Wzrost PKB osiągnie 2,5 proc. w '12 i 3,0 proc. w '13 - Capital Economics (opinia)
15.09. Warszawa (PAP) - Wzrost PKB w Polsce osiągnie 2,5 proc. w 2012 r. i 3,0 proc. w 2013 r. - wynika z raportu Capital Economics. Autorzy raportu uważają, że RPP obniży stopy...
15.09. Warszawa (PAP) - Wzrost PKB w Polsce osiągnie 2,5 proc. w 2012 r. i 3,0 proc. w 2013 r. - wynika z raportu Capital Economics. Autorzy raportu uważają, że RPP obniży stopy procentowe dwukrotnie na początku 2012 r.
"Siła wewnętrzna polskiej gospodarki świadczy o tym, że Polska jest mniej narażona na efekty załamania w strefie euro niż inne gospodarki Europy Środkowej i Wschodniej. Jednak nie będzie ona (w pełni - PAP) odporna i oczekujemy, że wzrost spowolni do 2,5 proc. w przyszłym roku, po czym nastąpi wzrost do 3,0 proc. w 2013 r." - napisano w raporcie.
"Polski przemysł będzie szczególnie dotknięty przez słabszy popyt ze strefy euro i oczekujemy, że wzrost produkcji przemysłowej zwolni do zaledwie 2-3 proc. rdr w 2012/13. Co więcej, są obawy także o sytuację wewnętrzną w Polsce. Podczas gdy publiczne inwestycje powinny pozostawać silne w okresie do piłkarskich mistrzostw Euro 2012, możliwość stymulowania fiskalnego jest mniejsza niż w 2009 r., co mogłoby wynagrodzić słabszą sytuację zewnętrzną. Publiczne wydatki będą zmniejszone w związku ze staraniami rządu, żeby zmniejszyć deficyt budżetowy z 7,9 proc. PKB w zeszłym roku i uniknąć przekroczenia limitów konstytucyjnych (...)" - dodano.
Autorzy raportu uważają, że na początku 2012 r. RPP obniży stopy dwukrotnie, za każdym razem o 25 pb.
"W sumie słabszy wzrost powinien zmniejszyć presję inflacyjną. (...) Oczekujemy, że inflacja spadnie do celu inflacyjnego RPP w połowie 2012 r. Po rozpoczęciu (...) cyklu zacieśnienia na początku tego roku, niższa inflacja da NBP możliwość obcięcia stóp procentowych w celu pobudzenia wzrostu. Mimo że politycy będą trzymać oko na złotym, przewidujemy dwie obniżki stóp o 25 pb na początku 2012 r." - napisano.
Zdaniem autorów raportu kurs CHFPLN utrzymujący się na obecnych poziomach może zmniejszyć konsumpcję o 0,5 proc.
"(...) gospodarstwa domowe są obarczone umiarkowanie wysokimi poziomami kursów na FX (głównie franka szwajcarskiego). Jeżeli CHF w stosunku do PLN pozostanie w okolicach swoich bieżących poziomów, to naszym zdaniem może to zmniejszyć konsumpcję o około 0,5 proc." - napisano. (PAP)
mac/ osz/