Trwa ładowanie...
d1lfsjs

Wzrost akcyzy na papierosy w '10 o 2,57 proc. - Kapica z MF (aktl.)

...

Share
d1lfsjs

(dochodzą informacje z projektu ustawy)

28.9.Warszawa (PAP) - W 2010 roku akcyza na papierosy wzrośnie o 2,57 proc.- poinformował wiceminister finansów, Jacek Kapica. Zmiana akcyzy na papierosy zwiększy przychody do budżetu o 300 mln zł.

"Przewidujemy, że kurs euro będzie na poziomie 4,15-4,18 zł i to spowoduje, że stawki akcyzy będą musiały być waloryzowane" - powiedział dla "Dziennika Gazety Prawnej" Kapica.

"Szacuje się, iż zmiana stawki akcyzy na papierosy przyczyni się do wzrostu wpływów z akcyzy z tego tytułu o ok. 300 mln zł w skali roku" - napisano w projekcie ustawy o podatku akcyzowym.

d1lfsjs

Kapica szacuje, że akcyza na papierosy wzrośnie o 2,57 proc., co przełoży się na wzrost średniej ceny paczki papierosów o 12 gr.

"Może też być mniej, jeśli producenci nie przeniosą całej akcyzy do ceny" - powiedział.

"Poza tym wzrośnie akcyza na olej opałowy ciężki (mazut) z 60 do 63 zł za 1000 kg. (...) Musimy też podnieść stawki na gaz i węgiel, ale ich stosowanie mamy zawieszone do października 2013 r. ze względu na uzyskany okres przejściowy. W tym przypadku jest to zabieg formalny, niemający przełożenia na ceny" - dodał.

W połowie września, w rozmowie z PAP Kapica powiedział, że resort nie planuje w 2010 roku wzrostu stawki akcyzy na paliwa i alkohol. (PAP)

nik/ ana/

d1lfsjs

Podziel się opinią

Share
d1lfsjs
d1lfsjs