Trwa ładowanie...
dg5i0rb
dg5i0rb

Wzrost gospodarczy Azji w '10 wyniesie 6 proc. - ABR

15.6.Tokio (PAP/Yomiuri) - Wzrost gospodarczy Azji, z wyłączeniem Japonii, w 2009 osiągnie dno, a w 2010 roku będzie na poziomie 6 proc., twierdzi prezes Azjatyckiego Banku...
Share
dg5i0rb

15.6.Tokio (PAP/Yomiuri) - Wzrost gospodarczy Azji, z wyłączeniem Japonii, w 2009 osiągnie dno, a w 2010 roku będzie na poziomie 6 proc., twierdzi prezes Azjatyckiego Banku Rozwoju, Haruhiko Kuroda.

Wypowiedź Kurody miała miejsce w Yomiuri International Economic Society w Tokio.

"Jestem optymistą jeśli idzie o przyszłość azjatyckiej gospodarki" - twierdzi Kuroda.

dg5i0rb

Tak dobry wzrost będzie efektem wielu pakietów stymulujących, wprowadzonych przez kraje Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, w szczególności Chin.

Szef ABR spodziewa się, iż gospodarki Japonii i USA powrócą na ścieżkę wzrostu PKB w drugiej połowie 2010 roku.

Dodał, iż mimo, że gospodarki takich krajów jak Japonia, Singapur czy Korea Południowa skurczą się w 2009 roku, to inne kraje - w tym Chiny, Indie, Indonezja czy Wietnam - zanotują wzrost gospodarczy.

"ABR spodziewa się wzrostu PKB w Chinach w tym roku o 7 proc., w Indiach o 5 proc., w Wietnamie o 4,5 proc., a w Indonezji o 3,6 proc." - powiedział Kuroda.

Podkreślił jednak, iż w średnim i długim terminie będzie ciężko tym krajom utrzymać podobny poziom rozwoju gospodarczego.

Jego zdaniem azjatycki model wysokiego wzrostu gospodarczego w oparciu o eksport, głównie do USA i Europy, osiągnął swój limit.

"Azjatyckie kraje potrzebują rozwijać konsumpcję i inwestycje w regionie, jak i wewnątrz państw" - twierdzi szef ABR. (PAP)

mjn/ ana/

dg5i0rb

Podziel się opinią

Share
dg5i0rb
dg5i0rb