Trwa ładowanie...
dbqrdjd
17-02-2012 10:50

Wzrost apetytu na ryzyko

Czwartkowa sesja charakteryzowała się sporą zmiennością. Na początku sesji dominowały pesymistyczne nastroje, które zmieniły się o 180 stopni tuż po publikacji danych makroekonomicznych z USA, a także pozytywnych informacji w sprawie Grecji. Liczba nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła do 348tys., tym samym na dobre oddalamy się od niepokojącego pułapu 400tys.

dbqrdjd
dbqrdjd

Czwartkowa sesja charakteryzowała się sporą zmiennością. Na początku sesji dominowały pesymistyczne nastroje, które zmieniły się o 180 stopni tuż po publikacji danych makroekonomicznych z USA, a także pozytywnych informacji w sprawie Grecji. Liczba nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła do 348tys., tym samym na dobre oddalamy się od niepokojącego pułapu 400tys.

Napłynęły również lepsze dane z rynku nieruchomości, gdzie liczba nowych inwestycji budowlanych wzrosła w styczniu silniej od prognoz, a koleiny wskaźnik aktywności w sektorze przemysłowym -indeks Fed z Filadelfii uplasował się na najwyższym poziomie od 4 miesięcy. Publikacje te w połączeniu ze wcześniejszymi odczytami potwierdzają szybsze ożywienie koniunktury. Co więcej, Ateny są coraz bliżej otrzymania pomocy finansowej. Po pierwsze Grekom udało się dojść do porozumienia, w jaki sposób znajda w tym roku 325 mld euro oszczędności, co było jednym z warunków uzyskania pomocy.

Ponadto, banki centralne strefy euro planują zamianę posiadanych greckich obligacji no nowe, co pozwoli uniknąć przymusowych strat. Ministrowie finansów strefy euro wciąż jednak czekają na deklarację przywódcy partii LAOS odnośnie kontynuacji reform po wyborach, co jest jednym z warunków otrzymania finansowania przez Grecję. Wzrost apetytu na rynku obserwowany podczas sesji amerykańskiej przyczynił się do silnej zwyżki na eurodolarze. Przełamanie oporu na poziomie 1,3030 doprowadziło do dalszych wzrostów powyżej poziomu 1,3100. Zmienność na EURUSD istotnie wzrosła, a techniczny obraz rynku w średnim terminie w dalszym ciągu sprzyja kontynuacji spadków, przynajmniej dopóki pozostajemy poniżej poziomu 1,3320. Nastroje rynkowe pozostają dominującym motorem wszelkich ruchów na eurodolarze i tak stan rzeczy będzie obowiązywał w najbliższym czasie.
Spadek awersji do ryzyka sprzyja notowaniom polskiej waluty, która zyskuje również wsparcie w postaci danych z Polski. Dzisiaj poznamy dane GUS na temat produkcji przemysłowej i inflacji PPI. Analitycy spodziewają się wzrostu produkcji w styczniu w skali roku. Jak na razie złoty wybronił istotne wparcia i powrócił do trendu wzrostowego. Na wykresie w skali dziennych na parach EURPLN, USDPLN, GBPPLN i CHFPLN pojawił się formacja spadającej gwiazdy, jednak pojawiła się ona po dość krótkim wzroście wobec czego jest ona jak na razie mało wiarygodnym sygnałem, jeśli chodzi o zakończenie korekty i potrzebuje potwierdzenia w postaci kolejnej świecy spadkowej.

EURPLN
Złoty zyskuje na wartości na fali poprawiających się nastrojów rynkowych. Para EURPLN wybroniła istotny opór na poziomie 4,2400 i wszystko wskazuje na to, że spadki będą kontynuowane w okolice 4,1750. Silnym wsparciem pozostaje poziom 4,1500 i do czasu braku rozstrzygnięcia kwestii greckiej nie ma co liczyć na jego przełamanie.
EURUSD
Eurodolar wybronił wczoraj istotne wsparcie w postaci 50% zniesienia Fibo całości tegorocznych wzrostów, co przy globalnej poprawie nastrojów przełożyło się na kontynuację wzrostów. Silną strefą oporu pozostają okolice 1,3180-1,3200. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,3088.
GBPUSD
GBPUSD wybronił wsparcie na poziomie 1,5660 w postaci zniesienia 38,2% całości ostatnich wzrostów, co jest symptomem do umocnienia funta i ruchu wzrostowego w okolice 1,5880, gdzie znajduje się najbliższy opór. Dodatkowo opublikowane lepsze niż oczekiwano dane na temat sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii wspierają GBP. Wsparcie wyznacza poziom 1,5785.
USDJPY
Dolarjen kontynuuje wzrosty, po tym jak przełamał istotny opór w rejonie 78,20. Obecnie notowania zbliżyły się w rejon 79,22, gdzie opór wyznacza projekcja 141,4% całości spadków z poziomu tegorocznego styczniowego maksimum lokalnego. Zapowiedzi dalszego luzowania polityki monetarnej przez prezesa BoJ będą nadal negatywnie oddziaływały na jena przy zdecydowanej poprawie rynkowych nastrojów.
Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

dbqrdjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbqrdjd