Trwa ładowanie...

Wypryski i znamiona na twarzy pogarszają szanse na rynku pracy

Blizny, znamiona lub wypryski na twarzy mogą utrudniać niektórym osobom znalezienie pracy

Share
Wypryski i znamiona na twarzy pogarszają szanse na rynku pracyŹródło: thinkstock
dkdux1m

Autorzy badań dwóch uczelni, Rice University i University of Houston, uzasadniają to tym, że podczas spotkania osoba prowadząca kwalifikacje może mieć zaburzenia koncentracji uwagi z powodu defektu w twarzy kandydata, dlatego nie rejestruje wszystkich przekazywanych przez niego informacji na swój temat.

Prof. Mikki Hebl, psycholog Rice Universitym, główny autor badań, twierdzi, że przy wyborze osoby starającej się o pracę bardzo ważne rolę odgrywa to co na jej temat udało się zapamiętać podczas wywiadu. Stąd zakłócona percepcja może stawiać ją w gorszej sytuacji w konkurencji z innym kandydatami.

Wskazują na to eksperymenty jakie przeprowadzono z udziałem 170 studentów, z którymi prowadzono rozmowy z pośrednictwem monitora. Im bardziej z powodu np. wyprysków na twarzy rozmówcy, była zakłócone koncentracji uwagi osoby prowadzącej wywiad, tym mniej ona zapamiętywała.

„Wygląd twarzy może mieć zatem istotny wpływ na to jakie wrażenie zrobimy podczas wywiadu” – twierdzi prof. Hebl. Dodaje ona, że sugerowały to już wcześniejsze badania, ale najnowsze eksperymenty wyjaśniają dlaczego tak się dzieje.

dkdux1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkdux1m
dkdux1m