Trwa ładowanie...

Wzrosły składki do ZUS. Państwo zabiera nam więcej z pensji

W 2014 roku wzrosną koszty ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Państwo w postaci składek będzie zabierać nawet ponad 1 tys. zł miesięcznie! Najbardziej odczuwalna dla stanu konta będzie składka emerytalna

Share
Wzrosły składki do ZUS. Państwo zabiera nam więcej z pensjiŹródło: PAP/Rafał Guz
d2hyabi

.

Każdy pracodawca ma obowiązek płacenia za siebie i swoich pracowników składek na ubezpieczenia społeczne, a także dobrowolnie może opłacać ubezpieczenia chorobowe. Od 2007 roku ich wysokość wzrosła aż o 40 proc., co stanowi wielkie obciążenie dla budżetu wielu firm. Jak widać, własny biznes w Polsce to nie jest taka tania sprawa.

Przeciętne wynagrodzenie w górę, składki też

W 2014 roku pracodawcy co miesiąc będą więc wpłacać do ZUS 716,99 zł na ubezpieczenia społeczne. Kwoty te ustalane są w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce, które ku zdumieniu wielu Polaków, po raz kolejny wzrosło.

d2hyabi

Obliczono, że najniższa składka, biorąc pod uwagę podstawę wymiaru składek (2 247,60 zł - 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto) na ubezpieczenie emerytalne wyniesie 438,73 zł, na rentowe 179,81 zł, a na dobrowolne chorobowe 55,07 zł. Dodatkowo każdy pracodawca musi odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne. W 2014 roku wyniesie ona miesięcznie 270,40 zł. Jej wysokość także jest uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. W sumie, koszty przekraczają tysiąc złotych.

(fot. ZUS)
Źródło: (fot. ZUS)

Nowe firmy zapłacą mniej, ale więcej niż w 2013 r.

Na preferencyjne warunki mogą liczyć nowi przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą krócej niż dwa lata. Jednak i oni zapłacą więcej niż miało to miejsce 2013 roku. Wszystko przez podwyższenie minimalnego wynagrodzenia, od którego zależy wysokość ich składek. Wzrosło ono do 1680 zł brutto, co przełożyło się podniesienie podstawy wymiaru składek i tym samym wyższe opłaty.

W związku z podniesieniem najniższej płacy, młodsi stażem przedsiębiorcy wpłacą do ZUS w skali roku kwotę o 91,92 zł większą niż dotychczas. Miesięczna suma składek ZUS na miesiąc sięgnie 160,78 zł, nie licząc składki zdrowotnej, która podobnie jak w przypadku dłużej istniejących firm, będzie wynosić 270,40 zł miesięcznie.

(fot. ZUS)
Źródło: (fot. ZUS)

Trzeba przestrzegać terminów

Każda osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą musi pamiętać, że regulowanie składek do ZUS musi odbywać się w wyznaczonych terminach. Należy się rozliczać:

d2hyabi

- do 10. dnia następnego miesiąca – osoby fizyczne opłacające składki jedynie za siebie,
- do 15. dnia następnego miesiąca – właściciele firm, którzy zatrudniają pracowników.

W przypadku spóźnienia z opłaceniem składek w określonym terminie, trzeba się liczyć z tym, że doliczone zostaną do ich wartości należne odsetki za zwłokę. Aktualnie, ich stawka wynosi 11 proc. w ujęcie rocznym.

KK,JK,WP.PL

d2hyabi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hyabi
d2hyabi