Wzrósł optymizm przedsiębiorstw odnośnie I kw. 2010 - koniunktura NBP (opis)

25.01. Warszawa (PAP) - W IV kw. 2009 r. przedsiębiorstwa oceniły swoją sytuację podobnie jak trzy miesiące wcześniej. Jednocześnie zanotowano dalszy wzrost optymizmu prognoz na I...

25.01.2010 | aktual.: 25.01.2010 11:08

25.01. Warszawa (PAP) - W IV kw. 2009 r. przedsiębiorstwa oceniły swoją sytuację podobnie jak trzy miesiące wcześniej. Jednocześnie zanotowano dalszy wzrost optymizmu prognoz na I kw. 2010, czemu sprzyjały lepsze perspektywy sprzedaży - wynika z informacji NBP o kondycji sektora przedsiębiorstw opublikowanej w poniedziałek. Tempo wychodzenia z kryzysu nie jest jednak wysokie i różni się w poszczególnych klasach przedsiębiorstw.

"W IV kw. 2009 r. wyhamował rosnący w ciągu ostatnich sześciu miesięcy optymizm w ocenach sytuacji bieżącej sektora przedsiębiorstw. Wskaźnik sytuacji ekonomicznej BOSE (stanowi różnicę sald odsetka firm w bardzo dobrej i dobrej sytuacji oraz odsetka firm w słabej, złej i bardzo złej sytuacji - PAP) utrzymał się na zbliżonym poziomie co w III kw., i w efekcie, był nieznacznie niższy niż w analogicznym okresie ub.r. Za bardzo dobrą lub przynajmniej dobrą swoją sytuację uznało nieco poniżej 73 proc. firm, wobec 73,5 proc. w IV kw. 2008 r." - napisano w raporcie.

"Tak jak w poprzednim kwartale najczęściej wymienianym źródłem trudności pozostawał niski popyt. Jednak w większości klas i branż również w obszarze popytu zauważalna była poprawa sytuacji. Inne napotykane obecnie przez ankietowanych problemy to przede wszystkim wahający się i nieprzewidywalny kurs złotego względem walut obcych oraz w mniejszym stopniu wysoka konkurencja rynkowa oraz zatory płatnicze" - dodano.

Jak wynika z badania NBP, ankietowani oczekują dalszej poprawy sytuacji w I kw. br.

"Wskaźnik prognoz sytuacji WPSE (stanowi różnicę sald odsetka firm oczekujących poprawy sytuacji oraz odsetka firm oczekujących pogorszenia sytuacji - PAP) po korekcie sezonowej wzrósł o 6 pp. względem poprzedniego kwartału i o ponad 18 pp. w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. Poprawy sytuacji w I kw. oczekuje 15,5 proc. przedsiębiorstw, zaś pogorszenia spodziewa się niespełna 10 proc. firm. Pozytywne sygnały zanotowano w większości analizowanych klas, poza transportem oraz największymi firmami (powyżej 1999 pracowników)" - głosi raport.

POPYT

W IV kw. 2009 r. odnotowano dalsze osłabienie bariery popytu.

"Wartości wskaźników oczekiwanego popytu oraz produkcji na I kw. 2010 r. wyraźnie wzrosły, jednak nadal pozostają poniżej poziomów notowanych przed okresem spowolnienia gospodarczego. Wzrosty wskaźników odnotowano w większości analizowanych grup przedsiębiorstw. W związku z poprawą koniunktury na rynkach zagranicznych zwiększa się zapotrzebowanie na polski eksport, co pozytywnie wpływa na nastroje w najbardziej zależnym od sprzedaży zagranicznej przetwórstwie przemysłowym. Opłacalność eksportu pozostała na relatywnie wysokim poziomie" - napisano.

EKSPORT

Jak wynika z badań NBP, w IV kw. 2009 r. odnotowano poprawę oczekiwań analizowanych przedsiębiorstw odnośnie wielkości eksportu, jednak zapotrzebowanie na rodzime produkty ze strony głównych odbiorców polskiego eksportu jest nadal istotnie mniejsze niż w okresie ożywienia gospodarczego.

"Kurs złotego nie uległ w grudniu 2009 r. istotnej zmianie względem września, nie zmieniła się więc konkurencyjność cenowa polskich produktów na obcych rynkach, a opłacalność eksportu, zdaniem ankietowanych podmiotów, nadal pozostaje na wysokim poziomie" - napisano.

"Poprawiły się oczekiwania odnośnie sprzedaży eksportowej. Wskaźnik prognoz eksportu na I kw. 2010 r. odnotował lekki wzrost (do 15,8 pkt.) i kształtuje się obecnie na najwyższym poziomie od półtora roku, choć nadal poniżej średniej wartości indeksu (notowanego od 2001 r.). Wartości indeksu powyżej 0 pkt. sugerują, że badani eksporterzy oczekują wzrostu eksportu" - dodano.

BARIERA KURSU WALUTOWEGO

"W IV kw. ub.r. konkurencyjność cenowa polskiego eksportu (szczególnie rozliczanego w euro) utrzymała się na wysokim poziomie. Podobnie jak w poprzednim badaniu średnie kursy graniczne opłacalności eksportu kształtowały się poniżej kursów rzeczywistych dolara oraz euro, a odsetek przedsiębiorstw, dla których eksport nie był opłacalny pozostał na niskim poziomie (szczególnie w przypadku podmiotów rozliczających się w euro)" - wynika z raportu NBP.

Jednocześnie nieco więcej przedsiębiorstw zadeklarowało, że barierą mogącą w przyszłości zagrozić działalności przedsiębiorstwa jest kurs walutowy, zarówno jego poziom jak i wahania.

ZATRUDNIENIE

NBP podaje, że w IV kw. 2009 r. odsetek firm redukujących zatrudnienie zmniejszył się kdk trzeci raz z rzędu. Również trzeci kwartał z rzędu poprawiły się prognozy zatrudnienia.

"Nadal jednak przedsiębiorstwa częściej planują ograniczać liczbę pracowników niż ją zwiększać. W większości sekcji i klasyfikacji prognozy zatrudnienia poprawiły się kw/kw (po eliminacji wahań o charakterze sezonowym). Wzrost zatrudnienia przewidywany jest przede wszystkim w grupie przedsiębiorstw oczekujących wzrostu popytu i produkcji, w podmiotach będących w bardzo dobrej kondycji, w firmach zamierzających rozszerzyć inwestycje oraz w przedsiębiorstwach o rosnącym eksporcie" - napisano.

WYNAGRODZENIA

W I kw. 2010 r. mniejszy odsetek firm planuje podwyżki płac (wskaźnik po korekcie sezonowej).

"Również średnia wysokość planowanych podwyżek wynagrodzeń będzie na niższym poziomie niż w poprzednim kwartale. Pozytywnym sygnałem są coraz rzadziej zgłaszane redukcje płac. Podwyższać płace będą najczęściej przedsiębiorstwa, które przezwyciężyły już trudności związane ze spowolnieniem gospodarczym. Niższe podwyżki wynagrodzeń zapowiadane są głównie w sektorze publicznym. Poprawiła się relacja pomiędzy wzrostem wynagrodzeń, a wzrostem wydajności pracy" - głosi raport NBP.

INWESTYCJE

Badania NBP wskazują, że w 2010 r. przedsiębiorstwa nie widzą dla inwestycji wyraźnie lepszych perspektyw niż w roku wcześniejszym. Zarówno plany roczne, jak i kwartalne nie odbiegają od planów na 2009 r.

"Rozpoczęte uprzednio inwestycje będą jednak najczęściej kontynuowane (nastąpiła dalsza, znaczna poprawa wskaźnika kontynuacji inwestycji). Inwestycje w przedsiębiorstwach będą skierowane głównie na odtworzenie i utrzymanie używanego majątku i unowocześnienie technologii (udział takich odpowiedzi jest zbliżony jak w latach poprzednich)" - napisano.

"Znacznie rzadziej natomiast niż w latach 2007-2008, ale podobnie jak w 2009 r., inwestycje będą służyły rozbudowie zdolności produkcyjnych. Brak inwestycji tłumaczony jest wystarczającym potencjałem wytwórczym lub słabszym zapotrzebowaniem rynkowym na wyroby i usługi oferowane przez ankietowane przedsiębiorstwa. Niską aktywność inwestycyjną wykazuje przede wszystkim sektor MSP. Można zaś oczekiwać wzrostu aktywności inwestycyjnej w sektorze dużych przedsiębiorstw" - dodano.

ZAPASY

Według NBP poprawia się dopasowanie zapasów produktów gotowych w przedsiębiorstwach. Większość badanych podmiotów oceniło bieżący poziom zapasów jako odpowiedni w relacji do potrzeb i udział takich opinii trzeci kolejny kwartał wzrósł.

KREDYT

"Pomimo wyraźnej poprawy dostępności kredytu w IV kw. 2009 r., przedsiębiorstwa z niemal wszystkich analizowanych klas planują zdecydowanie ograniczyć zadłużenie kredytowe w I kw. 2010 r." - napisano w raporcie NBP.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w grudniu 2009 r. na próbie 859 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.(PAP)

jba/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finansebankinbp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)