Trwa ładowanie...
d1tfi5f
euro
31-03-2009 10:22

Wzrost eurodolara w oczekiwaniu na szczyt G-20

Początek dzisiejszej sesji przyniósł odreagowanie ostatniego osłabienia złotego. Kurs EUR/PLN po wczorajszym wzroście do 4,7400, dzisiaj zszedł poniżej 4,7000, natomiast wartość dolara względem złotego spadła z poziomu 3,6100 na 3,5400.

d1tfi5f
d1tfi5f

Wobec dużej skali deprecjacji polskiej waluty w ostatnich dniach, odreagowanie to nie powinno dziwić. Dodatkowo złotemu służy poprawa nastrojów w Europie – giełdy Starego Kontynentu po wczorajszych dynamicznych spadkach, dzisiaj otworzyły się na plusie. W najbliższych dniach na rynkach prawdopodobnie będzie utrzymywać się napięta sytuacja, która może powodować wysoką zmienność w notowaniach polskiej waluty. W dalszej części tygodnia kluczowe dla rynku będą wydarzenia globalne, takie jak: rezultaty spotkania Grupy G-20, decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp oraz doniesienia z amerykańskiego rynku pracy. Jeśli zdarzenia te nie zdołają poprawić klimatu inwestycyjnego na świecie, złoty prawdopodobnie powróci do osłabienia.

Dzisiaj z Polski poznamy dane na temat bilansu płatniczego w IV kwartale, nie powinny mieć one jednak wpływu na notowaniach polskiej waluty. Jutro Ministerstwo Finansów przedstawi prognozę inflacji w marcu. Danym tym inwestorzy prawdopodobnie poświęcą więcej uwagi, mimo to dla rynku złotego kluczowe pozostaną wydarzenia z zagranicy.

Dla kursu EUR/PLN, z punktu widzenia analizy technicznej, istotne w najbliższym czasie będą poziomy 4,6000 oraz 4,7500. Pokonanie ich prawdopodobnie dałoby sygnał do większego ruchu.

Za nami kolejna spadkowa sesja w Stanach Zjednoczonych i niezbyt ciekawe zakończenie notowań w Azji. Nad niedawnym optymizmem wzięły górę obawy o kondycję amerykańskiego sektora motoryzacyjnego. W czasie wczorajszego wystąpienia prezydent B. Obama potwierdził odrzucenie planów pomocy dla samochodowych gigantów – General Motors oraz Chryslera. Na te doniesienia rynek walutowy zareagował dość nietypowo – pogorszenie nastrojów inwestycyjnych zazwyczaj powodowało spadki eurodolara oraz umocnienie jena. Tym razem jednak EUR/USD zwyżkował o prawie 1,5 figury w okolice poziomu 1,3250. Możliwe że wzrost ten wywołany jest oczekiwaniami na wydarzenia, rozpoczynającego się w najbliższy czwartek szczytu G-20. W czasie spotkania ministrów finansów 20 gospodarek wschodzących oraz wysokorozwiniętych dyskutowana ma być bowiem kwestia roli dolara jako głównej waluty rezerwowej – oczekuje się, że w przyszłości rola ta będzie malała i prawdopodobnie oczekiwania te stoją obecnie za wzrostem EUR/USD.

d1tfi5f

Notowania USD/JPY wzrosły powyżej poziomu 98,00, kurs EUR/JPY natomiast zwyżkował w okolice silnego oporu 131,00. Osłabienie jena wynika z zaniepokojenia inwestorów kondycją tamtejszej gospodarki – japońska waluta przestaje być obecnie traktowana jako bezpieczne aktywo. Jak pokazały dzisiejsze dane o bezrobociu, udział osób pozostających bez pracy w grupie aktywnych zawodowo wzrósł w lutym do 4,4% wobec 4,1% miesiąc wcześniej. Rynek z niepokojem oczekuje na jutrzejsze dane o nastrojach w tamtejszym przemyśle oraz usługach – prognozy przewidują bowiem spadek wartości indeksów w pierwszym kwartale bieżącego roku do poziomów odpowiednio: -55 pkt. oraz -25 pkt. (wobec -24 pkt. i -9 pkt. w IV kw. 2008 r.).

Z dzisiejszych odczytów istotnych danych makro poznamy wstępne szacunki Eurostatu dotyczące inflacji konsumentów (HICP) w marcu. W USA natomiast zostanie opublikowany indeks cen nieruchomości Case-Shiller, a także indeks zaufania konsumentów oraz wskaźnik Chicago PMI.

Tomasz Regulski
Joanna Pluta
Departament Doradztwa i analiz
DM TMS Brokers S.A.

d1tfi5f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tfi5f