Trwa ładowanie...
dgv6cqv
finanse

Wzrost PKB w '12 wyniesie 2,2-2,3 proc. rdr - Kotecki, MF (opis)

30.11. Warszawa (PAP) - Wzrost PKB w tym roku będzie niższy niż 2,5 proc. założone w budżecie i wyniesie 2,2-2,3 proc. W przyszłym roku może spaść poniżej założonego w projekcie...

Share
dgv6cqv

30.11. Warszawa (PAP) - Wzrost PKB w tym roku będzie niższy niż 2,5 proc. założone w budżecie i wyniesie 2,2-2,3 proc. W przyszłym roku może spaść poniżej założonego w projekcie budżetu 2,2 proc., ale nie jest to oczywiste - poinformował główny ekonomista, radca generalny Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki.

"Zgodnie z danymi GUS poziom PKB, wyrównany sezonowo, był o 1,9 proc. wyższy niż przed rokiem, choć roczne tempo wzrostu - obliczone na szeregu niewyrównanym sezonowo - wyniosło tylko 1,4 proc. Oznacza to, że całoroczny wzrost PKB ukształtuje się na poziomie ok. 2,2 - 2,3 proc." - powiedział Kotecki.

"Dzisiejsze dane pokazują, że jest spowolnienie. Wynika ono przede wszystkim z konsumpcji i inwestycji. Słabe inwestycje wynikają z zakończenia inwestycji publicznych, a w obliczu spowolnienia w strefie euro nie są one zastępowane przez inwestycje prywatne, natomiast będą zastępowane przez inwestycje publiczne w ramach programu Inwestycje Polskie. Pozytywnym czynnikiem w danych jest eksport netto. Należy też zwrócić uwagę na wartość dodaną brutto, która wzrosła aż o 0,7 pkt. proc." - dodał.

"Dane kwartał do kwartału pokazują, że wzrost w III kwartale był wyższy niż w II kwartale" - przypomina.

dgv6cqv

Kdk wzrost przyspieszył do 0,4 proc. z 0,2 proc. w II kwartale.

"W całym 2012 roku wzrost będzie niższy niż 2,5 proc., ale powyżej 2 proc. W 2013 roku wzrost może być niższy niż 2,2 proc., ale nie jest to tak oczywiste biorąc pod uwagę dzisiejsze dane. Po pierwsze wzrost kdk, a po drugie baza statystyczna za 2012 rok będzie niższa niż zakładaliśmy w projekcie budżetu" - powiedział Kotecki.

"Na tle innych krajów to jest nadal jeden z najlepszych wyników" - dodał. (PAP)

bg/ map/ osz/

dgv6cqv

Podziel się opinią

Share
dgv6cqv
dgv6cqv