Trwa ładowanie...
zarobki

Wysoka pensja żony źle wpływa na pożycie

Szczęście w małżeństwie zależy w dużej mierze od wysokości pensji żony. Jak się okazuje, im mniej zarabia kobieta, tym lepiej dzieje się w jej związku.

Share
Wysoka pensja żony źle wpływa na pożycie
Źródło: Thinkstockphotos
d1nt05m

Naukowcy z University of Chicago Booth School od Business i Uniwersytetu Narodowego w Singapurze przeanalizowali sytuację ponad 4 tysięcy małżeństw. Jak się okazało - te związki, w których żona zarabia więcej niż mąż, rzadziej określają się jako szczęśliwe małżeństwo - odsetek takich deklaracji był o 6 punktów procentowych niższy niż w przypadku pozostałych badanych.

W związkach takich częściej pojawiają się natomiast problemy małżeńskie (różnica 8 punktów procentowych w porównaniu z innymi parami). Badania pokazują też, że wyższe zarobki żon zwiększają aż o 50 proc. prawdopodobieństwo rozwodu.

d1nt05m

Sytuacja, w której to żona przynosi do domu więcej pieniędzy niż mąż, jest trudna dla obojga partnerów. Jak tłumaczy Marianne Bertrand, profesor ekonomii w University of Chicago Booth School od Business, wyższe zarobki żon nadal stanowią problem dla mężów z powodu obowiązujących norm społecznych.

Mimo zmian zachodzących na rynku pracy i w świadomości ludzi, panowie nadal lepiej czują się, jeśli to oni pozostają głównymi żywicielami rodziny. Kobiety są natomiast sfrustrowane, ponieważ wyższe zarobki zwykle nie idą w parze ze zmniejszeniem ilości obowiązków domowych, które czekają na nie po powrocie z pracy.

d1nt05m

Podziel się opinią

Share
d1nt05m
d1nt05m