stwierdził w weekend, że wejście Polski do strefy ERM2 może odsunąć się w czasie z powodu dużych wahań kursu złotego nawet o dwa lata. Premier Tusk spotka się w poniedziałek z przedstawicielami RPP, aby przedyskutować bieżącą sytuację gospodarczą i inwestorzy z pewnością z uwagą będą czekać na konkretne wnioski. W ubiegłym tygodniu złoty potaniał o ponad 4 proc. wobec franka i euro, a w poniedziałek trend ten był kontynuowany. Po godz. 8 czasu warszawskiego euro kosztowało 4,52 PLN, frank podrożał do równego poziomu 3,00 PLN, a dolara wyceniano na 3,44 PLN. Najbliższa decyzja odnośnie stóp procentowych w Polsce najprawdopodobniej nie przyniesie zmiany kosztu pieniądza, ale w ciągu kwartału można spodziewać się dalszych cięć.

d134g4m

SUROWCE

Cena złota po wzroście do 915 USD za uncję zbliżyła się do średniej z 50 sesji, która często dla inwestorów posiłkujących się analizą techniczną oznacza linię średnioterminowego trendu. Tradycyjnie ponad miesiąc przed kolejnym posiedzeniem OPEC członkowie kartelu zaczynają próbować swoimi wypowiedziami skłonić inwestorów do zakupów surowców. Sekretarz Generalny OPEC stwierdził w niedzielę, że inwestycje w nowe projekty zapewnić może cena ropy powyżej 70 USD, a jeżeli recesja będzie się przedłużać ryzyko bardzo dynamicznych wzrostów cen surowców po jej zakończeniu będzie olbrzymie. W poniedziałek baryłkę wyceniono na 50,5 USD.

Łukasz Wróbel, Emil Szweda
Open Finance

d134g4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d134g4m