Trwa ładowanie...
d2ih3zn

Wysokie straty Commerzbanku na greckich obligacjach

04.11. Berlin (PAP) - Niemiecki Commerzbank poinformował w piątek, że jego strata w trzecim kwartale wyniosła 678 milionów euro. To konsekwencja odpisania przez bank strat z tytułu...

Share
d2ih3zn

04.11. Berlin (PAP) - Niemiecki Commerzbank poinformował w piątek, że jego strata w trzecim kwartale wyniosła 678 milionów euro. To konsekwencja odpisania przez bank strat z tytułu greckich obligacji na kwotę 798 mln euro.

W bilansie Commerzbanku oszacowano wartość greckich papierów jedynie na 1,4 mld euro, co stanowi 48 proc. ich nominalnej wartości. Powodem odpisów był uzgodniony w zeszłym tygodniu na szczycie strefy euro plan redukcji zadłużenia Grecji o 100 mld euro z 50-procentową stratą wierzycieli.

Jeszcze przed rokiem drugi co do wielkości niemiecki bank zarobił 113 mln euro.

d2ih3zn

Prezes zarządu Commerzbanku Martin Blessing poinformował, że pomimo trudnej sytuacji i zaostrzenia przez UE wymogów dotyczących kapitału własnego, bank zamierza obejść się bez pomocy państwa. Planuje natomiast możliwie szybko ograniczyć formy działalności, nienależące do głównego obszaru działania spółki.

Jak zapewniono w komunikacie, spółka nie rozważa sprzedaży polskiego BRE Banku, w którym Commerzbank ma większość udziałów, jak również internetowego banku Comdirect. "Należą one do głównego obszaru działalności spółki" - poinformowano.

Commerzbank zainwestował 13 mld euro w papiery krajów strefy euro, które obecnie mają problemy ze spłatą zadłużenia. W nadchodzących miesiącach bank zamierza ograniczać to zaangażowanie.

Wskutek kryzysu finansowego w 2008 r. i 2009 r. Commerzbank skorzystał z pomocy finansowej niemieckiego państwa, by uchronić się przed ryzykiem, związanym z przejęciem będącego w trudnej sytuacji finansowej Dresdner Banku. W zamian za wsparcie w wys. 18,2 mld euro państwowy fundusz stabilizacji finansowej Soffin uzyskał kontrolę nad 25 procentami plus jedną akcją Commerzbanku. (PAP)

awi/ kar/ asa/

d2ih3zn

Podziel się opinią

Share
d2ih3zn
d2ih3zn