Wzrósł optymizm przedsiębiorstw odnośnie I kw. 2010 - koniunktura NBP (opis)

25.01. Warszawa (PAP) - W IV kw. 2009 r. przedsiębiorstwa oceniły swoją sytuację podobnie jak trzy miesiące wcześniej. Jednocześnie zanotowano dalszy wzrost optymizmu prognoz na I...

25.01. Warszawa (PAP) - W IV kw. 2009 r. przedsiębiorstwa oceniły swoją sytuację podobnie jak trzy miesiące wcześniej. Jednocześnie zanotowano dalszy wzrost optymizmu prognoz na I kw. 2010, czemu sprzyjały lepsze perspektywy sprzedaży - wynika z informacji NBP o kondycji sektora przedsiębiorstw opublikowanej w poniedziałek. Tempo wychodzenia z kryzysu nie jest jednak wysokie i różni się w poszczególnych klasach przedsiębiorstw.

"W IV kw. 2009 r. wyhamował rosnący w ciągu ostatnich sześciu miesięcy optymizm w ocenach sytuacji bieżącej sektora przedsiębiorstw. Wskaźnik sytuacji ekonomicznej BOSE (stanowi różnicę sald odsetka firm w bardzo dobrej i dobrej sytuacji oraz odsetka firm w słabej, złej i bardzo złej sytuacji - PAP) utrzymał się na zbliżonym poziomie co w III kw., i w efekcie, był nieznacznie niższy niż w analogicznym okresie ub.r. Za bardzo dobrą lub przynajmniej dobrą swoją sytuację uznało nieco poniżej 73 proc. firm, wobec 73,5 proc. w IV kw. 2008 r." - napisano w raporcie.

"Tak jak w poprzednim kwartale najczęściej wymienianym źródłem trudności pozostawał niski popyt. Jednak w większości klas i branż również w obszarze popytu zauważalna była poprawa sytuacji. Inne napotykane obecnie przez ankietowanych problemy to przede wszystkim wahający się i nieprzewidywalny kurs złotego względem walut obcych oraz w mniejszym stopniu wysoka konkurencja rynkowa oraz zatory płatnicze" - dodano.

Jak wynika z badania NBP, ankietowani oczekują dalszej poprawy sytuacji w I kw. br.

"Wskaźnik prognoz sytuacji WPSE (stanowi różnicę sald odsetka firm oczekujących poprawy sytuacji oraz odsetka firm oczekujących pogorszenia sytuacji - PAP) po korekcie sezonowej wzrósł o 6 pp. względem poprzedniego kwartału i o ponad 18 pp. w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. Poprawy sytuacji w I kw. oczekuje 15,5 proc. przedsiębiorstw, zaś pogorszenia spodziewa się niespełna 10 proc. firm. Pozytywne sygnały zanotowano w większości analizowanych klas, poza transportem oraz największymi firmami (powyżej 1999 pracowników)" - głosi raport.

POPYT

W IV kw. 2009 r. odnotowano dalsze osłabienie bariery popytu.

"Wartości wskaźników oczekiwanego popytu oraz produkcji na I kw. 2010 r. wyraźnie wzrosły, jednak nadal pozostają poniżej poziomów notowanych przed okresem spowolnienia gospodarczego. Wzrosty wskaźników odnotowano w większości analizowanych grup przedsiębiorstw. W związku z poprawą koniunktury na rynkach zagranicznych zwiększa się zapotrzebowanie na polski eksport, co pozytywnie wpływa na nastroje w najbardziej zależnym od sprzedaży zagranicznej przetwórstwie przemysłowym. Opłacalność eksportu pozostała na relatywnie wysokim poziomie" - napisano.

EKSPORT

Jak wynika z badań NBP, w IV kw. 2009 r. odnotowano poprawę oczekiwań analizowanych przedsiębiorstw odnośnie wielkości eksportu, jednak zapotrzebowanie na rodzime produkty ze strony głównych odbiorców polskiego eksportu jest nadal istotnie mniejsze niż w okresie ożywienia gospodarczego.

"Kurs złotego nie uległ w grudniu 2009 r. istotnej zmianie względem września, nie zmieniła się więc konkurencyjność cenowa polskich produktów na obcych rynkach, a opłacalność eksportu, zdaniem ankietowanych podmiotów, nadal pozostaje na wysokim poziomie" - napisano.

"Poprawiły się oczekiwania odnośnie sprzedaży eksportowej. Wskaźnik prognoz eksportu na I kw. 2010 r. odnotował lekki wzrost (do 15,8 pkt.) i kształtuje się obecnie na najwyższym poziomie od półtora roku, choć nadal poniżej średniej wartości indeksu (notowanego od 2001 r.). Wartości indeksu powyżej 0 pkt. sugerują, że badani eksporterzy oczekują wzrostu eksportu" - dodano.

BARIERA KURSU WALUTOWEGO

"W IV kw. ub.r. konkurencyjność cenowa polskiego eksportu (szczególnie rozliczanego w euro) utrzymała się na wysokim poziomie. Podobnie jak w poprzednim badaniu średnie kursy graniczne opłacalności eksportu kształtowały się poniżej kursów rzeczywistych dolara oraz euro, a odsetek przedsiębiorstw, dla których eksport nie był opłacalny pozostał na niskim poziomie (szczególnie w przypadku podmiotów rozliczających się w euro)" - wynika z raportu NBP.

Jednocześnie nieco więcej przedsiębiorstw zadeklarowało, że barierą mogącą w przyszłości zagrozić działalności przedsiębiorstwa jest kurs walutowy, zarówno jego poziom jak i wahania.

ZATRUDNIENIE

NBP podaje, że w IV kw. 2009 r. odsetek firm redukujących zatrudnienie zmniejszył się kdk trzeci raz z rzędu. Również trzeci kwartał z rzędu poprawiły się prognozy zatrudnienia.

"Nadal jednak przedsiębiorstwa częściej planują ograniczać liczbę pracowników niż ją zwiększać. W większości sekcji i klasyfikacji prognozy zatrudnienia poprawiły się kw/kw (po eliminacji wahań o charakterze sezonowym). Wzrost zatrudnienia przewidywany jest przede wszystkim w grupie przedsiębiorstw oczekujących wzrostu popytu i produkcji, w podmiotach będących w bardzo dobrej kondycji, w firmach zamierzających rozszerzyć inwestycje oraz w przedsiębiorstwach o rosnącym eksporcie" - napisano.

WYNAGRODZENIA

W I kw. 2010 r. mniejszy odsetek firm planuje podwyżki płac (wskaźnik po korekcie sezonowej).

"Również średnia wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń będzie na niższym poziomie niż w poprzednim kwartale. Pozytywnym sygnałem są coraz rzadziej zgłaszane redukcje płac. Podwyższać płace będą najczęściej przedsiębiorstwa, które przezwyciężyły już trudności związane ze spowolnieniem gospodarczym. Niższe podwyżki wynagrodzeń zapowiadane są głównie w sektorze publicznym. Poprawiła się relacja pomiędzy wzrostem wynagrodzeń, a wzrostem wydajności pracy" - głosi raport NBP.

INWESTYCJE

Badania NBP wskazują, że w 2010 r. przedsiębiorstwa nie widzą dla inwestycji wyraźnie lepszych perspektyw niż w roku wcześniejszym. Zarówno plany roczne, jak i kwartalne nie odbiegają od planów na 2009 r.

"Rozpoczęte uprzednio inwestycje będą jednak najczęściej kontynuowane (nastąpiła dalsza, znaczna poprawa wskaźnika kontynuacji inwestycji). Inwestycje w przedsiębiorstwach będą skierowane głównie na odtworzenie i utrzymanie używanego majątku i unowocześnienie technologii (udział takich odpowiedzi jest zbliżony jak w latach poprzednich)" - napisano.

"Znacznie rzadziej natomiast niż w latach 2007-2008, ale podobnie jak w 2009 r., inwestycje będą służyły rozbudowie zdolności produkcyjnych. Brak inwestycji tłumaczony jest wystarczającym potencjałem wytwórczym lub słabszym zapotrzebowaniem rynkowym na wyroby i usługi oferowane przez ankietowane przedsiębiorstwa. Niską aktywność inwestycyjną wykazuje przede wszystkim sektor MSP. Można zaś oczekiwać wzrostu aktywności inwestycyjnej w sektorze dużych przedsiębiorstw" - dodano.

ZAPASY

Według NBP poprawia się dopasowanie zapasów produktów gotowych w przedsiębiorstwach. Większość badanych podmiotów oceniło bieżący poziom zapasów jako odpowiedni w relacji do potrzeb i udział takich opinii trzeci kolejny kwartał wzrósł.

KREDYT

"Pomimo wyraźnej poprawy dostępności kredytu w IV kw. 2009 r., przedsiębiorstwa z niemal wszystkich analizowanych klas planują zdecydowanie ograniczyć zadłużenie kredytowe w I kw. 2010 r." - napisano w raporcie NBP.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w grudniu 2009 r. na próbie 859 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.(PAP)

jba/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansebankinbp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.