Trwa ładowanie...
d3tbqpa

Wypłata dywidendy przez PKO BP negatywnie wpłynie na sektor bankowy - prezes NBP

9.6.Warszawa (PAP) - Ewentualna wypłata dywidendy przez PKO BP wpłynie negatywnie nie tylko na sam bank, ale także na cały sektor bankowy - uważa prezes NBP, Sławomir...
Share
d3tbqpa

9.6.Warszawa (PAP) - Ewentualna wypłata dywidendy przez PKO BP wpłynie negatywnie nie tylko na sam bank, ale także na cały sektor bankowy - uważa prezes NBP, Sławomir Skrzypek.

"Wypłata dywidendy i jednocześnie planowana rekordowa emisja akcji jest działaniem nieracjonalnym i jako takie zostało negatywnie odebrane przez rynek" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes Skrzypek.

Według oceny NBP wypłata dywidendy przez PKO BP obniży współczynnik wypłacalności tego banku z 11,6 proc. do około 9 proc. Tym samym spadnie skłonność banku do udzielania kredytów.

d3tbqpa

"Działania zarządu banku PKO BP należy uznać za niezgodne z interesem gospodarczym nie tylko samego banku, ale także kraju" - powiedział prezes NBP.

Prezes NBP zaapelował do rządu, aby podjął wszystkie niezbędne kroki, aby zysk PKO BP przeznaczyć w całości na podwyższenie kapitałów tego banku.

W poniedziałek zarząd PKO BP poinformował, że chce wypłacić 2,88 zł dywidendy na akcję, co oznacza, że bank przeznaczyłby na wypłatę prawie cały ubiegłoroczny zysk netto.

Wcześniej zarząd PKO BP deklarował, że nie chce wypłacać dywidendy z zysku za 2008 rok.

Jednocześnie PKO BP poinformował o planie emisji do 650 mln akcji serii D z zachowaniem prawa poboru. Według słów prezesa PKO BP Jerzego Pruskiego, planowana emisja akcji mogłaby mieć wartość około 5 mld zł. (PAP)

seb/ pr/ ana/

d3tbqpa

Podziel się opinią

Share
d3tbqpa
d3tbqpa