Trwa ładowanie...
dcske5l
dcske5l

Wzrasta pesymizm przedsiębiorców, nadzieja w czynnikach sezonowych - IRG SGH

5.3.Warszawa(PAP) - Koniunktura w przemyśle przetwórczym pogarsza się - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. Przedsiębiorstwa informują o...
Share
dcske5l

5.3.Warszawa(PAP) - Koniunktura w przemyśle przetwórczym pogarsza się - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej. Przedsiębiorstwa informują o spadku produkcji, portfela zamówień i pogarszającej się sytuacji finansowej.

Spada również eksport, który ma zbyt mało zamówień, aby wykorzystać spadek wartości złotówki. Przedsiębiorcy mają nadzieję, że pozytywny wpływ będą miały czynniki sezonowe.

"Wskaźnik koniunktury w lutym 2009 roku jest o ponad 3 punkty mniejszy niż w styczniu. W stosunku do lutego 2008 różnica wynosi ponad 30 punktów. Luty jest trzecim z kolei miesiącem, w którym dynamika spadków zarówno wskaźników koniunktury jak i sald poszczególnych zmiennych, obserwowanych w tych badaniach, zmniejsza się" - napisano w komentarzu.

dcske5l

"Przedsiębiorstwa informują o spadku produkcji, portfela zamówień, pogarszającej się sytuacji finansowej. Zmniejsza się także produkcja eksportowa. Poprawia się konkurencyjność naszych towarów na rynkach zagranicznych i opłacalność eksportu. Z powodu spadku zamówień eksportowych przedsiębiorstwa nie mogą jednak realizować korzyści wynikających z osłabienia złotówki" - dodano.

Optymistyczną informacją jest wzrost zatrudnienia, który może wynikać z czynników sezonowych.

"Pojawiła się także optymistyczna informacja o wzroście zatrudnienia. Być może jest to pierwszy zwiastun pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych" - napisano.(PAP)

drz/ gor/

dcske5l

Podziel się opinią

Share
dcske5l
dcske5l