Wzrost PKB w '13 osłabnie, od '14 przyspieszy - projekcja NBP
09.11. Warszawa (PAP) - Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ulegnie wyraźnemu obniżeniu do 1,5 proc. w 2013 roku, aby w dłuższym horyzoncie projekcji, w ślad za poprawiającą się...
09.11.2012 | aktual.: 09.11.2012 10:38
09.11. Warszawa (PAP) - Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ulegnie wyraźnemu obniżeniu do 1,5 proc. w 2013 roku, aby w dłuższym horyzoncie projekcji, w ślad za poprawiającą się sytuacją za granicą oraz zmniejszeniem skali zacieśniania polityki fiskalnej, dynamika PKB przyspieszy, pozostając jednak poniżej potencjalnego tempa wzrostu - napisano w listopadowej projekcji NBP.
"Bieżące dane wskazują, że pozytywny wpływ większości wymienionych powyżej czynników wygasa. Zakłada się, że w przyszłym roku wzrost w gospodarce niemieckiej utrzyma się na niskim poziomie, zbliżonym do 1 proc. r/r. W krótkim i średnim horyzoncie projekcji oczekiwany jest negatywny wpływ zacieśnienia polityki fiskalnej na dynamikę wzrostu gospodarczego. W 2013 r. tempo wzrostu wydatków finansowanych ze wzrostu absorpcji funduszy unijnych oraz ze środków publicznych przeznaczonych na ich współfinansowanie ulega wyhamowaniu, a w 2014 r. oczekiwany jest ich spadek. Wraz z pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, w horyzoncie projekcji można spodziewać się, że dalsze finansowanie konsumpcji kosztem spadku stopy oszczędności będzie ograniczone. W projekcji zakłada się wzrost realnej stopy procentowej ze względu na prognozowany spadek inflacji i jednocześnie przyjęte założenie o stałej stopie referencyjnej NBP. W efekcie tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ulegnie wyraźnemu obniżeniu (do 1,5 proc. w 2013 r.). W
dłuższym horyzoncie projekcji, w ślad za poprawiającą się sytuacją za granicą oraz zmniejszeniem skali zacieśniania polityki fiskalnej, dynamika PKB przyspieszy, pozostając jednak poniżej potencjalnego tempa wzrostu" - napisano.
Z oceny przedstawionej w projekcji głównymi czynnikami odpowiadającymi za osłabienie tempa wzrostu PKB w Polsce w latach 2012-2013 są: niekorzystna koniunktura za granicą, w tym zwłaszcza w gospodarce europejskiej, zacieśnianie polityki fiskalnej oraz zahamowanie wzrostu absorpcji transferów z UE, w szczególności funduszy strukturalnych.
"Przy malejącej dynamice spożycia gospodarstw domowych i inwestycji przedsiębiorstw oraz ujemnym wkładzie zapasów, czynnikiem łagodzącym skalę spadku dynamiki PKB będzie utrzymujący się w latach 2012-2013 dodatni wkład eksportu netto" - napisano.
"W 2014 r., przy umiarkowanej poprawie koniunktury za granicą, dynamika popytu krajowego nieco przyspieszy. Wspierać ją będzie odbudowa konsumpcji i inwestycji prywatnych, choć ich dynamika pozostanie niższa od średniej wieloletniej, a także zakończenie procesu zacieśniania polityki fiskalnej oraz powolna odbudowa stanu zapasów. W kierunku ograniczenia wzrostu oddziaływać będzie natomiast niska absorpcja transferów UE oraz rosnąca realna stopa procentowa. W konsekwencji w 2014 r. dynamika PKB zwiększy się do poziomu 2,3 proc., przy nadal dodatnim wkładzie eksportu netto do wzrostu" - dodano.
W krótkim i średnim horyzoncie projekcji dynamika spożycia indywidualnego utrzymywać się będzie na poziomie zbliżonym do 1,5 proc. r/r, bliskim wieloletniego minimum historycznego dla polskiej gospodarki.
Spożycie zbiorowe, po spadku w I połowie 2012 r., będzie w kolejnych kwartałach rosnąć, choć jego dynamika pozostanie na niskim poziomie w związku z działaniami konsolidacyjnymi w sektorze finansów publicznych, zamrożeniem płac w sferze budżetowej w latach 2012-2013 oraz obowiązującymi regułami fiskalnymi.
W 2014 r. autorzy projekcji oczekują umiarkowanego przyspieszenia tempa wzrostu spożycia indywidualnego, w związku z wyhamowaniem negatywnych tendencji na rynku pracy i spadkiem inflacji, zwiększającym dynamikę dochodów w ujęciu realnym.
Dynamika nakładów brutto na środki trwałe w niemal całym horyzoncie projekcji pozostaje ujemna, przy czym największy spadek inwestycji przypada na rok 2013.
"Na istotne obniżenie dynamiki inwestycji złoży się spowolnienie wszystkich składowych tego agregatu: inwestycji przedsiębiorstw, publicznych oraz inwestycji mieszkaniowych" - napisano.
Zgodnie ze scenariuszem projekcyjnym, utrzymywanie się niekorzystnej sytuacji w strefie euro, spowolnienie w gospodarce krajowej oraz wzrost realnej stopy procentowej spowodują, że w krótkim i średnim horyzoncie projekcji nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw obniżą się.
"Za realizacją takiego scenariusza przemawia pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz obserwowane ograniczenie nowo rozpoczynanych inwestycji i inwestycji odtworzeniowych" - napisano.
W całym horyzoncie projekcji nastąpi istotny spadek inwestycji publicznych w relacji do PKB.
Dynamika potencjalnego PKB, która obniżyła się po okresie światowego kryzysu finansowego, w horyzoncie projekcji pozostanie na poziomie niższym od wieloletniej średniej, zbliżonym do 3 proc. r/r.
W całym horyzoncie projekcji dynamika realnych wynagrodzeń będzie istotnie niższa od tempa wzrostu wydajności pracy.
"W konsekwencji do końca 2014 r. kontynuowany będzie spadek udziału funduszu płac w PKB, a dynamika jednostkowych kosztów pracy spadnie poniżej 1,5 proc. r/r w II kw. 2013 r., gdy ustąpi wpływ jaki na tempo wzrostu tej kategorii miało podniesienia stawki rentowej w lutym br" - napisano.
Nierównowaga zewnętrzna, mierzona stosunkiem deficytu obrotów bieżących i kapitałowych do PKB ulegnie w horyzoncie projekcji dalszej poprawie z 1,4 proc. PKB w 2012 r. do 0,6 proc. PKB w 2014 r.
"Będzie to wynikać z rosnącego w średnim i długim horyzoncie projekcji dodatniego salda handlowego (dodatni wkład eksportu netto w całym horyzoncie projekcji), przy pogorszającym się saldzie transferów z UE (kończąca się perspektywa budżetowa) i względnie stabilnym saldzie dochodów" - napisano. (PAP)
map/ jtt/