Trwa ładowanie...

Wypych: zmiany organizacyjne w ZUS miały usprawnić pracę firmy

Zmiany organizacyjne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie miały na celu likwidacji jakichkolwiek usług, a jedynie usprawnienie pracy firmy - przekonuje były prezes ZUS Paweł Wypych.
Share
Wypych: zmiany organizacyjne w ZUS miały usprawnić pracę firmy
Źródło: PAP
d2j5q0m

Premier Donald Tusk odwołał Wypycha z funkcji prezesa Zakładu w poniedziałek. Decyzję argumentował krytyczną oceną jego działań w ZUS. Chodzi m.in. o zmianę dotychczasowej struktury ZUS - zastąpienie 42 oddziałów 16 oddziałami wojewódzkimi.

Według Tuska, wprowadzona przez Wypycha reforma ZUS jest niekorzystna, ponieważ "wiele usług, jakie ZUS świadczy ludności, odsunęło się znowu od człowieka, i bardzo wiele osób musiałoby korzystać z tych ZUS-owskich usług, jadąc do miasta wojewódzkiego".

_ Pan premier powinien rozważyć dobór lepszych doradców, ponieważ nowy statut ZUS, tworzący oddziały wojewódzkie, absolutnie nie przewidywał likwidacji jakiejkolwiek funkcji usług dla klientów, które były świadczone w dotychczasowych oddziałach _ - powiedział Wypych w środę w radiu PiN Wypych.

d2j5q0m

Wyjaśnił, że zmiany miały dotyczyć tylko przeniesienia z oddziałów regionalnych do wojewódzkich etatów, które są w działach kadr, płac, administracji, zamówieniach publicznych, czyli nie związanych z bieżącą obsługą klientów.

_ Zrobiliśmy to po to, ponieważ ZUS jest stawiany w coraz trudniejszej sytuacji: płace w ZUS-ie należą do najsłabszych w całej administracji rządowej, zadań przybywa, za chwilę dojdą wypłaty z II filaru. Pytanie, kto to będzie robił? _ - mówił Wypych.

Jak wyjaśnił, z szacunków wynikało, że dzięki wprowadzanym zmianom można przesunąć ok. 700 etatów z działów administracyjnych do bezpośredniej obsługi klienta, czyli "tam gdzie pracownicy będą najbardziej potrzebni".

Zdaniem Wypycha, decyzja o jego odwołaniu nie wynikała z faktu, że na stanowisko szefa ZUS powołał go b. premier Jarosław Kaczyński.
_ Myślę, że dlatego, iż zgodnie z ustawą premier rządu ma prawo powołać i odwołać prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rozumiem, że pan premier Tusk chce na tym stanowisku mieć osobę, którą darzy większym zaufaniem, albo której kompetencje ocenia lepiej niż moje _ - powiedział Wypych.

Wypych został prezesem ZUS 1 czerwca br. Zastąpił na tym stanowisku Aleksandrę Wiktorow, która kierowała ZUS-em od 2001 r. Wypycha zastąpił Sylwester Rypiński, jeden z członków zarządu ZUS. Premier zaznaczył, że nominacja ta może mieć charakter "tymczasowy".

Posłuchaj rozmowy Radia PiN z Pawłem Wypychem, byłym prezesem ZUS.

d2j5q0m

Podziel się opinią

Share
d2j5q0m
d2j5q0m