Trwa ładowanie...

Wzrost eurodolara powyżej poziomu 1,4900

W czasie dzisiejszej sesji na rynku walutowym panowały stosunkowo dobre nastroje. Złoty kontynuował odreagowanie ostatniego osłabienia, jakie miało miejsce na fali obaw o problemy finansowe na Łotwie.

Wzrost eurodolara powyżej poziomu 1,4900Źródło: TMS Brokers
d4i6ir1
d4i6ir1

Notowania EUR/PLN zniżkowały dziś pod poziom 4,2000, a kurs USD/PLN spadł w okolice 2,8100. Większość walut regionu, w tym złoty umacniała się pod wpływem poprawy nastrojów na światowych giełdach oraz zwyżki eurodolara ponad poziom 1,4900.

Nastroje na giełdach wsparły lepsze od oczekiwań wyniki banku JP Morgan za trzeci kwartał, opublikowane przed rozpoczęciem notowań za Oceanem. Spółka uzyskała w tym okresie zysk na akcję wysokości 82 centów, co zdecydowanie przekroczyło oczekiwania zysku na poziomie 52 centów za akcję. O godz. 14.30 z USA napłynęły również lepsze od prognoz dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej we wrześniu - sprzedaż zmniejszyła się w tym okresie o 1,5% m/m, podczas gdy przewidywano spadek rzędu 2,1% m/m. Na fali poprawy nastrojów, kurs EUR/USD przebił dziś poziom 1,4900, poczym nastąpiła konsolidacja wokół tego oporu.

Dolar osłabia się ze względu na nasilenie się oczekiwań na postępujące ożywienie w globalnej gospodarce. Nadzieje te odzwierciedlają rosnące ceny surowców - wartość ropy naftowej notowanej na giełdzie w Nowym Jorku zwyżkowała dziś ponad poziom 75 dolarów za baryłkę, a cena złota ustanowiła kolejny już rekord, dochodząc do 1070 USD za uncję. Względem dolara amerykańskiego szczególnie silnie umacniają waluty takie jak dolar australijski czy korona norweska. Jest to spowodowane nie tylko powiązaniem tych walut z rynkiem surowców, ale również mocnymi fundamentami gospodarek Australii i Norwegii, zwiększającymi prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w tych krajach w nadchodzących miesiącach (bank centralny Australii już rozpoczął zacieśnianie polityki pieniężnej).

Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d4i6ir1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i6ir1