Trwa ładowanie...
d2tnqx4

Wystartował portal dla przedsiębiorców i naukowców Inventorum

Warszawa, 03.12.2015 (ISBnews) - Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) uruchomił Inventorum, pierwszy w Polsce portal społecznościowy dla przedsiębiorców i naukowców, podał Instytut.

Share
d2tnqx4

Partnerem w projekcie Inventorum jest Akademia Leona Koźmińskiego, która przygotowała model wskaźników do oceny kapitału intelektualnego i innowacyjnego firm oraz zespołów badawczych.

Portal dostępny jest pod adresem www.inventorum.opi.org.pl. Jego założeniem jest ułatwienie współpracy i kontaktów między biznesem i nauką.

"To praktyczne narzędzie dla firm, dla których współpraca z nauką ma znaczenie strategiczne. Jedno miejsce w internecie, gdzie dotrą bezpośrednio do wszystkich potencjalnych partnerów naukowych z Polski" - powiedziała profesor Dorota Dobija z Akademii Leona Koźmińskiego, cytowana w komunikacie.

d2tnqx4

Przedsiębiorcy i naukowcy zarejestrowani w portalu będą otrzymywać powiadomienia o nowościach z obszaru swoich zainteresowań, uzyskując dostęp do interesujących ich innowacji, projektów i ekspertów.

"Inventorum to inaczej program internetowy, który za sprawą tzw. inteligentnych algorytmów dostosuje się do użytkownika. W trakcie korzystania system uczy się jego zachowań i preferencji, aby trafnie dobierać dla nich partnerów do współpracy i ułatwić ich wyszukiwanie" - powiedział dr Jarosław Protasiewicz, kierownik Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych OPI PIB, który jest też kierownikiem projektu Inventorum.

Inventorum zapewnia dostęp do największej bazy danych o nauce w Polsce, którą dysponuje OPI-PIB. Ośrodek od 25 lat gromadzi informacje o instytucjach naukowych, uczonych i ich działaniach (Nauka-polska.pl). Tworzy też POL-on - źródło wiedzy o wszystkich polskich jednostkach naukowych.

"Mamy największe zasoby informacji o polskiej nauce w kraju. Teraz oddajemy je w ręce przedsiębiorców. Liczymy na to, że Inventorum pomoże naukowcom w komercjalizacji wyników badań i przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności polskich firm" - skomentował dr Olaf Gajl, dyrektor Instytutu.

(ISBnews)

d2tnqx4

Podziel się opinią

Share
d2tnqx4
d2tnqx4