Trwa ładowanie...
d3opvjc

Wzrost cen coraz bardziej dotkliwy. Polacy zauważają drożyznę

Aż 86 proc. Polaków przyznaje, że odczuwa rosnące ceny w sklepach. Dla 47 proc. natomiast drożyzna jest dotkliwa lub bardzo dotkliwa - wynika z raportu autorstwa Inquiry Market Research.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Coraz więcej Polaków zauważa, że artykuły spożywcze mocno drożeją
Coraz więcej Polaków zauważa, że artykuły spożywcze mocno drożeją (Fotolia, Fot: Davizro Photography)
d3opvjc

Jak piszą wiadomoscihandlowe.pl, w badaniu prawie wszyscy respondenci przyznają, że wzrost cen w sklepach jest dla nich zauważalny. Dla około 90 proc. z nich stanowi to spory problem.

Zaledwie 7 proc. pytanych przyznaje, że drożyzna jest dla nich bardzo słabo lub w ogóle nieodczuwalna. Pozostali widzą ją na codziennych zakupach.

Co zdaniem Polaków zdrożało najmocniej? Tu zaskoczenia nie ma. Aż 3/4 pytanych wymienia tutaj warzywa i przetwory warzywne. W czołówce są również mięso i wędliny oraz owoce.

d3opvjc

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Ponad połowa wskazuje również na pieczywo oraz sery i twarogi. Nieco mniej niż połowa natomiast zauważyła, że podrożały ryby, mleko, jogurty, śmietana oraz cukier i słodycze.

d3opvjc

Najczęściej drożyznę zauważają kobiety oraz osoby w wieku powyżej 55 lat. Do tego osoby, określające siebie jako takie, będące w trudnej sytuacji finansowej.

- Polacy dostrzegają wzrost cen podstawowych artykułów, szczególnie w najuboższych rodzinach, obawiają się też dalszego wzrostu cen w przyszłości. Doskonale rozumieją, że oznacza to spadek siły nabywczej, nawet jeśli nominalnie płace wzrosną. Dotyczy to przede wszystkim emerytów, ale też rodzin wielodzietnych - wyjaśnia na łamach portalu wiadomoscihandlowe.pl Agnieszka Górnicka, prezes zarządu firmy badawczej Inquiry Market Research.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3opvjc

Podziel się opinią

Share
d3opvjc
d3opvjc