Trwa ładowanie...

Wypoczynek w Polsce. Nasze najdroższe i najtańsze atrakcje

Podróże po Polsce do tanich nie należą, zwłaszcza jeśli chcemy zobaczyć najsłynniejsze atrakcje. Czy jednak wszystkie popularne zabytki są tak samo drogie? Niekoniecznie - na przykład wstęp na najsłynniejszy polski zamek, czyli Wawel, jest tańszy od biletu na wałbrzyski Zamek Książ. Które polskie atrakcje są najdroższe, a które najtańsze?

Wypoczynek w Polsce. Nasze najdroższe i najtańsze atrakcjeŹródło: PAP, fot: Jerzy Ochoński
d3c1oko
d3c1oko

Podróżójąc po kraju, trzeba pamiętać o wielu opłatach - nie tylko mog nas sporo kosztować same przejazdy, ale także na przykład opłaty za parkowanie. Wreszcie trzeba się przygtować na bilety wstępu do najbardziej zanych i ciekawych turystycznie miejsc. Ile będą one nas kosztować?

Najsłynniejsze miejsca w Polsce. Ile zapłacimy za wstęp?

Jednym z najsłynniejszych polskich zabytków od lat pozostaje stołeczny Pałac Kultury i Nauki. Znajduje się w nim wiele atrakcji, ale chyba największą popularnością cieszy się taras widokowy na trzydziestym piętrze budynku. Aby się tam znaleźć, trzeba zapłacić 20 zł. Imonującą panoramę Warszawy można z Pałacu podziwiać też nocą, ale tylko od maja do sierpnia - i tylko w piątki i soboty. Nocne bilety są jednak droższe od standardowych o 2 zł.

Każdy chyba rozpoznaje też legenrarny Zamek Królewski na Wawelu. Ekspozycji jest tam sporo - aby zobaczyć na przykład reprezentacyjne komnaty królewskie, trzeba zapłacić 20 zł w sezonie letnim. Taniej jest poza sezonem - od listopada do marca zapłacimy o cztery złote mniej. Więcej kosztuje zwiedzanie Zamku Książ w Wałbrzychu. Aby zobaczyć sam zamek, tarasy oraz palmiarnię, trzeba zapłacić 34 zł. Najdroższy z zamków jest jednak Malbork. W sezonie letnim zwiedzanie kosztuje niemal 40 zł. O 10 zł tańsze jest zwiedzanie poza sezonem lub po godzinie 17.

Długie wakacje w 2018 roku. Zobacz wideo:

Na nieco mniejsze wydatki mogą się przygotować ci, którzy chcą zobaczyć zabytki sakralne. Aby zwiedzić krakowską Bazylikę Mariacką, trzeba kupić na przykład cegiełkę za 10 zł. Tylko o 2 zł jest tańsze zwiedzanie drewnianego kościoła Wang w Karpaczu.

d3c1oko

Wypoczynek w Polsce. Ile kosztuje wstęp na nadmorskie wakacje?

Z roku na rok przybywa atrakcji w nadbałtyckich kurortach. Zwykle do tanich nie należą. Co prawda wejście na sopockie molo kosztuje w sezonie stosunkowo niewiele, bo 8 zł, ale żeby wejść do oceanarium w Kołobrzegu, Międzyzdrojach czy w Świnoujściu, trzeba zapłacić już 20 zł.

Urlop nad Bałtykiem można urozmaicić wizytą w którejś z morskich latarni. Taka forma spędzania czasu akurat nie należy do bardzo drogich - aby podziwiać widok z najwyższej takiej latarni, która mieści się w Świnoujściu, trzeba zapłacić 8 zł. Znacznie drożej kosztuje zwiedzanie okrętu-muzeum ORP Błyskawica, który jest na stałe zacumowany w gdyńskim porcie. By zobaczyć słynny okręt wojenny od środka, trzeba zapłacić 14 zł.

Zwiedzanie muzeów. Ile pieniędzy trzeba przygotować?

Wejściówka do Muzeum Powstania Warszawskiego kosztuje 25 zł. O 5 zł tańsze jest zwiedzanie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. A ile kosztują muzea poza stolicą? Karta wstępu do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu kosztuje 25 zł. Do gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej wejdziemy z kolei za 23 zł.

Co zrobić, by zwiedzać za darmo?

Są dni, w które do muzeów można wejśc za darmo. Stołeczna Zachęta nie pobiera opłat za wejścia w czwartki, a Muzeum Narodowe w Warszawie - we wtorki. Również we wtorek można za darmo wejść do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Niektóre muzea i placówki mają też specjalną ofertę dla większych grup.

d3c1oko

Na specjalne zniżki mogą liczyć oczywiście dzieci, osoby uczące się, a czasem również seniorzy. Ile one wynoszą? Dość rzadko jest to ugla wynosząca połowę ceny, choć tak jest na przykład w przypadku sopockiego molo. Stołeczny Pałac Kultury na przykład oferuje bonifikatę dla najmłodszych w wysokości 1/4 ceny. Tyle samo wynosi ugla dla uczniów i studentów na zwiedzanie zamku w Malborku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3c1oko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c1oko