Trwa ładowanie...

Wzrośnie VAT na materiały budowlane, ale zwrot się nie zwiększy

Od 1 stycznia 2011 r. wzrośnie do 23 proc. stawka VAT na materiały budowlane. Przysługująca inwestorom kwota zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów nie ulegnie jednak podwyższeniu - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Wzrośnie VAT na materiały budowlane, ale zwrot się nie zwiększyŹródło: Jupiterimages
d2idbfp
d2idbfp

Wzrost VAT na materiały budowlane z 22 proc. na 23 proc. związany jest z planowaną podwyżką stawki VAT o 1 pkt proc. Podwyżka ma obowiązywać trzy lata (pod warunkiem że dług publiczny nie przekroczy 55 proc. PKB, bo w takim wypadku będą kolejne podwyżki).

W czwartek resort finansów opublikował projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który przewiduje wzrost stawek VAT. Oprócz stawki 23 proc., do 8 proc. wzrośnie obecna 7-proc. stawka (na niektóre usługi), pojawi się też nowa stawka w wysokości 5 proc. (m.in. na książki i żywność).

Projekt zawiera także przepisy dotyczące ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Umożliwia ona osobom, które samodzielnie budują lub remontują mieszkania czy domy, uzyskanie od fiskusa refundacji części kosztów zakupu niektórych materiałów budowlanych.

Chodzi o towary, które do czasu wejścia Polski do UE w 2004 r. były opodatkowane preferencyjną 7-proc. stawką, a po przystąpieniu Polski do Wspólnoty zostały opodatkowane podstawową, 22-proc. stawką VAT. Zwrot części wydatków odpowiada różnicy stawek VAT między 7 proc. a 22 proc.

d2idbfp

MF wyjaśnia w uzasadnieniu do projektu, że ustawa "o zwrocie" została skonstruowana w odniesieniu do 22-proc. stawki podatku VAT na materiały budowlane, a zmiana tej stawki spowoduje konieczność wprowadzenia "regulacji dostosowawczych". Resort proponuje zmianę wskaźników, na podstawie których obliczana jest kwota zwrotu.

"Zmiana tych wskaźników spowoduje utrzymanie na obecnym poziomie kwoty, jaką może otrzymać osoba ubiegająca się o zwrot części podatku VAT na materiały budowlane" - napisano w uzasadnieniu do ustawy.

Rekompensaty czekającej nas od 1 stycznia 2011 r. podwyżki podatku do 23 proc. więc nie będzie. - Resort finansów chce utrzymać zasadę zwrotu VAT od materiałów budowlanych odpowiadającego 15 pkt proc. podatku. W związku z tym nie zamierza rekompensować podwyżki VAT osobom budującym domy metodą gospodarczą - powiedział PAP Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy.

Ekspert zwrócił uwagę, że w przypadku refundacji odpowiadającej wartości 16 pkt. procentowych (różnica między 7 proc. a 23 proc.) nie zostałby zrealizowany cel budżetowy podwyżki VAT, poza tym pogorszyłaby się sytuacja firm usługowych z branży budownictwa mieszkaniowego. Ich usługi po 1 stycznia 2011 r. będą opodatkowane 8 proc. stawką.

d2idbfp

Zgodnie z ustawą o zwrocie części wydatków budowlanych, obecnie refundacja wynosi 68,18 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur. Maksymalna kwota zwrotu jest ograniczona. Limit zależy od ceny metra kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej (ogłaszanej przez GUS), oraz tego, czy inwestycja wymaga pozwolenia na budowę, czy nie.

Zgodnie z projektem nowelizacji przy refundacji obecny wskaźnik 68,18 proc. kwoty VAT zastąpi wskaźnik 65,22 proc. podatku VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.

d2idbfp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2idbfp