Wzrasta bezrobocie wśród młodych Polaków

Z najnowszych danych GUS wynika, że we wrześniu liczba bezrobotnych, którzy nie przekroczyli 25 roku życia, zwiększyła się o 19 tysięcy

Wzrasta bezrobocie wśród młodych Polaków
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Już co czwarty młody Polak jest bez pracy - informuje "Dziennika Gazeta Prawna"

Z najnowszych danych GUS wynika, że we wrześniu liczba bezrobotnych, którzy nie przekroczyli 25 roku życia, zwiększyła się o 19 tysięcy. Według szacunków Eurostatu stopa bezrobocia w tej grupie wiekowej już w sierpniu wyniosła 25,9 proc. Brak zatrudnienia odbija się na zarobkach oraz ścieżce kariery. Eksperci NBP przeprowadzili analizę wynagrodzeń 170 tysięcy osób w wieku do 35 lat.

Porównując osoby pracujące w tym samym przedziale wiekowym młodzi bezrobotni, jeśli już znajdą pracę, to otrzymują pensje niższe o 27 proc. niż osoby, które nie znajdowały się poza rynkiem pracy. Jak wyjaśnia „Dziennikowi” Karolina Sędzimir, ekonomistka PKO BP, dzieje się tak, ponieważ osoby bez pracy przyjmują najczęściej stanowiska niezgodne z ich własnym wykształceniem, a do tego są zmuszone są zgodzić się na niskie zarobki, byleby tylko wyrwać się z kręgu bezrobocia. Ekonomistka zauważa, że osoby młode, które pozostawały przez jakiś okres czasu bezrobotne, często na długo tracą pewność siebie, niechętnie walczą o swoje prawa, boją się zaryzykować, by znaleźć lepszego pracodawcę. Sytuację wykorzystują również zatrudniający, widząc w CV kandydata dłuższą przerwę w pracy, proponują mu gorsze warunki zatrudnienia.

Co jest powodem wysokiego bezrobocia wśród młodych ludzi? Przede wszystkim spowolnienie gospodarcze powodujące, że powstaje mniej nowych miejsc pracy. Odczuwają to także osoby starsze, jednak stopa bezrobocia wśród nich jest ponadtrzykrotnie mniejsza. W rozmowie z gazetą Piotr Rogowiecki, ekspert z organizacji Pracodawcy RP, problem widzi ponadto w złej strukturze kształcenia. Podkreśla, że co roku polskie uczelnie opuszcza cała masa politologów, socjologów, specjalistów od handlu czy marketingu, którymi rynek od wielu lat jest nasycony.

Wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi to nie tylko polski problem. Sytuacja nie wygląda lepiej wśród pozostałych państw Unii Europejskiej. Najgorsza sytuacja jest w Grecji, tam stopa bezrobocia wynosi 55 proc.

MA

stopa bezrobociabezrobociemedia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (163)