Wzrósł wskaźnik Pengab

Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym, wyniósł na koniec marca br. 27,8 pkt, co oznacza wzrost o 0,2 pkt wobec ostatniego pomiaru - poinformowały we wtorek Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

Wzrósł wskaźnik Pengab
Źródło zdjęć: © Fotolia | mattz90

"W środowisku bankowym dominuje przekonanie o utrzymaniu obecnego wzrostu aktywności klientów banków na rynku finansowym. Z zachowaniem dotychczasowej dynamiki umacnia się wzrostowy trend na rynku kredytów osób indywidualnych, jak również przedsiębiorstw. Systematycznie poprawia się struktura depozytów oraz maleje problem kredytów zagrożonych" - napisał w podsumowaniu badania Marcin Idzik z TNS Polska.

Dodał, że w kontekście nadchodzącego półrocza bankowcy przewidują dalszą poprawę sytuacji na wszystkich monitorowanych rynkach, w tym poprawę sytuacji makroekonomicznej kraju. "W najbliższym miesiącu oczekiwana jest jednak sezonowa korekta" - zaznaczył.

Z danych wynika, że na rynku kredytów gospodarstw domowych przeważają nastroje optymistyczne. Wartość wskaźnika prognoz i wskaźnika ocen rynku kredytowego gospodarstw domowych pozostaje na poziomie zbliżonym do notowanego przed miesiącem. "Poprawa koniunktury ma jednak trwały charakter, a obserwowane poziomy są coraz silniej ukonstytuowane. Marzec, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, przyniósł wyraźną poprawę sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych" - podkreślono w badaniu.

Z kolei na rynku kredytów podmiotów gospodarczych w marcu zaobserwowano nieznaczny spadek wskaźnika prognoz oraz wzrost wskaźnika ocen. "W obu przypadkach od ponad roku obserwujemy trwały trend wzrostowy. Wzrostowe tendencje dotyczą zarówno kredytów inwestycyjnych, jak i obrotowych" - podkreślono.

Autorzy badania wskazali też, że na rynku depozytów gospodarstw domowych od początku roku obserwowana jest stabilizacja. "Systematycznie poprawia się struktura depozytów za sprawą wzrostu wartości depozytów terminowych" - czytamy w badaniu.

Podobnie jest w przypadku rynku depozytów bieżących dla przedsiębiorstw. "Przedstawiciele sektora bankowego nieco lepiej niż przed miesiącem oceniają aktualną sytuację w tym obszarze, natomiast z większym sceptycyzmem patrzą w przyszłość. Co warte zauważenia - spadkowa tendencja nie dotyczy przewidywań odnośnie rynku depozytów terminowych" - napisano.

Dodano też, że bankowcy są optymistycznie nastawieni do przyszłości. "W kontekście nadchodzącego półrocza wśród bankowców nieprzerwanie panuje optymizm" - podkreślili autorzy badania. Opinie o możliwym pogorszeniu sytuacji na rynku finansowym w najbliższym półroczu pojawiały się incydentalnie.

Autorzy badania zaznaczyli, że wyjątek stanowią lokaty długoterminowe, w odniesieniu do których bankowcy przewidują "w najlepszym wypadku" brak poprawy. "Dotyczy to zarówno kwestii lokat dla gospodarstw domowych, jak i tych kierowanych do przedsiębiorców" - czytamy w dokumencie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)