Trwa ładowanie...
19-12-2016 15:58

Wypłata 500+ od lutego w jednym banknocie. Do obiegu trafi 50 mln banknotów z wizerunkiem Jana III Sobieskiego

W pierwszych latach nowy banknot będzie jednak służył głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP i będzie rzadko spotykany w obiegu.

Wypłata 500+ od lutego w jednym banknocie. Do obiegu trafi 50 mln banknotów z wizerunkiem Jana III SobieskiegoFot: Narodowy Bank Polski/Flickr (CC BY-ND 2.0)
d34qs0l
d34qs0l

Nowy banknot o nominale 500 zł ma trafić do obiegu już 10 lutego - ogłosił NBP. To oznacza, że niedługo świadczenia 500+ będą mogły być wypłacone w pojedynczych 500-złotówkach. Plany Banku może jednak pokrzyżować ministerstwo, które nie chce pięćsetki.

Dlaczego nowy banknot nie podoba się resortowi? Ministerstwo wysuwa trzy argumenty: jego potencjalne wykorzystywanie przez przestępców, duże koszty obsługi transakcji gotówkowych i negatywny wpływ na walkę z szarą strefą. Swoimi wątpliwościami w specjalnym liście do prezesa NBP podzielił się podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Tadeusz Kościński. Prosi, by ponownie rozważyć zasadność wprowadzania nowego banknotu do obiegu.

Banknot z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego został zaprezentowany w czerwcu, a w połowie grudnia weszło w życie zarządzenie Prezesa NBP, ustalające wielkość jego emisji.

Ustalono, że do obiegu trafi 50 mln sztuk pięćsetek. Choć emisja na takim poziomie oznacza, że jest całkiem spora szansa na ustrzelenie nowego banknotu, to jednak w praktyce nie będzie to takie łatwe. Zgodnie z planem banku centralnego, w pierwszych latach nowy banknot posłuży głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP i będzie rzadko spotykany w obiegu.

d34qs0l

Zgodnie z zasadą, że im większy nominał, tym większy format banknotu, nowa 500-złotówka będzie jeszcze większa niż już dość pokaźnych rozmiarów banknot dwustuzłotowy. Jego wymiary to 150 na 75 milimetrów czyli będzie o 6 mm dłuższy i o 3 mm szerszy.

W banknocie zastosowano kilka nowoczesnych zabezpieczeń (m.in. farbę zmieniającą kolor) oraz ułatwienia dla osób niewidomych. Szczegółowe informacje na temat zabezpieczeń banknotu 500 zł zostaną przekazane wkrótce. NBP zapewnia, że obecnie poziom fałszerstw banknotów w Polsce jest niski. Odsetek ujawnionych falsyfikatów wyniósł 4,6 fałszywych banknotów na milion.

Pracę nad nowym banknotem rozpoczęto w listopadzie 2014 roku. Za jego projekt odpowiada Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów. Znajdują się na nich polscy władcy z dynastii Piastów i Jagiellonów w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów obiegowych 10, 20, 50, 100 i 200 zł, tj. Mieszko I, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Zygmunt I Stary. Struktura nominałowa polskich banknotów nie zmieniała się od 1995 roku, czyli od 21 lat.

Wprowadzenie banknotu 500 zł poprzedziła modernizacja dotychczasowych polskich nominałów (10, 20, 50, 100 złotych). Nowe banknoty o niższych nominałach znajdują się w obiegu od kwietnia 2014 r., banknot 200- złotowy zmodernizowano w lutym 2016 r. Wszystkie banknoty po "liftingu" wyposażono w najnowocześniejsze na świecie zabezpieczenia.

d34qs0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34qs0l