Trwa ładowanie...

Wzrosła liczba zarejestrowanych abonentów RTV. Minimalnie, ale po raz pierwszy od lat

Wzrost liczby zarejestrowanych abonentów RTV od stycznia 2017 roku odnotowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Ten jest symboliczny, bo wyniósł zaledwie 0,2 proc. To jednak i tak rewolucja, bo dotąd nikt dobrowolnie telewizora na poczcie nie rejestrował. Nowi abonenci to pierwszy tego typu przypadek od lat. Polacy przestraszyli się nowego prawa szykowanego przez PiS?

Wzrosła liczba zarejestrowanych abonentów RTV. Minimalnie, ale po raz pierwszy od latŹródło: flickr.com, fot: flash.pro
d1semvt

Kilka dni temu informowaliśmy, że firma Multimedia traci klientów, bo ci boją się, że będą musieli płacić pieniądze na abonament radiowo-telewizyjnych. Okazuje się, że jest też i trend przeciwstawny. Jak informuje KRRiT, od stycznia 2017 roku grupa osób rejestrujących odbiorniki RTV powiększyła się o 14 041 abonentów.

Wzrost jest symboliczny, bo wynosi jedynie 0,2 proc., ale ważniejsze jest odwrócenie trendu. KRRiT podkreśla, że do końca zeszłego roku odnotowywany był systematyczny spadek liczby osób rejestrujących odbiorniki i opłacających abonament.

Zgodnie z najnowszymi danymi, na dzień 30 kwietnia 2017 r. odbiorniki RTV zarejestrowało 6,9 mln abonentów, z czego przeszło połowa została zwolniona od opłat. Z pozostałych 3,4 miliona osób, które zarejestrowały odbiorniki, z obowiązku płacenia abonamentu terminowo wywiązywało się tylko 1,4 mln.

d1semvt

Jak jednak podaje KRRiT, w tym roku nastąpiła na tym polu wyraźna poprawa. Liczba wnoszących opłaty terminowo zwiększyła się aż o 155 151 osób, czyli o 7,33 proc. O przeszło 6 proc. wzrosła liczba osób wnoszących opłatę za rok z góry.

Krajowa Rada informuje, że do 19 maja przekazała spółkom publicznej radiofonii i telewizji wpływy abonamentowe w wysokości 398,8 mln zł. Jest to 62,8 proc. kwot prognozowanych na 2017 rok, czyli 31,8 mln zł więcej.

Jeśli posiadamy zarówno telewizor i radio, opłata abonamentowa wynosi 22,70 zł miesięcznie, ale jeśli zapłacimy za rok z góry, opłata roczna wyniesie 245,15 zł. Jeśli posiadamy tylko radio, miesięcznie płacimy 7 zł, a za rok 75,60 zł.

W drugiej połowie roku można się spodziewać lawinowego wzrostu liczby zarejestrowanych i płacących abonentów RTV. Rząd w zeszłym tygodniu przyjął projekt nowelizacji ustawy o abonamencie RTV, którego celem jest "uszczelnienie systemu poboru opłat abonamentowych".

Największe kontrowersje budzi nakładany na operatorów kablówek i platform cyfrowych obowiązek podzielenia się danymi swoich klientów z Pocztą Polską.

Choć nowe przepisy muszą jeszcze zostać przegłosowane przez Sejm i uzyskać podpis prezydenta, można założyć, że to jedynie formalności i nowe prawo wkrótce zacznie obowiązywać - prawdopodobnie od wakacji.

d1semvt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1semvt