Wyższe zarobki na start. Sejm przyjął zmiany w sposobie wynagradzania nauczycieli

Będą zmiany w Karcie Nauczyciela. W czwartek zagłosowała za nimi sejmowa większość. Nowelizacja oznacza m.in. mniej stopni awansu zawodowego, a także wyższą pensję dla początkujących nauczycieli. Ci z większym doświadczeniem na podwyżki jednak nie mają co liczyć. Propozycje opozycji, które tego dotyczyły, zostały odrzucone głosami posłów z koalicji rządzącej.

Wyższe zarobki na start. Sejm przyjął zmiany w sposobie wynagradzania nauczycieli
Wyższe zarobki na start. Sejm przyjął zmiany w sposobie wynagradzania nauczycieli
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | milushka
oprac. TOS

23.06.2022 | aktual.: 23.06.2022 13:14

Za przyjęciem nowelizacji Karty Nauczyciela głosowało 241 posłów, 204 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Zgodnie ze zmianami liczba stopni awansu zawodowego zostanie zmniejszona. Likwidacji mają ulec dwa stopnie: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy.

W nowym podziale będą: nauczyciel początkujący niemający stopnia awansu zawodowego i – tak jak obecnie – nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Formalnie pierwszym stopniem awansu stanie się stopień nauczyciela mianowanego, o który młody nauczyciel będzie mógł się starać po 4 latach pracy. W tym okresie przez 3 lata i 9 miesięcy młody nauczyciel będzie odbywał nie staż, ale "przygotowanie do zawodu".

Ponieważ wprowadzony zostanie okres "przygotowania do zawodu nauczyciela", zmienią się zasady nawiązywania stosunku pracy z nauczycielem. Przez pierwsze dwa lata będzie on zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony. Po przepracowaniu co najmniej dwóch lat w szkole i uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy, będzie zatrudniany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Nauczyciel, który w ciągu sześciu lat od rozpoczęcia odbywania przygotowania do zawodu nie uzyska stopnia nauczyciela mianowanego, będzie mógł być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny. Umowa taka będzie mogła zostać zawarta więcej niż jeden raz.

Lepsza wypłata na start

Zmiany mają być korzystne finansowo dla zaczynających karierę nauczycieli. Średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 120 proc. tak zwanej kwoty bazowej, nauczyciela mianowanego – 144 proc. kwoty bazowej, a nauczyciela dyplomowanego – 184 proc. kwoty bazowej.

Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla nauczyciela stażysty 100 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela kontraktowego – 111 proc. Wysokość średniego wynagrodzenia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego się nie zmienią. Tak jak dotąd, będzie to dla nauczyciela mianowanego 144 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela dyplomowanego – 184 proc. tej kwoty.

Zmiany oznaczają, że wynagrodzenie nauczyciela w pierwszym roku pracy w szkole wzrośnie ze 100 proc. do 120 proc. kwoty bazowej. Tyle też będzie wynosić w drugim, trzecim i czwartym roku pracy w szkole, podczas gdy obecnie jest to 111 proc.

Dla doświadczonych nic

Przed ostatecznym głosowaniem opozycji nie udało się natomiast wprowadzić do projektu zapisów, które pozwoliłyby na większe podwyżki dla początkujących i umożliwiłyby też wyższe zarobki tym bardziej doświadczonym.

Jedna z odrzuconych poprawek Lewicy zakładała zwiększenie średniego wynagrodzenia nauczycieli mianowanych do 174 proc. kwoty bazowej, a nauczycieli dyplomowanych do 224 proc. Lewica jednocześnie chciała, by kwota bazowa wynosiła równowartość 75 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Za przyjęciem tej poprawki głosowało 208 posłów, 232 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.

Z kolei jedna z odrzuconych poprawek KO zakładała zwiększenie tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli początkujących do 130 proc. kwoty bazowej, nauczycieli mianowanych do 167 proc., a nauczycieli dyplomowanych do 213 proc. Za przyjęciem tej poprawki głosowało 206 posłów, 233 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu.

Posłowie podczas czwartkowego głosowania przyjęli za to siedem poprawek zgłoszonych przez PiS. Wprowadzają one zmiany nie tylko w Karcie Nauczyciela, ale także m.in. w ustawie o systemie oświaty oraz w ustawie o finansowania zadań oświatowych.

Teraz przyjęta przez Sejm ustawa trafi do podpisu na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Źródło artykułu:PAP
pracazarobki w polscenauczyciele
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)